Genç Çiftçi 2018 başvuru şartları nelerdir? Gençlere 30 bin TL hibe!

Genç Çiftçi projesi kapsamında gençlere yapılacak olan hibe desteği başvuruları önümüzdeki günlerde yeniden başlayacak. TİGEM aracılığı ile gençlere yapılacak olan hayvan ve diğer destekleri kapsayan Genç Çiftçi projesi başvuru şartları nelerdir? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre Genç Çiftçi 2018 başvuruları ne zaman başlayacak?

Genç Çiftçi 2018 başvuru şartları nelerdir? Gençlere 30 bin TL hibe!
Genç Çiftçi 2018 başvuru şartları nelerdir? Gençlere 30 bin TL hibe!
GİRİŞ 11.04.2018 10:06 GÜNCELLEME 11.04.2018 10:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

TİGEM aracılığı ile geçen yıl gençlere büyük katkı sağlayan Genç Çiftçi projesine bu yıl tekrar başvurular alınacak. ​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba Genç Çiftçi projesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Bakanlar Kurulu kararına binaen Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında genç çiftçilere 30'ar bin TL hibe verileceği duyuruldu. Peki, TİGEM'in aracılığı ile yapılacak olan Genç Çiftçi destek projesi başvuruları ne zaman başlayacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen Genç Çiftçi destek başvuru şartları nelerdir? İşte, 2018 Genç Çiftçi Destek Projesi başvuru detayları ve tüm merak edilenler...

GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

 

 

Genç Çiftçi Destek Projesi başvuruları bu yıl 02 Nisan- 30 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Ö başvurular Bakanlık tarafından hazırlanan web tabanlı yazılımı gencciftci.tarim.gov.tr programından yapılır. Başvuru dokümanları yazılım programından çıktı olarak alınır.

Genç çiftçiler çıktıları, projeyi ve istenilen belgeleri, ikamet ettiği veya ikamet
etmeyi taahhüt ettiği (projenin uygulanacağı yer) nüfusu yirmibinin altındaki yerleşim
birimlerinin bağlı olduğu il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona
ermeden şahsen yapacaktır. Başvurunun tamamlanmış olması için dosyanın bizzat elden teslim edilmesi şarttır. 

Başvurular, illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan komisyonlar vasıtasıyla değerlendirilecek. Başvuruda genç çiftçilerden herhangi bir ücret talebi olmayacak. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, GTHB il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.

GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Uygulama Rehberine göre;

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

*Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün
almamış olmak. (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000 tarihleri arasında doğanlar, bu tarihlerde
dahil)

*Okur-yazar olmak.

*Başvuru tarihi itibari ile 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve
Genel Sağlık Kanunu’na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve
4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarım
veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu
tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç,
ücretli çalışan olmamak.

*Başvuru tarihi itibari ile örgün eğitime devam ediyor olmamak.

*Başvuru tarihi itibari ile askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya
denetimli serbestliği olan kişi olmamak.

*Başvuru tarihi itibari ile Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde
vergi mükellefi olmamak.

*Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konulu
proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş veya 50
Adet Küçükbaş’tan fazla hayvan sahibi olmamak.

*Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu proje başvuruları için Tebliğin
yayımlandığı tarih itibari ile 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak.

*Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için
Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB’a üye
olmak)

*16/2/2016 tarihli ve 2016/8540 sayılı Kırsal Kalkınma destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Karara dayanılarak 5/6/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No; 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ  9 No; 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmamak.

*Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış
olmamak.

*Bu maddenin (ç), (f), (g), (ğ), (ı) ve (i) bendi hükümlerine tabi kişilerin eşi
olmamak.

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL HİBE DESTEĞİ 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bugün Resmi Gazete'de yer alan "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte, ​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın açıklamasından satır başları;

"Bakanlar Kurulu Kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30'ar bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına bu yıl da devam ediyoruz.

2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçimize çeşitli projeleri karşılığı olarak 933 milyon TL'lik hibe kullandırdık. Bu hibenin 723 milyon TL'si büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projeleri, 110 milyon TL'si arıcılık ve kanatlı projeleri ve 100 milyon TL'si bitkisel üretim projeleri için kullandırıldı.

Hayvancılık projeleri kapsamında; 17.698 genç çiftçiye toplam 104.099 büyükbaş hayvan ve 6.404 genç çiftçiye ise 240.551 adet koyun/keçi teslim edildi.

2018 yılı programı kapsamında yaklaşık 16.750 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz. Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM'in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz.

Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak "çok yıllık yem bitkisi üretimi" ile "arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği" de projeler içerisinde yer alacak.

YORUMLAR 5
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaş sınırı olmasa ne güzel olurdu? birde bunun duyurusunu hiç bir medya kanalında görmedik, daha yeni görüyorum, geçmiş olsun, gerçi yaşımızda geçmiş, genç bile sayılmıyoruz. üst yaş sınırını 50 yapmalılar,
  Cevapla
 • Kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  Her yıl başka prosedür vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.sonra cebinizde 8-10 binlira para olması gerekli ayrıca hani diyorlar ya başvuruda kesinlikle para istenmiyor diye kttiyen yalan
  Cevapla
 • Sonay Durmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  mesela bu hibeye başvurduktan sonra eğerki kabul edilirse işe girip ücretli olarak çalışamıyorum değilmi
  Cevapla
 • Abdullah 3 yıl önce Şikayet Et
  evet sigortalı olarak çalışamasın..
  Cevapla
 • turgut meter 3 yıl önce Şikayet Et
  Genc çifçi projesinden faydalanmak istyrum
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kriz sonrası ilk kez görüştüler: Biden'dan dikkat çeken paylaşım!
İlaç şirketleri pandemide servetine servet kattı