80 bin asker emir bekliyor

Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik dev harekât için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. 80 bin asker emir bekliyor. Bu sayı 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 40 bin askerin iki katı anlamına geliyor.

80 bin asker emir bekliyor
80 bin asker emir bekliyor
GİRİŞ 14.01.2019 06:37 GÜNCELLEME 14.01.2019 06:39
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik harekât için 80 bin asker hazır bekliyor. Bu rakam, 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 40 bin askerin iki katı demek. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu Şanlıurfa ve Kilis’ten yönetilecek. Birlikler 10’u aşkın noktadan aynı anda taarruza kalkacak.

 

 

Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik harekât için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı önceki gün cephe hattında buluşturan sürece ilişkin bazı ayrıntılar belli oldu.

Buna göre, hudut bölgesinde 500 kilometrelik hat ve Münbiç’in güney aksında başlayacak harekâta 80 bin kişilik güç katılacak. Sözkonusu rakam, Türkiye’nin 1974 yılında 40 bin kişiyle gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan daha büyük bir operasyona çıkacağı anlamına geliyor. Hedef ise 30 bin kilometrekarelik alandaki terör örgütlerini tamamıyla imha edip tehdit koridorunu sona erdirmek.

 

 

KARARGÂHLAR BELLİ OLDU

Cumhuriyet tarihinin en büyük askeri harekâtı Şanlıurfa ve Kilis-Elbeyli’de kurulan ana karargâhlardan yönetilecek. İstihbarat, izleme, lojistik ve ana yönetim bu merkezlerden sağlanacak. Terör işgalinin sürdüğü sınır hattında intikal 10’dan fazla noktadan başlayacak. 10’ar kilometrelik derinliğe inen birlikler ilk aşamayı başlatacak. Tüm giriş noktaları arasındaki bağlantılarının tamamlanmasının ardından ikinci 10 kilometrelik etap devreye sokulacak. TSK ayrıca Suriye içerisinde Körfez tarafından kışkırtılan aşiret mensuplarına yönelik de istihbarat ve emniyet merkezli tedbirler aldı. Operasyon sürecinde Mehmetçik ve ÖSO birliklerine yönelecek sivil sabotajları önlemek amacıyla birçok girişimde bulunan yetkililer, PKK yanlısı olabilecek çeşitli grupları bu yöndeki niyetlerinden vazgeçmeleri yönünde net bir dille uyardı.

İŞBİRLİKÇİLERİ KORKU SARDI

Operasyonun artık an meselesi haline gelişi, sınır ötesinde terör örgütü PKK ile işbirlikçilerini paniğe sevk etti. Bölgede Türkiye’ye karşı PKK ile işbirliği yapan kişiler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Başta Münbiç olmak üzere Tel Abyad, Kamışlı ve Resulayn’da Esed ve PKK ile ortak hareket eden grupları korku sardı. Türkiye karşıtı faaliyetlerde bulunduğu bilinen birçok iş adamı ve PKK’nın ‘sivil’ faaliyetlerinde görev yapan şahıslar, ailelerini bölgeden çıkarmaya başladı. Yeni Şafak, PKK’ya yakın kişilerin sermayelerini ve fabrikalarını ya Rakka’ya ya da Kuzey Irak’a taşıdığı bilgisine ulaştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 45
 • Abc 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'mize karsi saldiri olursa ilk vurulmasi gereken israil'dir nokta.
  Cevapla
 • mert 5 yıl önce Şikayet Et
  Allahın izniye Türkiye tek yürek tek yumruk olacak çanakkale zaferimiz gibi Türk Milletine asla Amerikanın başındaki yalancı sahtekar islam düsmaniinin ve diğer hainlerin tahditleri asla sökmez.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  kıbrıs barış harekatında kıbrısa kolordu çıktı bilmiyorsanız öğrenin yani 60bin asker daha sonraları 20bini geri çekildi şimdilerde 40bin asker var kıbrısta
  Cevapla
 • ZAFER58 5 yıl önce Şikayet Et
  Melahim (şiddetli ve kanlı savaşlar) meydana geldiği zaman Allah mevaliden (Arap olmayan Müslümanlardan) öyle bir ordu gönderecek ki, atların cinsi yönünden Arapların en kıymetlisi ve silah yönünden onların en iyisi olup, Allah İslam dinini onlarla güçlendirecektir." Bu son ordunun içinde, Türklerin önemli bir yer tutacağı bilgileri de yer almıştır.
  Cevapla
 • Gerçekler 5 yıl önce Şikayet Et
  Venezuela dün, Türkiye'nin Çorum altın işleme tesislerine yetkili göndereceğiz dedi, Türkiye daha 1 hafta olmadı, Kenevir üretmeye başlayacağız dedi. Belli ki ABD'yi kontrol eden siyonistlerin can damarına basıldı, mesajı Trumpa ilettiler bugün Türkiye'yi ekonomik olarak vururuz diye twit atıyor. Hala anlamadınız mı ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Orman yangını faciası: 3 kişi hayatını kaybetti
Piyasaya Trump suikasti etkisi: İşte güncel altın, dolar ve bitcoin fiyatı!