Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu

Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu
Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu
GİRİŞ 11.12.2018 03:15 GÜNCELLEME 11.12.2018 03:52

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara  göre, resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15  lira olarak belirlendi.

 

 

Bu yayın ücretinin günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az  olmayan gazeteler için KDV hariç 45 lira olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Karara göre, resmi ilanların yayın ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri  esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden bir santimetrelik ölçüm ile elde edilen  sütun-santim birimi esas alınmak suretiyle hesaplanacak.

 

 

Resmi ilan başlıklarının ilan metinleri ile orantılı olması için ilan  metni başlık dahil 200 sütun-santim üzerindeki resmi ilan başlıklarının en fazla  24 punto, 100 ve 200 sütun-santim arasındakilerin en fazla 20 punto, 50 ve 100  sütun-santim arasındakilerin 16 punto, 50 sütun-santimin altındakilerin ise en  fazla 14 punto olması zorunlu olacak.

İlan metinlerinin dizgisinde "Arial" yazı karakteri kullanılması şartı  aranırken, günlük fiili satışı 50 bin adetten az olmayan gazetelerde yayınlanacak  resmi ilan metinlerinin yazı karakterinin 9 punto olması, 5 santimetrelik kısımda  en az 14 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin ise 32 milimetre olması  gerekiyor.

Günlük fiili satışı 50 bin adetten az olan gazetelerde yayınlanacak  resmi ilan metinlerinin ise yazı karakterinin 10 punto olması, 5 santimetrelik  kısımda en az 12 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin 37 milimetre olması  istenirken, sütun aralarındaki boşluklar 3 milimetre olarak hesaplamaya dahil  edilecek.

Anılan resmi ilanların yayın öncesindeki dizgi tertip işlemlerinin  ilan başlığı ile ilan metni arasının 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığının 0,5  milimetre, ilan metni ile çerçeve arasındaki boşlukların 3 milimetre, kelime  aralarının ise bir boşluk karakteri olacak şekilde yapılması gerekecek.

Daha büyük puntolu harflerle veya daha dar sütuna dizilen ilanlar ile  satır ve kelime aralarında gereğinden fazla boşluk bırakılan resmi ilanların  bedelleri belirlenen ölçüler çerçevesinde hesaplanacak.

Resmi ilanların tahmini bedelleri, Basın İlan Kurumunun tespit edeceği  esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak kuruma ödenecek ve fatura  tanziminden sonra mahsup işlemi yapılacak.

Kanuni sebeplerden ötürü tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen  merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşmasını  müteakiben borçlarını derhal ödeyecek.

Söz konusu ilan tarifesi Resmi Gazete'de yayımını takip eden  aybaşından itibaren yürürlüğe girecek.

Söz konusu resmi ilan fiyatlarının tespit edilmesine Basın İlan Kurumu  (BİK) Genel Kurulunun teklifi üzerine karar verildi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fransız kadından PKK'lılara sert tepki: Ne mutlu Türküm diyene!
TOGG'dan heyecanlandıran gelişme! Bir aşama daha tamamlandı