Kardak'a Türk çıkarması! Yunanistan'da panik

Hulusi Akar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarıyla birlikte Kardak kayalıkları civarında dolaştı. Kardak gezisi Yunanistan’da büyük heyecan ve endişe yarattı.

GİRİŞ 30.01.2017 10:32 GÜNCELLEME 30.01.2017 12:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Orgeneral Akar ve komutanların sürpriz incelemesi Genelkurmay Başkanlığı’ndan duyuruldu. Basına gönderilen açıklamaya göre Akar ve komutanlar, dün Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı’na bağlı gemilerde inceleme ve denetim yaptı. İki hücumbot ile Ege’ye açılan komutanlar, Kardak kayalıkları bölgesinde dolaştı. Genelkurmay’ın verdiği bilgiye göre hücumbotla Kardak’ın yanına kadar gelen komutanlar, arkalarında kayalıklar görünecek şekilde fotoğraf çektirdi.

İADE TALEBİNİN ARDINDAN MANİDAR ZİYARET

Akar ve komutanların, darbe girişimine katılan askerlerin iade talebini reddeden Yunanistan ile kriz yaşanırken Ege’de görüntü vermeleri dikkat çekti.

UFAK BİR BOT GELDİ

Akar ve komutanların bölgede bulunduğu sırada kayalıklara çıkmalarının Yunan gemilerince engellendiği iddiası ise yalanlandı. Komutanların bölgeden dönmelerinin ardından yayılan haberlere karşı askeri bir yetkili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ziyaret ve denetleme planlandığı şekilde icra edilmiştir. Bu bölgenin hassasiyeti herkesçe malumdur. Bu bölge sürekli her iki ülkenin Deniz Kuvvetleri tarafından 24 saat esasına göre gözlemlenmektedir. Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir gemi hücümbot gelirse, bizim Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız da tedbir amaçlı olarak bölgeye gitmekte gözlem yapmaktadır. 

YUNAN ENGELLEMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL, OLAMAZ DA!

Genelkurmay Başkanımızın seyri esnasında bölgeye ufak bir Yunan Sahil Güvenlik botu gelmiş ve uzak bir mesafeden gemi ve hücumbotlarımızı gözlemlemiştir. Herhangi bir engelleme söz konusu değildir, olamaz da. Bu kapsamda yapılan haberler gerçek dışı ve maksatlıdır.”

ATİNA’DA PANİK

Genekurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının Kardak kayalıkları bölgesinde seyir icra etmesi Yunanistan’da büyük heyecan ve endişe yarattı. Bazı Yunan televizyonları yayınlarını yarıda keserek olayı ‘flaş’ haber olarak duyurdu. Haber siteleri de manşetlerinde ‘Çok büyük Türk tahriki’, ‘Türkler Kardak’ta kriz ortamı yaratıyor’ başlıklarını kullandı. Yunan medyasında, Orgeneral Hulusi Akar’ın fotoğrafları ise “Yunan karasularının ihlal edildiğinin kanıtıymış” gibi gösterildi.

YUNAN İDDİASI: UYARDIK

Yunan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türk teknelerinin uyarıldığı iddia edildi.

BAKAN'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Kardak Kayalıkları ziyaretiyle ilgili olarak, "Türkiye olarak Ege'nin barış denizi olmasını istiyoruz. Her türlü sorunun barışçı yollarla konuşarak çözülmesini istiyoruz. Bu noktadaki tavrımız sürüyor. Ama bölgede hiçbir şekilde emrivakiye de Türkiye'nin boyun eğmeyeceğinin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Detaylı bilgiye sahip değilim doğrusu. Ama dediğim gibi sorunların konuşularak barışçıl yöntemlerle çözülmesi en temel prensibimiz" dedi.

TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile birlikte 29 Ocak 2017 tarihinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı bağlısı gemilerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur. Ziyaret sırasında Kardak kayalıkları bölgesinde Deniz Kuvvetlerimize ait iki hücumbot ile seyir icra edilmiştir. Orgeneral Akar, TSK olarak Ege Denizi’nde icra etmiş olduğumuz tüm faaliyetlerde deniz alaka ve menfaatlerimizin korunmasında daima dostluk ve barışı göz önünde bulundurduğumuzu belirtmiştir. İlaveten ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerinin karada, denizde ve havada korunması için TSK’nın azim ve kararlılıkla, gayret ve çabalarını artırarak sürdürmekte olduğunu vurgulamıştır. Orgeneral Akar, ayrıca TSK’nın bölgemizde etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olduğunu da ifade etmiştir.

HÜRRİYET

 

YORUMLAR 8
 • prada17 5 yıl önce Şikayet Et
  bu korku yunana yeter
  Cevapla
 • Nur 5 yıl önce Şikayet Et
  beklesin yunanistan ortalık karışsın ilk on iki adayı alacağız inşallah
  Cevapla
 • serdar 5 yıl önce Şikayet Et
  aç sınırı gönder 100- 200 bin mülteciyi sonra eline patlamış mısır al geç izle filmi.
  Cevapla
 • www 5 yıl önce Şikayet Et
  Zaten yunanı dövmekten ziyade korkutmak daha iyidir...
  Cevapla
 • Mahmud han 5 yıl önce Şikayet Et
  yunan kızdırmayın türk milletini ve ordusunu. bakmıssınız bir gece ansızın 12 adalardayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan Türkiye ve Suriye açıklaması: ABD'ye sert eleştiri!
Rusya Devlet Başkanı Putin'den Nükleer savaş tehdidi açıklaması