Esad'ın İdlib'de kullandığı klor gazı nedir? Şoke eden detay

Suriye'nin İdlib kentine saldırı düzenleyen Esad'ın kullandığı kimyasal bomba belli oldu. 100'den fazla kişinin öldüğü ve sayısız yaralının bulunduğu saldırıda Esad klor gazı kullandı. Peki klor gazı nedir?

Esad'ın İdlib'de kullandığı klor gazı nedir? Şoke eden detay
Esad'ın İdlib'de kullandığı klor gazı nedir? Şoke eden detay
GİRİŞ 05.04.2017 09:18 GÜNCELLEME 05.04.2017 09:18

İDLİB'de kimyasal silah kullanan Beşar Esad insanlık tarihinin en korkunç katliamlarından birine imza attı. Klor gazıyla düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 100'ü aşarken 500 sivil de gazdan etkilendi. 

KLOR GAZI NEDİR NASIL ÖLDÜRÜR?

Klor gazı ilk defa I. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanıldı. Berlin'de açılan bir kimya enstitüsünde üretilmiştir. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve hipoklorik asit oluşturan bir tepkime gerçekleşir. Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur.

Klor gazının ölümcül oranı ise litre başına 2,5 miligramdan ibaret. Bu oranda bir klor içeren hava birkaç dakika solunursa insanı boğarak öldürür. İşte İdlib'de Esad'ın yaptığı bu.

Klor, boğucu kokulu, yeşilimsi sarı renkli gazdır. Havadan yaklaşık 2,5 kat ağır olan klor suda az çözünür. "Klor suyu" adı verilen bu çözelti, altını bile etkileyecek güçte bir yükseltgeyicidir.

Havadan 2,5 kat ağır olan klor ilk zamanlar bir bileşik olarak kabul ediliyordu. Klor ilk olarak 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. 1810 yılında ise bugünkü ismi Humphry Davy tarafından verildi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Şehit ismi verilsin mi? diye oylandı, CHP ve HDP el birliği ile reddetti!