Okuyuculara müjde! Kütüphanelerde yeni dönem

Türkiye'nin 81 ili ve 19 ilçesinde bulunan 100 halk kütüphanesi üzerinden okuyuculara 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet verecek "e-kitap" uygulaması başlatıldı.

Okuyuculara müjde! Kütüphanelerde yeni dönem
Okuyuculara müjde! Kütüphanelerde yeni dönem
GİRİŞ 27.11.2017 11:51 GÜNCELLEME 27.11.2017 11:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türkiye'nin 81 ili ve 19 ilçesinde bulunan toplam 100 halk kütüphanesi üzerinden okuyuculara 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet verecek "e-kitap" uygulaması hayata geçirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü öncülüğünde Kitapseverlerin binlerce kitaba bir tıkla erişebilmesini sağlayan ve dünyada da hızla yayılan "e-kitap" uygulaması için önemli bir adım atıldı.

Kasım ayı itibarıyla pilot uygulama olarak başlatılan proje kapsamında, 81 il halk ve 19 ilçe halk kütüphanesinde okuyuculara "e-kitap" hizmeti verilmeye başlandı.

Kütüphanelerde halen kullanılan "Koha Kütüphane Otomasyon Sistemi" ile entegre çalışan e-kitap uygulamasıyla okuyucular, zaman ve mekandan bağımsız, 28 temel konu başlığında 17 binden fazla e-kitaba 7 gün 24 saat herhangi bir ücret ödemeden erişebiliyor.

Halk kütüphanelerine üye olmak gerekiyor

Söz konusu pilot uygulamadan Türkiye genelindeki 100 halk kütüphanesine kayıtlı üyeler faydalanabiliyor. Halk kütüphanelerinin toplam üye sayısının yüzde 80'ine karşılık gelen bu üyeler, "http://koha.ekutuphane.gov.tr/" adresinden Türkçe e-kitaplara erişebiliyor.

Çevrimiçi okunabilen, bilgisayar ya da mobil cihazlara süreli olarak ödünç de alınabilen e- kitaplara, telif hakları kapsamında, maksimum 60 sayfaya kadar çıktı alma veya e-posta yoluyla gönderme izni veriliyor. Ayrıca her e-kitap için 60 günlük okuma süresi bulunurken, bu süre bittikten sonra aynı materyal tekrar aynı süreyle ödünç alınabiliyor.

E-kitap hizmetinden faydalanmak isteyen kütüphane üyelerinin, kütüphaneye kayıt oldukları esnada bir kullanıcı adı ve şifre edinmesi gerekiyor.

E-devlet üzerinden de erişime açılacak

Bakanlık, e-kitap hizmetini pilot uygulamanın ardından diğer kütüphanelerde de yaygınlaştırmayı hedefliyor. Daha sonra da e-kitapların "e-devlet" sistemiyle de entegre edilmesi ve buradan da erişime açılması planlanıyor.

Türkiye'nin 81 ilindeki halk kütüphanelerinin yanı sıra üyelerine e-kitap hizmetini veren 19 ilçe halk kütüphanesinin isimleri şöyle:

"Adıyaman Kahta, Amasya Merzifon, Ankara Gölbaşı, Ankara Polatlı, Diyarbakır Ergani, Hatayİskenderun, Hatay Kırıkhan N.Ulviye Civelek, İstanbul Gaziosmanpaşa, İzmir bornova, KocaeliGebze, Kütahya Tavşanlı Zeytinoğlu, Manisa Akhisar Zeynelzade, Manisa Salihli, Manisa Turgutlu, Mardin Kızıltepe, Osmaniye kadirli, Şanlıurfa Siverek, Tekirdağ Çorlu, Van Erciş ilçe halk kütüphaneleri."

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • acar 2 yıl önce Şikayet Et
  araştırma yapanlar için güzel bir kaynak
  Cevapla
 • Tuba 2 yıl önce Şikayet Et
  Evinden çıkamayacak durumda olanlar için iyi olabilir belki. Ama kitabı tutmadan, kokusunu almadan okumaya da okuma demem, kimse kusura bakmasın..
  Cevapla
 • komedi. 2 yıl önce Şikayet Et
  şarj biter kitap gider. kitaplara dokunun korkmayın...
  Cevapla
 • Kayı boyu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ekrandan kitap okumak ,pek sağlıklı değil. En iyisi kitap alarak okumak.
  Cevapla
 • Nazım 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel bir uygulama, ayrıca kütüphaneleri gece 24 e kadar açık tutabilsek, bu da güzel bir uygulama olur. Bir çoğu akşam kapanıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
'Bunlara ses çıkarmayanlar hangi yüzle Ayasofya'ya dokunma diyebiliyor'
Son dakika: Ayasofya kararı sonrası ilk tepkiler!