Terörden arananlar listesine 74 isim eklendi!

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra firar eden 490 eski askerden 74'ü daha İçişleri Bakanlığı'nın "terörden arananlar listesi"ne eklendi.66 milyon 900 bin lira ödül ile aranan FETÖ firarisi eski askerlerden 12'si kırmızı, 1'i turuncu, 61'i gri kategoride arananlar listesine girdi.

Terörden arananlar listesine 74 isim eklendi!
Terörden arananlar listesine 74 isim eklendi!
GİRİŞ 05.02.2019 10:40 GÜNCELLEME 05.02.2019 10:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, terör suçlarının faillerinin yakalanmasına  yardımcı olanlara verilecek ödüller ile kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri renk  kategorisinde aranan örgüt mensuplarının bilgilerinin yer aldığı "aranan  teröristler" listelerini güncelledi. Buna göre, terör örgütü PKK'dan 672, FETÖ/PDY'den 342, sol terör  örgütlerinden 119, dini istismar eden terör örgütlerinden ise 75 kişi "terörden  arananlar" listesinde yer aldı.

Son güncellemeyle bütün kategorilerde arananların sayısı bin 208'e  çıktı. Öte yandan bu listelerde yer alan ve etkisiz hale getirilen teröristler  ise yılbaşından itibaren "etkisiz hale getirilenler" adı altında yayımlanmaya  başlandı.

KRİTİK İSİMLERİN BAŞINA 4 MİLYON LİRA ÖDÜL

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, terörden arananlar listesine  eklenenler arasında darbe girişiminin firari bazı isimleri dikkat çekiyor.

Sanık eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel İşlem Daire Başkanı  tuğgeneral Ali Kalyoncu, başına 4 milyon lira ödül konulan kırmızı kategorideki  darbecilerin başında geliyor.

Firari Kalyoncu, darbecilerin sözde atama listesinde Ankara  sıkıyönetim komutan yardımcısı ve Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay komutanı olarak  görevlendirildi. 15 Temmuz akşamı tugayın idaresini devralan Kalyoncu, mühimmat yüklü  tank ve zırhlı araçları Ankara'da, aralarında Genelkurmay Başkanlığının da  bulunduğu bazı kritik noktaların işgali için görevlendirdi. Kalyoncu'nun son ana kadar kanlı eylemlerinden vazgeçmediği, darbe  gecesi Ankara 4. Kolordu Komutanlığını devralan sanık eski Tümgeneral Osman  Ünlü'nün mahkeme huzurundaki savunmasına da yansıdı.

Firari generalin, "Gerekirse intihar ederim yine de vazgeçmem."  dediğini aktaran Ünlü, darbeci generali "gözü dönmüş biri" olarak tanımladı. Kalyoncu'nun darbe gecesi, "Hiçbir vatandaşın ZPT veya araçların  üzerine çıkmasına müsaade edilmeyecek. Direkt müdahale edin, indirin." talimatı  da Genelkurmay çatı davası dosyasına giren yazışmalarda yer aldı.

Aynı kategoride yer alan bir başka firari tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit  de darbe girişiminden önce 66. Mekanize Piyade Tugay komutanı olarak görev  yapıyordu. Sanık Yiğit, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı  Numan Kurtulmuş'un da aralarında bulunduğu bazı siyasilerin gözaltına alınması  talimatını veren isimdi.

İstanbul'daki darbe faaliyetlerini yürüten eski albay Ahmet Zeki  Gerehan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast için görevlendirilen timde  bulunan eski yüzbaşı Burkay Karatepe de kırmızı kategorideki firari darbeciler  arasında bulunuyor.

YUNANİSTAN'A SIĞINAN DARBECİLER KIRMIZI LİSTEDE

Darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan eski  binbaşılar Gençay Böyük, Ahmet Güzel, eski yüzbaşılar Abdullah Yetik, Feridun  Çoban, Süleyman Özkaynakçı, Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal Kurugül ve Mesut  Fırat da kırmızı kategoride başına 4 milyon lira ödül konulan darbeciler arasında  yer aldı.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da İstanbul'da konuşlu 4. Kara  Havacılık Alay Komutanlığında görevli helikopter pilotları ile teknisyenler,  darbenin başarılı olması için sabah saatlerine kadar eylemlerde bulundu. İhanet girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine, söz konusu  darbeciler çareyi Yunanistan'a sığınmakta buldu.Turuncu kategoride arananlar listesine giren firari İsmail Sarı'nın  başına ise 600 bin lira ödül konuldu.

GRİ LİSTEDE 61 DARBECİ

Terörden arananlar listesinin güncellemesiyle gri kategoride başına  300 bin lira ödül konulanlar arasında 61 firari darbeci de yer aldı. Bunların arasında darbe girişiminden önce GATA'da görevli eski  tuğgeneral Mehmet Zeki Kıralp ismi dikkati çekiyor.

Gri listedeki en yüksek rütbeli darbeci olan Kıralp'e generallik  rütbesini, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in taktığı tanık ifadelerine  yansımıştı.

Darbe girişiminde aktif rol oynadığı tespit edilen eski Milli Savunma  Bakanlığı Özel Kalem Müdürü kurmay albay Tevfik Gök'e de gri kategoride yer  verildi.

Kara Harp Okulu Komutanlığındaki darbe faaliyetlerini yürüten eski  albay İlhami Polat, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Kalem Müdürü eski albay Nuh  Altınsoy, olay tarihinde Genelkurmay Başkanlığı emir astsubayları Serhat Pasha  ile Şener Doğrugören ile 15 Temmuz akşamı a haber televizyon kanalının işgal  edilmesi talimatını veren eski yüzbaşı İsmail Menderes Sema da başına 300 bin  lira ödül konulan firari darbeciler arasında yerini aldı.

Gri listede bulunan diğer firari darbeciler ise şunlar:

"Abdullah Beyazkürk, Ali Çakan, Ali Kahya, Ali Özkara, Atakan  Adaşoğlu, Bahtiyar Kılıçaslan, Barış Bingöl, Burak Keklik, Engin Durmaz, Erdem  Kaya, Erdoğan Benli, Ergün Özyurt, Fahrettin Demir, Fatih Arık, Fatih Özden,  Fatih Sarıkır, Fatih Sayar, Güven Günindi, Halit Çetin, İbrahim Yılmazbaş, İsmail  Girgin, Kültiğin Bozdemir, Mahmut Arduç, Mehmet Aytaç, Mehmet Hamza Başaran,  Mehmet Murat Çelebioğlu, Mevlüt Okutan, Muhammed Hakan Sanön, Murat Çelik, Murat  Çoban, Murat Koca, Mustafa Altındal, Mustafa Köroğlu, Nejat Polat, Numan  Yediyıldız, Osman Karaköse, Osman Özyazıcı, Özkan Yıldırım, Ramazan Atsan, Rıfkı  Keser, Sait Tosun, Sedat Engin, Suat Yercel, Şenol Deveci, Tayfun Karaöz, Tekin  Taşdemir, Turgay Er, Uğur Karaca, Uğur Yildiz, Yaşar Adıyaman, Yavuz Sezer,  Yıldıray Hazır, Yılmaz Akış Gördes ve Zafer Özleblebici."

 

 

YORUMLAR 2
  • vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
    aslında bu kanı ve sütü bozuk 74 terorist ve diğerleri terorist emerikan parası ile yarım sent bile etmezler.
    Cevapla
  • EMEKLİ 5 yıl önce Şikayet Et
    aranan şahısların resimleri varsa onlarıda teşhir etselerde görüldüğü yerde tespit edilseler ve halkın içinde rahat dolaşamasalar tedirgin olsalar daha iyi olmazmı.?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PKK artık gündem olmaktan çıkartılmalı
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier davetlilere döner kesti