Nazlı Ilıcak hakkında "casusluk" davası açıldı

Nazlı Ilıcak hakkında, kapatılan Bugün gazetesindeki, "Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler" başlıklı yazısı nedeniyle müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Nazlı Ilıcak hakkında "casusluk" davası açıldı
Nazlı Ilıcak hakkında "casusluk" davası açıldı
GİRİŞ 24.01.2018 11:30 GÜNCELLEME 24.01.2018 11:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Nazlı Ilıcak hakkında, "Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler" başlıklı yazısına ilişkin "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 330/1. maddesi uyarınca müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Ilıcak'ın, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra kapatılan Bugün gazetesinde 2 Ocak 2015'te "Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler" başlıklı yazısının yayımlandığı belirtildi.

İddianamede Ilıcak'ın, bu yazı nedeniyle, TCK'nın 330/1. maddesinde düzenlenen, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Dosya İstanbul'a gönderildi

İddianameyi kabul eden Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi, "yetkisizlik" kararı vererek, dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin kararında, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 12/3. maddesinde, "Suç, ülkede yayınlanan bir basılı eser ile düzenlenmiş ise yetki, eserin yayın merkezi olan yer mahkemesine aittir" düzenlemesi bulunduğuna işaret edildi.

Kararda, "Olay tarihinde ulusal düzeyde faaliyet gösteren FETÖ/PDY'ye müzahir Bugün gazetesinin genel merkezinin İstanbul'da bulunduğu" belirtilerek, suç yönünden yargılama görev ve yetkisinin İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu kaydedildi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah ceza evinde son nefesini verirsinde dışarıdaki havayı kirletmezsiniz. sen ve senin gibi hainler için yaşasın adalet.
  Cevapla
 • mert 3 yıl önce Şikayet Et
  herkez hakettigi cezayialmali. bu kadin mueebbettik olur.insallah.
  Cevapla
 • zalım 3 yıl önce Şikayet Et
  akpartili gibi görünüpte saman altından su mu yürütüyordun seni seni seni
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Demek ki her şeyi söylerim yazarım derken insanın nereye hizmet ettiğini sorgulaması gerekir.Zira söz konusu vatan.
  Cevapla
 • Kemal 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaşasın Adalet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca müjdeyi verdi: Birkaç gün içinde hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak
Biden'ı zora sokan kitap! ABD bunu konuşuyor (30 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)