FETÖ'nün 'Maceracısı' her şeyi itiraf etti

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan, kapatılan Samanyolu televizyonunda "Maceracı" isimli programı sunan Murat Yeni, savcılık ifadesinde örgütün etkinliklerinde kendilerini vitrin olarak kullandığını anlattı.

FETÖ'nün 'Maceracısı' her şeyi itiraf etti
FETÖ'nün 'Maceracısı' her şeyi itiraf etti
GİRİŞ 03.12.2018 16:30 GÜNCELLEME 03.12.2018 16:31
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 Kasım 2018'de İstanbul'un Esenyurt ilçesi Piri ReisMahallesi'ndeki evinde yakalanıp Erzincan'a getirilen Murat Yeni'nin "terör örgütü üyesi olmak" suçundan şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı.

 

 

Yeni'nin, örgütün faaliyetlerine katılarak, sunuculuğunu yaptığı televizyon programı vesilesiyle geldiği Erzincan'da "himmet" adı altında vatandaşlardan para topladığı ve sosyal medya hesaplarından örgütü övücü ifadeler kullandığı öne sürüldü.

Savcılık ifadesinde, örgütün medya yapılanması ve örgüt üyelerinin bu yapılanma içerisinde tasnif edilmelerine ilişkin bilgiler aktaran Yeni, şunları ifade etti:

 

 

"Ben, hatırladığım kadarıyla iki ya da üç kez kanalda cemaat sohbet toplantısına katıldım. Bu sohbetlerin büyük kısmı kanalda gerçekleşirdi. Katılmış olduğum sohbet toplantılarına benim dışımda yemek programı sunucu Oktay Usta, Sır Kapısı programını sunan Reha Yeprem, tarihçi Talha Uğurluer, sanatçı Gökmen Ürü, programcı Asım Yıldırım ve radyocu Asım Bozkuş gibi şahıslar katılırdı. Sohbet grubumuz benim gibi medya önünde olan ve sunuculuk yapanlardan oluşuyordu."

"ÖRGÜT BİZİ VİTRİN OLARAK KULLANDI"

Murat Yeni, hazırlamış olduğu "Maceracı" isimli programdan dolayı ülke genelinde tanınan ve sevilen bir simaya sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Düzenlenen etkinliklerde şahsımın seçilmiş olmasını vitrin pozisyonuma bağlıyorum. Katıldığım söz konusu etkinlikleri düzenleyen kesimin daha çok FETÖ'ye müzahir işletme ve kuruluşlar olması yine bu örgüte müzahir televizyon kanalında program yapıyor olmama bağlıyorum. Örgüt söz konusu etkinlikleri düzenlemekle mensup olanlar ile halkı kaynaştırmada bizi de vitrin pozisyonunda kullanıyordu. Etkinliklerden beklediği fayda da bundan ibaret."

Program bütçelerinin kısıtlı olması sebebiyle gittikleri illerde FETÖ'nün yurt ve okullarında konakladıklarını belirten Yeni, masrafların bir kısmının ise yine örgüt kuruluşları ve işletmelerince karşılandığını aktardı.

Yeni, ifadesinde profesyonel sunuculuk yaptığını bildirerek "Çekim yapacağım iller ve o ildeki esnafı Samanyolu televizyonunda konu araştırmacısı olarak görev yapan İlyaz Nayir belirlerdi. Biz de o ile gittiğimizde bu kişinin sağladığı irtibatla görüşür çekim yapardık." ifadesini kullandı.

"ÖRGÜTÜN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖREMEMİŞTİM""

Geçmişte bir röportajında örgütün önemli isimleri hakkında söylediği övücü sözleri sorulan Yeni, "O gün itibarıyla ben örgütün gerçek yüzünü görememiştim. O döneme kadar tanıdığım bu yapıya mensup insanları hep Anadolu'da börek açan anneler, temiz yüzlü çocuklar, eğitim gönüllüsü insanlar olarak bilirdim. Bu şok ortamında birden bu insanlardan kopup farklı ve daha sağlıklı analiz yapabilme imkanımız bulunmamaktaydı." şeklinde savunma yaptı.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Yeni, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince 29 Kasım'da tutuklanarak cezaevine konulmuştu. 

YAZDIR
YORUMLAR 65
 • İzmirli. 1 yıl önce Şikayet Et
  Saydığı bir isim yakın zamana kadar TRT'de boy gösteriyordu. Anlayın TRT'nin durumunu.
  Cevapla
 • Uyanamayanlara. 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıldı o örgüte arka çıkan kebapçı esnafın sloganı: "bak hele bak, eğitim şart !" Onlar devam, sen içerde. Gerçek yüzleri bu.
  Cevapla
 • kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  hayatın menfaat yeme içme
  Cevapla
 • Çevir Kazı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben anlamadım, içeri alınana kadar hepsi fetö şöyle kötüdür böyle fenalıklar yapmıştır demiyor. İçeri alınınca hepsi bir anda fetö tuh kaka diyor. Samimiyetsiz. Fetöcü olup içeri alınınca örgüte laf atıp onu kötüleyince neden olumlu imaj oluyor ya da salıverniyorlar?!
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Örgüt içinde menfaat için duranlardan faydalandı dinini yanlış bilirsen böyle cemaatlere maşa olursun hak cemaatlere düşman olursun
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  EHL-i SÜNNET VEL CEMAAT
  Cevapla
 • Duyarlı Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  hak cemaat diye bir şey yoktur, hak din vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BAE'den Libya'da skandal hamle! ABD'den son dakika petrol uyarısı
Başkan Erdoğan, Bediüzzaman'ın talebesi Mehmet Fırıncı ile telefonda görüştü