Son dakika: Bakan Berat Albayrak'tan yaz saati açıklaması! Gelişmeler...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak son dakika yaz saati açıklaması gerçekleştirdi.

Son dakika: Bakan Berat Albayrak'tan yaz saati açıklaması! Gelişmeler...
Son dakika: Bakan Berat Albayrak'tan yaz saati açıklaması! Gelişmeler...
GİRİŞ 21.11.2017 16:56 GÜNCELLEME 21.11.2017 16:57

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati ile ilgili önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Yapılan eleştiriler üzerine konuşan Albayrak, yaz saati uygulamasının sürekliliğinin tasarruf bakımından getirilerine değinerek "Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık  bir tasarruf sağladık" şeklinde ifadelere yer verdi.

Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.Komisyonda yaz saati uygulamasıyla ilgili eleştirilere yönelik olarak Albayrak, "Batılı ülkelerde de benzer uygulamalar söz konusu. Son rakamlara baktığımızda Almanya, Belçika, İspanya, İngiltere'de saat 08.20 ila 08.30'dan önce hava aydınlanmıyor. Vatandaşlarımızdan bu uygulamaya gelen geri bildirimlerin yüzde 80'i olumlu yönde." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Albayrak, bu uygulamaya ilişkin daha önce birçok kez açıklama yaptıklarını söyledi. Yaz saati uygulamasının sürekliliğinin tasarruf bakımından getirilerine değinen Albayrak, "Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bu, işin ekonomik boyutu. Sosyal boyutu, etkisel boyutu var bu işin. En önemli eleştirinin geldiği, çocuklarımızla ilgili husustu ve okulların saatleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığımızla konuştuk, batı illerindeki okulların başlama saatini bir saat kaydırdık." diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'de konutlara yönelik doğalgaz fiyatlarının Avrupa Birliği (AB)  ülkelerindekilere göre daha ucuz olduğunu belirterek, "Türkiye'de doğalgaz fiyatı  en yakın ülkeden yüzde 20 daha ucuzdur. bugün Türkiye sanayideki doğalgazda en  ucuz ülkedir, en yakın rakibinden yüzde 20-25 daha ucuzdur. Bugün Türkiye  konutlardaki elektrik fiyatında en ucuz ikinci ülkedir, Bulgaristan'dan sonra.  Sanayide elektrikte en ucuz ülkedir. Kendisine bu konuda en yakın olan İsveç'ten  yüzde 15 daha ucuzdur." sözlerini kaydetti.

"EN UCUZ DOĞALGAZ TÜRKİYE'DE"

Albayrak, Türkiye'de konutlardaki doğalgaz fiyatlarının AB ülkelerindekilere kıyasla ucuz olduğu bilgisini verdi.

Bakan Albayrak, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'de doğalgaz fiyatı en yakın ülkeden yüzde 20 daha ucuzdur.  Bugün Türkiye sanayideki doğalgazda en ucuz ülkedir, en yakın rakibinden yüzde  20-25 daha ucuzdur. Bugün Türkiye konutlardaki elektrik fiyatında en ucuz ikinci  ülkedir, Bulgaristan'dan sonra. Sanayide elektrikte en ucuz ülkedir. Kendisine bu  konuda en yakın olan İsveç'ten yüzde 15 daha ucuzdur."

Türkiye'nin 2023 yılında elektrik enerjisinin 3'te 2'sini yerli ve  yenilenebilir kaynaklardan sağlama hedefi olduğuna işaret eden Albayrak, "Bugün  yüzde 45-50 bandına geldik. En düşük yağış oranlarını yakaladığımız 2017'ye  rağmen yine yüzde 45-50 oranındayız. Tüm bu çerçevede yapacağımız yeni  yatırımlarla inşallah bu oran 3'te 2'lere çıkacak." açıklamasını yaptı.Albayrak, bu hedeflere ulaşıldığında Türkiye en kötü günde kapısını  kapadığında enerji anlamında kendi kendine yetebilen bir ülke haline geleceğine  dikkati çekti.

Milli Enerji ve Maden Politikasına gelen eleştirilere yönelik olarak  ise Albayrak, "Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı stratejik vizyon belgelerinden  bir tanesini ortaya koyduk. Çok iddialı konuşuyorum; çok mesai harcadık. Bu da  güncellenecek 2020'de, 2023'te ve 2030'da. Bunu o günkü Ar-Ge, teknoloji, insan  kaynaklarına göre güncelleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
TFF yayın ihalesini iptal etti
"Türkiye tüketim ile değil yatırımla büyüyecek"