İŞKUR'dan gençlere ''İşe İlk Adım'' projesi!

İşsiz kalan vatandaşlar için her gün yeni çözümler arayan İŞKUR, farklı projelerle karşımıza çıkıyor. Çalışma ve İş Kurumu tarafından hayata geçirilen ’İşe İlk Adım’ projesi ile hem gençlere istihdam sağlanıyor, hem de işverenlerin maliyetini düşürülüyor. Peki işe ilk adım projesi nedir? Nasıl başvuru yapılır?

İŞKUR'dan gençlere ''İşe İlk Adım'' projesi!
İŞKUR'dan gençlere ''İşe İlk Adım'' projesi!
GİRİŞ 23.10.2018 09:37 GÜNCELLEME 12.12.2018 14:41

Türkiye İş Kurumu, 2018 yılında şu ana kadar 905 bin 310 kişiyi iş sahibi yaparak, 10 yılda toplamda 7 buçuk milyondan fazla kişiye istihdam sağlamıştır. İşsizlik sorununu en aza indirgemek için sürekli yeni projeler sunan Çalışma ve İş Kurumu tarafından hayata geçirilen ‘’İşe İlk Adım’’ projesi ile gençlerin önü açılarak onlara iş imkanları sunulacak. Aynı zamanda işverenin de maliyeti düşürülmüş olacak. Peki işse ilk giriş projesinin detayları nelerdir?

İŞE İLK ADIM PROJESİ NEDİR?

 

 

İŞKUR Mersin İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ’100 Günlük Eylem Planı’ kapsamında yer alan ’İşe İlk Adım’ projesi ile yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençler, işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek mesleki deneyim ve tecrübe kazanıyorlar. Düzenlenecek program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi program süresi kadar istihdam etmeleri talep edilecek.

MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Proje kapsamında, zorunlu istihdam sürecinde ödenecek ücretin net asgari ücretin yüzde 50’sine karşılık gelen tutar, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Zorunlu istihdam süresinden sonra ise 12 ay süreyle işverenlerin bu kişileri istihdam etmeyi taahhüt etmesi halinde, bu süreçte asgari ücretin yüzde 25’i İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edecek.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Kutlu, ’İşe İlk Adım’ projesinin hem genç istihdamını sağlamak hem de işverenlerin üzerindeki istihdam maliyetlerini düşürmesi açısında çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Kutlu, projeden yararlanmak isteyen gençlerin Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne veya hizmet merkezlerinden detaylı bilgi alabileceklerini kaydetti.

ÜLKE GENELİNDE 5 BİN GENÇ İSTİHDAM EDİLECEK

İşe ilk adım projesi kapsamında Türkiye genelinde 5 bin gencin faydalandırılacağını belirten Ahmet Ayçiçek, "İşe İlk Adım’’ projesinde başvurusunda da kontenjan sınırlaması uygulanacak ve Kayseri ilimizde 53 kontenjanımız bulunmaktadır. İşe ilk adım projesinden faydalanmak isteyen işverenlerimizin Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüze vakit kaybetmeden başvurmaları gerekmektedir." şeklinde açıklama yaptı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İşe ilk adım projesi işveren başvurusu ve iş arayan başvurusu olarak iki başlık altında işletilecek. İşe ilk adım projesi kapsamında öncelikle iş verenlerin başvurularını alarak, hangi ilde hangi iş yerinin kaç personel ihtiyacı varsa raporlanacak ve buna göre ilanlar ile işe ilk adım programı kapsamında iş başı eğitimi ile personel başvuruları alınacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur
Milli Muharip Uçak KAAN uçtu: Bundan sonra ne olacak?