Rıza Sarraf'ın el konulan mal varlığı ne olacak?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada, Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konuldu. Herkesin merak ettiği tedbir konulan mal varlıkları ne olacak

Rıza Sarraf'ın el konulan mal varlığı ne olacak?
Rıza Sarraf'ın el konulan mal varlığı ne olacak?
GİRİŞ 02.12.2017 18:21 GÜNCELLEME 02.12.2017 21:45
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

ABD'de adeta FETÖ Şov'a dönen Rıza Sarraf davasında dün akşam flaş bir gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca şüpheli Rıza Sarraf ve yakınları hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında şüpheli Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, yazılı ve görsel basından elde edilen bilgilerde "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

SARRAF VE YAKINLARININ MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

Sarraf ve diğer şüphelilerin gerek atılı suçu işleyip işlemediği husunda inceleme yapmak, gerekse mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olma ihtimali, mal varlığı değerlerini kaçırmasının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlendiğine dair bulgu ve emarelere ulaşılmış olmasından, gecikmesinde sakınca bulunan hallerin mevcut olduğu dikkate alınarak, soruşturma çerçevesinde şüpheli Sarraf ile irtibatlı olan yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacaklarına, şirket hisselerine KHK ve CMK maddeleri uyarınca el konulmasına karar verildiği kaydedildi. Soruşturmayı yürüten savcılığın, konuyla ilgili gerekli işlemlerin yapılması amacıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne talimat yazısı gönderdiği öğrenildi.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK? KAYYUM ATANACAK MI?

Avukat Cüneyt Toraman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Rıza Sarraf hakkındaki bu soruşturma kamu davasına dönüştüğü takdirde Türkiye Sarraf hakkında yakalama kararı çıkarıp Türkiye'ye dönmesini bekleyecek. Eğer Türkiye'ye dönmezse suçluların iadesi anlaşmasına göre Türkiye'ye iadesi istenecek. Eğer ABD, Sarraf'ı iade etmezse bu davanın, 'Türkiye'ye kumpas davası' olduğu tescillenmiş olacak. Sonuç olarak Sarraf Türkiye'ye gelmezse tedbir konulan malların idaresi için kayyum tayin edilecek.

"CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BU İLİŞKİLERİN GEREĞİNİ YAPMIŞTIR"

ABD Konsolosluğu'nda çalışan ve ajan olduğu tespit edilen FETÖ'cü Metin Topuz'un Watsapp yazışmalarındaki Rıza Sarraf detayına dikkat çeken Toraman, "Metin Topuz'un Whatsapp yazışmalarında Rıza Sarraf'ın ABD'ye gelip Türkiye aleyhinde ifade vereceği yazışmaları ortaya çıktı. Bu ve benzeri faaliyetleri ve ilişkileri nedeniyle Metin Topuz tutuklandı. Topuz tutuklandı ise Metin Topuz ve ABD yetkilileriyle ortaklaşa hareket eden ortaklaşa hareket ettiği ortaya çıkan Rıza Sarraf hakkında Türkiye'de soruşturma başlatılması gerekirdi. Cumhuriyet Başsavcılığı da kamuoyuna da yansıyan bu ilişkilerin gereğini yapmıştır" dedi.

Toraman, açıklamasında şunları kaydetti: Türk vatandaşlarının yabancı ülkeler ile Türkiye aleyhine iş birliği yapması, bilgi ve belge paylaşımında bulunması casusluk faaliyetinde bulunması yasalarımıza göre suçtur. Bu kişilerin mal varlıklarına soruşturma ve yargılama sonuçlanıncaya kadar mal varlıklarına tedbir konulması rutin bir uygulamadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden dolayı ve FETÖ iddiasıyla yargılanan sanıkların da mal varlıklarına, bankalardaki paralarına, gayrimenkullerine, otomobillerine, şirket hisselerine… vs tedbir konulmuştur.

"EĞER SARRAF TÜRKİYE'YE DÖNMEZSE KAYYUM ATANACAK"

Sarraf hakkındaki bu soruşturmanın kamu davasına dönüşmesi halinde Türkiye yakalama kararı çıkarıp Sarraf'ın Türkiye'ye dönmesini bekleyecektir. Eğer Türkiye'ye dönmezse kırmızı bülten çıkarıp suçluların iadesi anlaşmasına göre Türkiye'ye iade edilmesi istenecektir. ABD, Sarraf'ı Türkiye'ye iade etmezse Sarraf ile işbirliği yapmış olduğu tescillenmiş olacaktır. ABD'de açmış olduğu davanın tiyatro olduğunu bütün dünya görmüş olacaktır. Sonuç itibariyle Sarraf Türkiye'ye gelmezse tedbir konulan malların idaresi için kayyum tayin edilecektir. ABD'deki kumpas davasında yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye'deki Cumhuriyet Başsavcılığının bu kadar seri reaksiyon göstermesi Türkiye'deki hukuk sisteminin önemli bir başarısıdır. Eskiden bu işler yıllarca sürerdi.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 15
 • Mücahid 6 yıl önce Şikayet Et
  son iki cümle özeti.
  Cevapla
 • Halis 6 yıl önce Şikayet Et
  Yiyin yiyin ahirete iki elimiz yakanizda olacak çünkü tüyü bitmemiş çocuğun haki var
  Cevapla
 • Kertenkele 6 yıl önce Şikayet Et
  Mallarını verin garibanlara nasıl olsa bedava kazanmış
  Cevapla
 • Trakyalı 6 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaştan çalınan paralar ibret olsun diye 80 milyona eşit dağıtılacak
  Cevapla
 • Erhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim, bu reza sarraf iranlı değil mi sonuçta? İranlılar tarih boyunca bizi arkadan vurdular. Şimdi de böyle oldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bathsuayi defteri kapandı mı? Fenerbahçe'den beklenen açıklama geldi
Haluk Bayraktar müjdeyi duyurdu! Dengeleri değiştirecek Kızılelma hamlesi