Kamuda sülük ve hacamat eğitimi

Bir kamu hastanesinde isteyen doktor, eczacı ve diş hekimlerine geleneksel tıp eğitimi veriliyor. 40 saatte hacamat, sülük tedavisi öğrenmenin ücreti, eğitim türüne göre değişiyor

Kamuda sülük ve hacamat eğitimi
Kamuda sülük ve hacamat eğitimi
GİRİŞ 26.09.2017 09:53 GÜNCELLEME 26.09.2017 09:53
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hacamat ve sülük tedavisi gibi geleneksel tedavi yöntemleri günümüzde az sayıda kamu hastanesinde modern yöntemlerle birlikte uygulanıyor. Uygulamayla, hijyenik olmayan ortamlarda ehil olmayan kişilere tedavi olmak yerine sertifikalı hekimlerce uygulanan merkezleri seçmek hem risklerden koruyor hem de sağlık kazandırıyor.

Tüm yöntemleri öğretiyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp bölümü İdari ve Eğitim Sorumlusu Dr Kanat Tayfun, hastanelerinde isteyen doktor, eczacı ve diş hekimlerine “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” alanında belirlenen 15 dalda eğitim verildiğini söylüyor. Böylece hem özel sektörde hem de kamuda görevli doktorlar bir kamu hastanesinde osteopatiden homeopatiye refleksolojiden sülük tedavisine kadar geleneksel tedavi yöntemleri konusunda yetkinlik kazanıyor.

40 saatte kupa terapisi

Teorik ve uygulamalı eğitimler söz konusu hastanenin eğitim ve konferans salonlarında hafta içi ve hafta sonu veriliyor. Akademik çevreden isimlerle özel klinik ve hastanelerde görev yapıp yönetmeliklerce eğitim vermeye yetkin doktor, eczacı ve diş hekimleri, doktorları eğitiyor. En kısa eğitim 40 saatle kupa terapisi. En uzun süren eğitim ise 1000 saatle osteopatinin. Ücret karşılığı verilen eğitimlerin fiyatlandırması ise alınan eğitimin türü, süresi ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösteriyor.

Uygulamaların tıp, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerinden mezun olup üstüne geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimleri alarak sertifikalandırılmış hekimlerce gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Yurtdışında Asya, Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerle işbirliği anlaşmaları ve konuyla ilgili yüksek lisans ve doktora programları ise konunun sadece hasta uygulama boyutuna değil bilime hizmet boyutuna da taşındığını gösteriyor.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat cam kupa, steril bistüri ve gazlı bez kullanılarak yapılıyor. Hacamat vücutta 4 ana bölgeye uygulanabiliyor. Sırtın iki kürek kemiği arası, bel bölgesi, kuyruk sokumu, diz etrafı ve kafa bölgeleri. Dr. Turanşah Tümer, vücuttan pıhtı şeklinde çıkan kirlenmiş kan tamamen bitene kadar hacamat uygulamasına devam edilmesi, kirlenmiş kan bitince, normal akışkanlıkta bir kan çıkması, ya da kan çıkmaması gerektiğini belirtiyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  alti sene once dizimdeki asiri agri ve siskinlikten dolayi ortapediste gittim meniskus tanisi koydu acil ameliyat olmam gerektigini soyledi.bu ameliyatllarin cok riskli oldugunu biliyordum.dizimi hacamat yaptirdim.ALLAH in izniyle cok iyi geldi.su ana kadar hicbir yok.
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  hacamat muhammed(s.a.v) bize ogrettigi guzel ve cok etkili bir tedavi yontemidir.butun dunya kullaniyor.bizim ulkemizdeki zihniyetten dolayi doktorlar mesafeli duruyorlardi.elhamdulillah uyandik .gecte olsa guzel bir gelisme
  Cevapla
 • Destan 2 yıl önce Şikayet Et
  Geleneksel dediginiz bu yontemleri arastirin .Hatta bitkisel tedavileride Doktorlarimiz eliyle yapalim ki istirmar edenler devreden çiksin.
  Cevapla
 • HELAL 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel bir uygulama olmuş.İNŞALLAH BÜTÜN HASTANELERDE BU TEDAVİ YÖNTEMİ UYGULANIR.TEŞEKKÜRLER.
  Cevapla
 • ASİLBEY_ÇUBUK06 2 yıl önce Şikayet Et
  Modern tıp diye diye sağlık ve tıp alanında tedavide, hatta koruyucu hekimlikte binlerce yıllık tecrübeyi bir kenara atan kendinide Prf,Doç,Uzm,Dr görenlere fitoterapi,sülük,kupa gibi vs.uygulamalar ilkellik cahillik.Bilinen en eski doğal tedavi yöntemlerinden olan fitoterapi yi Almanya’da modern tıp doktorları (hatta başhekimler bile) kendi hastalıklarının tedavisi için hastalarına verdikleri ilaçları kullanmayıp doğal tıp uzmanlarına geliyor.Avrupada kabullenilirse zamanla bizdede yaygınlaşır.Yoksa bu cahillere kabul ettiremezssin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Arap dünyası Ayasofya'yı konuşuyor! Dikkat çeken yorumlar
Son dakika haberi: 10 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı