Nazlı Ilıcak'ın "casusluk" davası

FETÖ medya yapılanmasının darbe çağrışımı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın, 'Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan yargılandığı davada Milli Savunma Bakanlığı'nın katılma talebi kabul edildi.

Nazlı Ilıcak'ın "casusluk" davası
Nazlı Ilıcak'ın "casusluk" davası
GİRİŞ 23.05.2018 14:07 GÜNCELLEME 23.05.2018 14:10

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Nazlı Ilıcak,  Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Sanığın avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada görüşü sorulan  cumhuriyet savcısı, Milli Savunma Bakanlığı'nın davaya katılma talebinin kabulüne  karar verilmesini istedi.

 

 

Cumhuriyet savcısı ayrıca, sanık tarafından kapatılan Bugün  gazetesinde 2 Ocak 2015'te yayımlanan yazısının kendisi tarafından söz konusu tarihten önce ve sonra katıldığı herhangi bir televizyon programında açıklayıp  açıklamadığı veya sosyal medya hesabından paylaşıp paylaşmadığının  araştırılmasını talep etti.

Talebe ilişkin söz alan sanık Nazlı Ilıcak, Basın Kanunu'nda bir  habere ilişkin dava açılması için 4 aylık sürenin bulunduğunu belirterek, bu  sürenin geçtiğini ifade etti.

Kendisinin bu haberi paylaşmadığını, başkalarının da paylaşıp  paylaşmadığını bilmediğini savunan Ilıcak, "Başka birileri bunu kullanmış  olabilir, bu beni bağlamaz. Bu haber değil, bir yorumdur. Savcının talebini kabul  etmiyorum. Basın Kanunu'ndaki hak düşürücü süre dikkate alınarak davanın  düşürülmesini talep ediyorum." dedi.

Savcının talebini kabul eden mahkeme heyeti, RTÜK'e yazı yazılarak,  davaya konu yazının yayımlandığı tarihten önce ve sonra sanık tarafından herhangi  bir televizyon programında haberin içeriğiyle ilgili açıklama yapıp yapmadığının araştırılmasının istenmesine karar verdi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın davaya katılma talebinin kabulünü  kararlaştıran mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca  hazırlanan iddianamede, askeri savcılığın Genelkurmay kayıtlarından çıkarılarak  mha edilen ''Tahşiyeciler grubu"na ilişkin belgenin sanık Nazlı Ilıcak'ta  bulunmasına ilişkin soruşturma açıldığı hatırlatılarak, sanık Ilıcak'ın  ''Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği  itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini önceden bildikleri  iddiasıyla örgütün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında yargılanan  gazeteci Nazlı Ilıcak, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda
Reuters seçti! 2021'de dünyada yılın fotoğrafları