Anastasiadis'den kızdıran açıklama

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye ile göbek bağını kesmeli” dedi.

Anastasiadis'den kızdıran açıklama
Anastasiadis'den kızdıran açıklama
GİRİŞ 12.07.2017 07:21 GÜNCELLEME 12.07.2017 07:21
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Rum Başkanlık Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen Anastasiadis, Kıbrıslı Türklere yönelik açıklamalarda bulunurken, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye ile göbek bağını kesmeli. Türkiye ve herhangi bir üçüncü ülkeye bağlı olmadan, bağımsız devlet oluşturmak istiyoruz” diye konuştu. Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin bir parçası mı, yoksa oluşturulacak Kıbrıs devletinin bir parçası mı olacakları konusunda karar vermeleri gerektiğini savunan Anastasiadis, Türk ordusunun Ada’dan ayrılması ve garantinin kalkması gerektiğini iddia etti. 

"ÖNCE SEN KES"

Anastasiadis, Rumlar ve Türklerin barış içinde yaşayabileceklerini söylerken, “Hem Rumlar hem de Türkler, garantör ülkelerin müdahalesi olmadan yaşayabileceğimizi idrak etmemiz gerektiği konusunda son derece kararlı ve ısrarlıyım” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis’in, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye ile bağlarını kesmelidir” yönünde açıklamasına Türkiye’den sert tepki geldi. Milliyet’in konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, “Anastasiadis, günlük alışkanlıklarından sıyrılarak salim kafa ile açıklama yapmalıdır” dedi. Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin kopmaz bir tarihi bağa sahip olduğuna dikkat çeken Türkeş, “Anastasiadis’in Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin ilişkisi konusunda söz söyleme hakkı yoktur” diye konuştu. Türkeş, Pekin’de yapılan “Tek Yol Tek Kuşak Uluslararası Forumu”nda yaşadığı olayı da aktardı ve şunları söyledi:
“Forumda Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bir konuşma yaptı. Bu konuşma sırasında, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adına da projelere destek vereceklerini söyledi. Çipras, ne zamandan beridir ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adına uluslararası toplantılarda açıklama yapıyor. Bu bir... İkincisi ise, okullarda Enosis (Ada’nın Yunanistan’a bağlanması) kutlanmasına yönelik kararı alan Rum liderliği. Anastasiadis önce bunlara cevap vermeli. Önce sen kes Yunanistan ile bağlarını...”

‘KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL!’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anasatasiadis’in, İsviçre’deki müzakerelerin sonuçsuz kalmasından Türkiye’yi sorumlu tutan açıklamalarını değerlendirirken, tüm tarafların, Türkiye’nin yapıcı tutum sergilediğini kabul ettiğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Rum tarafının tüm arzusu, tek bir kriteri vardı; adada sıfır asker olacak. Yani Türk askeri tamamen çekilecek. Türkiye’nin garantisi sona erecek, tek taraflı müdahale hakkı hiç olmayacak. Türkiye ile Kıbrıs arasındaki bağlar tamamen kopacak. Bunların arzusu tamamen bu. Böyle saçma bir teklifi, öneriyi kabul etmemiz tabii ki mümkün değil” diye konuştu. Çavuşoğlu, “Bunları kabul etmeyince de tabii ‘Çözümsüzlüğün sebebi Türkiye’ diyorlar. Gerçekten son derece yanlış, sığ ve iç politikaya yönelik bir açıklama” dedi.

YORUMLAR 68
 • Mustafa 6 yıl önce Şikayet Et
  Biz Türkler,başlarsak,önce güney kıbrıstan başlarız.Son pişmanlık fayda etmez.Bunun ne olduğunu 1974 barış harekatı nda anlamış olmalısınız.
  Cevapla
 • Bagımsız devlet 6 yıl önce Şikayet Et
  Amacları bagımsız devlet adı altında avrupa ve israile hatta ingiltereye zenginlikleri peşkeş cekmek.
  Cevapla
 • Murat 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ile KKTC'nin bağlarını kopar ki rahat rahat öldür öyle değil mi pis katil ?
  Cevapla
 • salih can 6 yıl önce Şikayet Et
  1974 hatlrlasan sesi kesersin canlm
  Cevapla
 • ali veli 6 yıl önce Şikayet Et
  bu bağ göbekten değil gönüldendir eey rum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç fiyatlarıyla birlikte kasko poliçe fiyatları da düştü
Yunan gazeteci Erdoğan'a "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini sordu