MHRS randevu sistemini aramak ücretli mi? ALO 182'yi aramak kaç tl?

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen MHRS hastane randevu sistemi, vatandaşların ister internetten isterse de 182 hattını telefonla arayarak randevu almalarını sağlıyor. Peki, MHRS randevu sistemi nasıl ücretlendiriliyor? Alo 182'yi aramak ücretli mi, kaç para?

MHRS randevu sistemini aramak ücretli mi? ALO 182'yi aramak kaç tl?
MHRS randevu sistemini aramak ücretli mi? ALO 182'yi aramak kaç tl?
GİRİŞ 09.07.2018 10:02 GÜNCELLEME 09.07.2018 10:02

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ister online, ister 182 numaralı telefon aracılığı ile kolayca hastane randevusu alınabiliyor. Sisteme giriş yapan her vatandaşın rahatlıkla kullanabildiği MHRS online randevu sisteminin yanında, alo 182 hattı ile de birebir irtibata geçilerek randevu talep edilebiliyor. 182 hattı ile randevu olan vatandaşlarımız ise ücretlendirme tarifesini merak ediyorlar. Peki, 182 hattını aramanın herhangi bir ücreti var mı? MHRS 182 hattının ücreti ne kadar? 2018 yılı itibariyle 182'yi aramak ne kadar oldu? MHRS randevusu nasıl alınır? Hastane randevusu nasıl iptal edilir? İşte, MHRS hastane randevu sistemi hakkında tüm merak edilenler...

MHRS ÜZERİNDEN NASIL RANDEVU ALINIR?

 

 

MHRS Randevu alma ana kanalları şu şekildedir:

-ALO 182 çağrı merkezi, MHRS web sitesi (https://www.hastanerandevu.gov.tr / https://www.mhrs.gov.tr), MHRS mobil uygulaması

-MHRS üzerinden randevu alabilmek için ALO 182 hattımızı arayarak operatörlerimizden destek alabilirsiniz.

Web'den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise "Randevu Al" butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan "Üye Ol" seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

ALO 182 ÜCRETLİ Mİ? MHRS NASIL ÜCRETLENDİRİLİR?

ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından ücretlidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ücretlendirmede ana kuralları ve üst sınırı belirlemektedir. Hem sabit hatlardan hem de cep telefonlarından ALO 182'yi aramak sabit bir telefon hattını aramakla eşdeğerdir. BTK'ya göre Türkiye'de sabit hatları aramak dakikası en fazla 46,25 kuruştur. Türk-Telekom dakikası 7-15 kr. arası ücretlendirme yapmakta olup, tarifeler değişebilmektedir.

GSM firmaları da BTK'nın belirlediği bu üst sınırı geçemez. Ayrıca vatandaşlarımız sözleşme veya paketlerinde geçerli olan bedava dakikalarını da kullanabilmektedirler. Cep veya Sabit telefon şirketinizle iletişime geçerek ücretlendirme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı'nın bu hat üzerinden gelir elde etmesi ya da vatandaşların telefon hattına ilave bir ücretin faturalandırılması söz konusu değildir. İnternet ve akıllı cihazlar (cep telefonu, tablet vs.) üzerinden alınan randevular ise ücretsizdir.

YENİ ÜYE KAYDI NASIL YAPILIR?

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, "Yeni Üye" bölümünden sizin belirleyeceğiniz bir şifre ile üyelik oluşturarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Akıllı cihazınıza MHRS Mobil uygulamasını indirerek "Yeni Üye" bölümüne giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi girerek Üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Girmiş olduğunuz bilgilerin Nüfus Müdürlüğü?nde bulunan bilgileriniz ile eşleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde üyelik işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

MHRS RANDEVUSU NASIL İPTAL EDİLİR?

MHRS üzerinden alınan randevuyu iptal etmek için 3 seçenek sunulmuştur;

*https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan ekranın üst bölümünde yer alan "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki "İptal Et" butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.

*Akıllı cihazınızdan MHRS Mobile giriş yaptıktan sonra açılan ekranda "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun alt kısmındaki "İptal Et" butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.

*ALO 182 çağrı merkezimizi arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde randevu iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

AİLE BİREYLERİ İÇİN RANDEVU ALINABİLİR Mİ?

İşlemler T.C. Kimlik numarası üzerinden yapıldığından bütün aile fertleriniz için ayrı ayrı kendi Kimlik numaraları ve kimlik bilgileri ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. İsterseniz aile fertleri için üye kaydı oluştururken hepsinde aynı mail adresi ve telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Üyelik kaydı oluşturduğunuz aile fertlerinizin kimlik numarası ve parolası ile https://www.hastanerandevu.gov.tr , https://www.mhrs.gov.tr veya MHRS Mobil uygulamasından giriş yaparak aile fertleriniz için randevu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Alo182 çağrı merkezimizi arayarak da aile fertleriniz için randevu alabilirisiniz.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
KKTC BM'ye resti çekti! Bir ay süreniz var...(5 Ekim 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
Egemen Bağış: Türkiye'ye bu zirvede hiçbir ülkeye gösterilmeyen önem ve ilgi gösteriliyor