Türkiye’den Süleymaniye’ye ilk uçak seferi gerçekleşti

Türkiye’den Irak’ın Süleymaniye kentine ilk uçak seferinin gerçekleştirildiği duyuruldu.

Türkiye’den Süleymaniye’ye ilk uçak seferi gerçekleşti
Türkiye’den Süleymaniye’ye ilk uçak seferi gerçekleşti
GİRİŞ 26.01.2019 12:41 GÜNCELLEME 26.01.2019 12:41

Irak Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Halil İbrahim yaptığı yazılı  açıklamada, Türk Hava Yolları’nın (THY)  Uluslararası Süleymaniye Havalimanı’na  ilk seferini gerçekleştirdiğini belirtti.

THY'ye ait uçağın Atatürk Havalimanı’ndan Süleymaniye Havalimanı'na  indiğini ifade eden İbrahim, ilerleyen günlerde Irak Hava Yolları uçaklarının da  Süleymaniye’den İstanbul’a seferler düzenleyeceğini kaydetti.

Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun tüm itirazlarına rağmen  eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül 2017'de  gayrimeşru referandum düzenledi. Bunun üzerine Irak Meclisi de olağanüstü oturum  düzenleyerek, IKBY'nin sınır, baraj ve havalimanlarını Bağdat'a teslim etmesi  yönünde karar çıkardı.

IKBY'nin söz konusu kararları ve yaptırımları reddetmesi üzerine Irak  merkezi hükümeti, 29 Eylül 2017'de Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki  uluslararası uçak seferlerini askıya almıştı.

Süleymaniye'ye 29 Eylül 2017'de uçuş yasağının getirildiğini  hatırlatan Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan daha önce yaptığı  açıklamada 25 Ocak itibarıyla bu yasağın kaldırılacağını, THY tarafından  İstanbul-Süleymaniye hattında haftalık 7 sefer yapılacak şekilde uçuşların  yeniden başlayacağını bildirmişti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rumları panik sardı: Türk SİHA’ları Kıbrıs’ta uçarsa 200 bin kilometreyi kontrol eder!
9 yaşındaki çocuk köpek saldırısında öldü! Avukattan tepki çeken paylaşım