Cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni tutuklandı

Cumhuriyet gazetesi internet sitesinin genel yayın yönetmeni Oğuz Güven, tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni tutuklandı
Cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni tutuklandı
GİRİŞ 15.05.2017 19:24 GÜNCELLEME 15.05.2017 20:52
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin twitter hesabında yapılan paylaşım gerekçesiyle tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen gazeteci Oğuz Güven "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

"TWEETİ BEN ATMADIM, EDİTÖR ATTI"

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulanan Oğuz Güven ifadesinde, 32 yıllık gazeteci olduğunu belirterek "Okumuş olduğunuz tweet'i ben atmadım. Bu tweet'e editörlerimden biri atmıştır. Ben internet sitesinin genel yayın yönetmeniyim. Zaten 55 saniye sonra müdahale ettim. Biz günde 200-300 tweet atıyoruz. Burada bir hata olmuş. 55 saniye sonra düzelttik. Haberimizin içinde böyle bir başlık ve deyim yoktur. Savcı hakkında insanlık utancı tweetler atıldığında biz bunu haber yaptık. Suçlamayı kabul etmiyorum" dediği belirtildi. 

MAHKEME TUTUKLADI

Mahkeme, Oğuz Güven'in "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi. Kararda, "Cumhuriyet Gazetesi'ne ait resmi twitter hesabından, "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti" şeklinde tweet atıldığı, buna ilişkin savcılıkça soruşturma başlatıldığı anlatıldı.

"DENETLEME SORUMLULUĞU VAR"

Kararda, özellikle resmi twitter hesabından paylaşılan tweetlerle ilgili sorumlu internet haber sitesinin müdürünün tweetleri kontrol etme, varsa yanlışları düzeltme, denetleme sorumluluğu olduğuna vurgu yapıldı.

YPG'Lİ TERÖRİST İÇİN "YAŞAMINI YİTİRDİ", SAVCI İÇİN "KAMYON BİÇTİ" İBARESİ

Aynı gazetenin resmi twitter hesabından Suriye'de YPG saflarında mayına basan için "Yaşamını yitirdi" ibaresi kullanılırken, henüz soruşturması devam eden ve vefat eden Başsavcı hakkında atılan tweette "Kamyon biçti" ibaresinin özellikle kullanıldığı, atılan tweet ile bir anlamda FETÖ soruşturma dosyalarında görev yapan savcılara akıbet gösterildiği, bu savcıların sonlarının ne şekilde olacağına ilişkin gönderme yapıldığı, bir anlamda başlarına ileride geleceklerin tweette seçilen "Kamyon biçti" ibaresi ile vurgu yapıldığı belirtildi.

"TOPLUMDA ALGI OLUŞMASI İÇİN ÖZELLİKLE SEÇİLDİ"

Habercilik anlayışında "Biçti" ibaresinin haberin ses getirmesi için kullanılabileceği, günlük hayatta sıklıkla kullanıldığı ancak tweetteki "Kamyon biçti" ibaresinin, haberin sansasyonel ve vurgu yapmasından çok FETÖ hakkında iddianame hazırlayanların ileride başına ne gelecekleri şekilde toplumda algı oluşması için özellikle seçildiği ifade edildi.

Cumhuriyet'ten savcı'nın ölümüne alçak başlık

Şüphelinin her tweeti denetleme sorumluluğunun bulunduğu, bu yüzden şüphelinin bu tweet'i editörünün attığına dair beyanının samimi olmadığı, suçtan kurtulmaya yönelik olduğu belirtilen kararda, Terörle Mücadele Kanunu 7/2. maddesindeki suça ilişkin örgüt propagandasını yapma, bu amaca ilişkin toplumda algı oluşturma unsurları bakımından suçun yasal unsurları oluştuğuna dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu kaydedildi. Suçun alt ve üst sınırları dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı, soruşturmanın halen devam ettiği, delillerin toplanmakta olduğu anlaşıldığından şüphelinin tutuklanmasına karar verildiği belirtildi. 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
cumhuriyet.com.tr
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Demir Çelik 4 yıl önce Şikayet Et
  Hainlik para ile değil.Savunmanız inandırıcılıktan uzak.Zoru görünce kıvırmasını biliyorsunuz.Artık kimse yemiyor.
  Cevapla
 • ugur 4 yıl önce Şikayet Et
  guzel haber
  Cevapla
 • bergamali 4 yıl önce Şikayet Et
  hainler tc vatandasligindan cikarilsin
  Cevapla
 • Hızır Bey 4 yıl önce Şikayet Et
  Nursuz hain herifler...
  Cevapla
 • pes2013 4 yıl önce Şikayet Et
  sira geldi gazete musveddesine.......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar" diyen İmamoğlu'na Tevfik Göksu'dan hodri meydan!
Süper güçten kritik faiz kararı! Türkiye'nin yaptığını yaptı, dünyaya seslendi: Zorlamayın