Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı!

Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı!
Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı!
GİRİŞ 20.09.2018 17:26 GÜNCELLEME 21.09.2018 08:38
Bu Habere 204 Yorum Yapılmış

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durdurulan MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada, "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Mahkemenin kararının ardından Berberoğlu akşam saatlerinde Maltepe Cezaevi'nden çıktı.

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası almış, kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelmişti.

 

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini esastan tamamladı.

Daire, oy çokluğuyla Berberoğlu'na, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Ayrıca, Anayasa'nın 83/3. maddesi uyarınca milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verildi.

DAHA ÖNCE 'DURMA' TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

24 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçiminde yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu'nun avukatları, Yargıtay 16. Ceza Dairesine başvurarak, Berberoğlu hakkındaki davanın durmasını talep etmiş, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bu talebi reddetmişti. 

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.

Mahkeme, Berberoğlu'nu, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırdı ve tutukladı.

Dava dosyası, itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 2. Ceza Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını esastan bozarak dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise İstinaf Mahkemesinin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak, dosyayı iade etti.

Dosyayı yeniden ele alan İstinaf Mahkemesi, bu kez Enis Berberoğlu'na "casusluk" suçundan değil, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi ve tutukluluğunun devamına hükmetti.

Bu kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı temyiz etti. Savcılık, Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması talepli temyiz dilekçesini Yargıtaya göndermişti. Dilekçede, Berberoğlu'nun, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan cezalandırılması talep edilmişti. 

YORUMLAR 204
 • hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  güzel ülkem sen Yüce ALLAH ın yardımıyla ayaktasın. yoksa bu kadar vatan hainiyle kimse başa çıkamaz.
  Cevapla
 • adalet 4 yıl önce Şikayet Et
  NE güzel adalet bu adam artık ölene kadar vekil yapılır chp tarafından,nasılsa maaşı devletten yazıklar olsun sizin adamına göre uygulanan adaletinize
  Cevapla
 • Ömer 4 yıl önce Şikayet Et
  sıradaki ...
  Cevapla
 • Adığe Emrullah 4 yıl önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanı bile ihanet etme durumunda yargılanma ve görevden alma hükmüyle karşı karşıya iken böylesi ihanet durumu yaşayan bir vekil nasıl serbest bırakılır. Galiba yasalar garibanlara mahsus. Hainin ünvanı değil icrası hüküm sebebi olmalı ve cezasını çekmeli...
  Cevapla
 • yılmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  Ülkenin en büyük sıkıntısı olmayan ADALET..Bu hainlik suçunu gariban bir vatandaş yapsaydı acaba bu şekilde salıverilirmiydi.Suç işleyen birinin arkasında siyasiler yoksa yada bi yerlerde adamları yoksa ceza ver,varsa sal dışarıı bunun neresi adalet.Yazıklar olsun diyorum..
  Cevapla
 • Sade Vatandaş Derya 4 yıl önce Şikayet Et
  Şu açıdan bakalım birde,cezaevinde olduğu sürece bağlantıları kayıplarda..Çıktı ve bi süre sonra kaldığı yerden devam edecek ajanlığa,kimlerle görüştüğü tespit edilecek ve geçerli kanıtlar elde edilecek..Devletimiz bazen uyuyor takliti yapar ama asla uyumaz.Şimdi bu hainin gözü kulağı devletin elinde..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da infial yaratan görüntülerin kaydedildiği hastanenin faaliyeti durduruldu
Son dakika: Başkan Erdoğan'ın 'başörtüsü' teklifine CHP'den ilk tepki!