Menü alerjeni koymayan yandı

Lokanta, restoran ve kafe gibi toplu yemek sunan mekânlar artık menülerinde yemeklerin alerjik madde içerip içermediğini yazmak zorunda. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın getirdiği düzenlemeye uymayanlara 2019 yılından itibaren ceza kesilecek.

Menü alerjeni koymayan yandı
Menü alerjeni koymayan yandı
GİRİŞ 17.11.2018 08:43 GÜNCELLEME 17.11.2018 10:13
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı lokanta, restoran ve kafe gibi toplu tüketim yerlerindeki menülerde, tüketicilere sunulan gıdanın adının yanında, alerjen bileşenlerinin belirtilmesini zorunlu hale getirdi. Bakanlık bu bileşenleri müşteriye sunmayan yerlere de 2019 yılı sonu itibarıyla ceza kesecek. Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Sunum kitapçığında yer alan ayrıntılara göre alerjen bileşenler arasında gluten içeren gıdalar, kabuklular ve ürünleri, yumurta ve ürünleri, balık ve balık ürünleri, yerfıstığı ve ürünleri, soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, sert kabuklu meyveler, kereviz ve ürünleri, hardal ve ürünleri, susam tohumu ve ürünleri, kükürt dioksit ve sülfitler, acı bakla ve ürünleri, yumuşakçalar ve ürünleri yer alıyor. Ayrıca gıdanın bileşiminde etil alkol ve domuzdan elde edilen madde bulunması durumunda da aynı şekilde tüketiciler net olarak bilgilendirilecek. Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde menüler, yazı tahtaları, broşür benzeri araçlar vasıtasıyla tüketiciye sunulacak.

 

 

İKLİMİ BELİRLENİYOR

Kitapçığa göre Türkiye’nin gelecekteki ikliminin belirlenmesine yönelik model çalışmalarına da başlandı. Yakın gelecekte Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde yayınlanması düşünülen ‘Paylaşımlı Sosyoekonomik Senaryolar’ ile Türkiye için iklim projeksiyonlarının geliştirilmesi planlanıyor. Google ve veri tabanı kullanılarak arazi bitki örtüsündeki değişim ve yeşillenme eğilimi izleme çalışmaları farklı bölgelerde yapılmaya da başladı. Herhangi bir alanda arazi örtüsünde meydana gelen değişimlerin uydu teknolojileri kullanılarak izlenebilmesi için Google veri tabanlarını kullanarak açık kaynak kodlu yeni bir yazılım geliştirildi.

 

 

YERLİ TOPUM SERASI

Antalya’da 11 dekar modern seralar kurulacak ve tarla arazilerinde yapılacak çalışmalarda yeni Ar-Ge yönetimlerinin uygulanması ile yeni yerli sebze tohumlarının üretilmesi sağlanacak. Öncelikle domates, patlıcan, hıyar ve kavun çeşitlerinde çalışmalar başlatıldı. Geliştirilecek yeni çeşitlerin ülke genelinde kullanılması planlanıyor. Kışlık sebzelerden soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarının genişletilmesi ve yeni çeşitlerin geliştirilmesine yönelik projeler başlatıldı.

 

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • baba 1 yıl önce Şikayet Et
  baba adamlar fiyat listesini koymuyorlar daha
  Cevapla
 • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal, Haram madde icerigi de yazilmasi gerekir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke fiyatını yazmak zorunda olsa
  Cevapla
 • kalk 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyat yoksa yeme kalk git bak nasıl yazıyorlar. Ben öyle yapıyorum fiyat görmediğim yerde kalmam
  Cevapla
 • Akıllı olun 1 yıl önce Şikayet Et
  Yokya gercekmi iyide meyve sebzelerin DNA larını degistirdiler ilaclanan demicem zehirlenen gıdaların tadını alıp dayanıklılıgını ve rengini güzellestiren asıl zehiri insanlıga enjekte edenler serbest olacak cezayı gastronomiciler ödeyecek
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Menüde fiatı dan zorunlu kılsalarya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın sözlerinin perde arkası ortaya çıktı! İstanbul Sözleşmesi'nde yeni gelişme
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Bir dev daha geliyor