Kirpilerden sonra sansarlar da ortaya çıktı!

İstanbul sokaklarının kirpilerden sonra yeni misafiri sansarlar. Forum sitelerinde İstanbul’da sansar görenlerin paylaşımları yer alıyor.

Kirpilerden sonra sansarlar da ortaya çıktı!
Kirpilerden sonra sansarlar da ortaya çıktı!
GİRİŞ 16.08.2017 07:37 GÜNCELLEME 16.08.2017 07:37
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul’da kirpilerin yanı sıra sansarlar da sıklıkla görülüyor. Sansarlar, özellikle geceleri binaların çatılarında ve bahçelerde dolaşıyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) üyesi ve Yaban Hayvan Veterineri Ahmet Emre Kütükçü, İstanbul’da görülen türün daha çok ‘kaya sansarı’ olduğunu açıkladı.

AHŞAP EVLERDE YAŞIYORLAR

Sansarların özellikle ahşap ya da müstakil evlerin çatı aralarında barındıklarını belirten Kütükçü, “Geceleri beslenmeye çıkıyorlar. İstanbul’da sıçan ve güvercinler gibi avlayabilecekleri çok hayvan var. Tatlıya da düşkünler. Bazen açık pencere bulurlarsa evlere girebilirler. Yumurtayı da severler. Burunlarıyla kırıp içerisinden emerler. İstanbul’da sansarlar için hem barınma hem de beslenme imkânı geniş. Daha önce Fatih ve Beyoğ- lu’ndan çok ihbar geldi. Bu bölgelerde bir sürü yavru sansar bulduk. Sansarlar, şehirde yaşamaya ayak uydurmuş bir hayvan. Ancak yeni yapıların yüksek ve betonarme olması bu hayvanların farklı alanlara yönelmesine neden oluyor” diye konuştu. Kütükçü, son olarak 18 Temmuz’da Sarıyer’de ormanlık alandan kente inen domuzlarla ilgili ise “Eğer ormanlık alan yetmiyorsa bu sefer domuzlar daha geniş alanları taramaya başlıyorlar. Bazen yiyecek aramak için şehir içine giriyorlar. Bu domuzların artık şehirde yiyecek aramaya başladığını ve ormanın yetmediğini bize söylüyor” dedi.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIMLAR

Cerrahpaşa Mahallesi’nde, evimin arkasındaki okul bahçesinde sansarlar var. Kedilere verdiğim mamaları yiyorlar.

Şehremini’de oturuyorum. 17 yıldır ve hâlâ arka bahçedeki tek katlı eski yapıda sansarlar yaşıyor. Gece karanlığında bağrıştıklarını sık sık duyarım.

Fındıkzade Haseki Sultan Mahallesi’nde arabaların altından aniden karşınıza çıkabilir.

Üsküdar Devlet Acil’de çalışıyorum. Geçen gece 2.5 civarlarında arabayla sigara almaya çıktığımda sansar gördüm. Altunizade Koşuyolu civarlarında da aralıklarla görüyoruz. Kirpiler de var. Validebağ’da da sincaplarımız var.

Beşiktaş Serencebey’de sansar olduğuna dair söylentiler var ama ben henüz görmedim.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • m.ikbal 2 yıl önce Şikayet Et
  neden görülen her hayvanın öldürülmesi gerekiyor ve daha sonra ölüsüyle poz veriliyor onunda bir canı olduğu neden unutuluyor. Merhamet merhamet Ya Rab
  Cevapla
 • sabır 2 yıl önce Şikayet Et
  evet kirpi bende görmeye başladım neden acaba o canlılara yaşam alanı bırakmadığımız için olabilirmi
  Cevapla
 • yücel 2 yıl önce Şikayet Et
  evet elınde sıgara ıle poz verıyorsa kesın turkıyedır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bir evde 50 araç, gören şaşırıyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay canlı yayında açıkladı: Bölgenin Singapur'u olur