Ilıcak'a Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl hapis

Vatana ihanetten tutuklu olan Nazlı Ilıcak, 23 Şubat 2016 tarihinde attığı twette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ilıcak'a Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl hapis
Ilıcak'a Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl hapis
GİRİŞ 26.12.2018 12:59 GÜNCELLEME 26.12.2018 12:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul Anadolu 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, başka suçtan tutuklu bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. Ilıcak'ın Avukatı Kemal Ertuğ Derin de duruşmaya katıldı. 

MAHKEMEDE KIVIRDI

Cezaevine girdikten sonra hesabının ele geçirildiğini söyleyen Ilıcak, "Söz konusu tweet benimle alakalıdır. Benim hakkımda Cumhurbaşkanına yönelik olarak açılmış hakaret davaları bulunmamaktadır. Benim tweetim daha önce de belirttiğim gibi başkasına cevap niteliğinde yazılmıştır. Ayrıca ben barış sürecine inanan bir kimseyim. Barış sürecinde Selahattin Demirtaş'a katil denmesi nedeniyle söz konusu tweeti attım. Asıl katil olanın Öcalan olduğunu belirttim. Ayrıca barış sürecini başlatan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemek istedim. Benim durup dururken Cumhurbaşkanına katil demem mümkün değildir. Sıfat Öcalan'ın önündedir. Sadece devrik cümle kullanılmıştır. Devrik cümle düzeltildiğinde Öcalan'a katil dediğim anlaşılacaktır" dedi. 

'SAYIN CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETMEDİM'

Son sözü sorulan Ilıcak, "Beraatimi talep ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etmedim" dedi. 

Mahkeme, Ilıcak'ı, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası çarptırdı. 

'SUÇA EĞİLİMLİ OLUMSUZ KİŞİLİĞİ' GEREKÇE GÖSTERİLEREK CEZADA 'İYİ HAL' İNDİRİMİNE GİDİLMEDİ

Mahkeme, Ilıcak'ın suça eğilimli olumsuz kişiliğini gerekçe göstererek cezada iyi hal indirimine gitmedi. 

Mahkeme iyi hal indirimine ilişkin tutanağa şu cümleleri yazdı: "Sanığın suça eğilimli olumsuz kişiliği dikkate alındığında olumsuz kişilik özelliği değerlendirilerek hakkında TCK'nın 62. maddesinin uygulanmasına yer olmadığına."
Ilıcak'ın cezası yine "Suça eğilimli olumsuz kişiliği" gerekçe gösterilerek ertelenmedi. 

İDDİANAMEDEN

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, görevsizlik kararı ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İddianamede, şüpheli Nazlı Ilıcak'ın 23 Şubat 2016 tarihinde attığı tweet ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alenen hakaret ettiği savunuluyor. İddianamede, Ilıcak'ın, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadını hiç sevmiyorum
  Cevapla
 • oysaki 2 yıl önce Şikayet Et
  devrik cümleymiş, doğru yazaydında herkes doğru anlayaydı
  Cevapla
 • Ne önemi var 2 yıl önce Şikayet Et
  75-80 yaşında bir kadına kıvırdı demek çok ayıp.Müslüman elinden dilinden ve belinden emin olunan kişidir.Artı Merve Kavakçı TBMM den kovulduğunda en yakınında kim vardı bir geçmişe bakın
  Cevapla
 • önkonyalı 2 yıl önce Şikayet Et
  ne yani bir kere doğru yapan sınırsız kötülük yapma hakkına mı sahip. davasına demek ki sahip çıkamamış. yada popüler olmak için di. geleceğe yatırımdı. danışıklı yakınlaşmaydı belki. filmin başı değil sonu daha önemli. ne deriz sonumuzu hayır eyle ya rabbi. son
  Cevapla
 • halk 2 yıl önce Şikayet Et
  bu cektiklerinin eminim bir sebebi vardir. insallah icerde curuyene kadar kalirsin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'li Hamza Dağ paylaştı: Başkan Erdoğan'la Sevim teyzenin gönülden muhabbeti
Altın için bomba tahmin: Oyun sürüyor, 10 bin doları görebilir