PKK'nın ateşe verdiği tarihi camide yüreklere dokunan dua!

Regaip Kandili dolayısıyla Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği, restore edilerek, 4 yıl aranın ardından ibadete açılan ata yadigarı Fatih Paşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) kandil dolayısıyla program düzenlendi.

GİRİŞ 08.03.2019 00:10 GÜNCELLEME 08.03.2019 00:13
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, mihrapta secde ettikten sonra vatandaşlarla selamlaştı. Erbaş'ın kıldırdığı yatsı namazına vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Ahmet Hamdi Akseki Cami Başimam Hatibi Ali Tel'in Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Korosunun okuduğu Mevlid-i Şerif ve ilahilerle devam etti.

"DEĞMESİN MABEDİMİN GÖĞSÜNE NAMAHREM ELİ..."

Erbaş, konuşmasına milli şair Mehmet Akif Ersoy'un, "Ruhumun senden ilahi şudur ancak emeli / Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli / Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli / Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli." dizeleriyle başladı.

"EZANLAR SUSSUN DİYE YAKTILAR"

"Ezanlar sussun diye 4 yıl önce terör saldırısı nedeniyle harap olan camide restorasyonun tamamlanmasıyla kılınan ilk akşam namazı Regaip gecesi ile tevafuk etti." diyen Erbaş, bunun kurtuluşa vesile olması temennisinde bulundu.

"MÜSLÜMAN DEMEK, KARDEŞLER TOPLULUĞU DEMEKTİR"

Erbaş, "İslam alemi olarak halk arasında üç aylar olarak bilinen rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz. Şu anda bu manevi mevsime girişimizin habercisi olan Regaip gecesini birlikte yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar için tıklayınız...

Müminlik vasfını öne çıkararak, kardeşliği pekiştirmek zorunda olduklarını vurgulayan Erbaş, fitnelere karşı uyanık olunması, birliğe, dirliğe, geleceğe kastedenlere karşı hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini aktardı.

"Müslüman demek, kardeşler topluluğu demektir. Allah'ın emirlerine teslimiyet gösteren insan demektir. Bütün Müslümanlar olarak aynı vasıflara sahip olmaya çalışalım." ifadelerini kullanan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"GİRMEDEN TEFRİKA BİR MİLLETE, DÜŞMAN GİREMEZ!"

"İslam şairi, Milli Şairimiz Mehmet Akif'ten bir beyti sizlerle paylaşayım. 'Girmeden tefrika bir millete düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.' İşte bu mübarek gecelerde bu anlayışla bu ruhla Rabbimize yalvaralım, dua edelim. Kalbimizden kini, nefreti, düşmanlığı söküp atsın diye dua edelim."

"BU KUTLU ŞEHİR, ANADOLU'NUN KAPILARINI İSLAM'A AÇMIŞTIR"

Anadolu'nun bu topraklarının Peygamberin vefatından 7 yıl sonra İslam ve ezanla şereflendiğine dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:

"Bizim İslam'dan başka bir geleceğimiz yoktur. Geçmişimiz de İslam, geleceğimiz de İslam'dır. Kıyamete kadar zürriyetimiz İslam ile şereflenmeye devam edecek. İnşallah kıyamete kadar da ezanlar susmayacak. Bu kutlu şehir Anadolu'nun kapılarını İslama açmıştır. Şimdi yine İslam'ın hakikati, adaleti, merhametiyle daha güzel bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin Regaip gecesini tebrik ediyor, bu gecenin milletimizin ve İslam ümmetinin birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum."

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Neşet Bodur'un yaptığı duanın ardından mevlit programı sona erdi.

Program sonunda cemaate Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce süt, Sur Belediyesi tarafından da kandil simidi ikram edildi.

Programa, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, kamu kurumlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

500 YILLIK CAMİ, OSMANLI'NIN BURADAKİ İLK ESERİ

1516-1520 yılları arasında şehrin ilk Osmanlı Valisi bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Buradaki ilk Osmanlı eseridir. Duvarları çok güzel Osmanlı çinileri ile kaplıdır.

Mihrabı ve minberi görkemli bir sanat yapıtı olan caminin ayrıntıları Selçuklu tarzındadır. Cumhuriyet devrinde onarılan caminin yanında bir de türbe vardır.

PKK'LILAR EZANINI SUSTURMUŞTU

2015 yılında PKK'lı teröristler tarafından ateşe verildi. Sonraki yıllarda devlet tarafından restore edilerek yeniden vatandaşın hizmetine sunuldu, caminin minaresinden dün gece ilk ezan yeniden duyuldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kürt kardeşlerim artık uyanın özünüze dönün sizi terör saflarına dahil etmek isteyen hdp ve yandaşlarına fırsat vermeyin bu ülke hepimizin müslüman müslümanın kardeşidir pkk kafirinin yanıda olmayalım
  Cevapla
 • fehm 1 yıl önce Şikayet Et
  surda kaç milletten kaçtane paralı askerin yakalandığı veya öldürüldüğü açıklansın. çok askerimizi şehit ettiler orada...
  Cevapla
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk nın peşinden giden ve onları destekleyen Müslümanlar cehennemde de beraber olacaksınız haberiniz olsun.kişi sevdiği ile beraberdir.
  Cevapla
 • Faruki 1 yıl önce Şikayet Et
  Tarihi camiyi yakıp yıkmak bunlar için cok kıymetli. Turk Islam tarihini silmek isteyen bati zionist uşaklarına pahalıya patlayacak.
  Cevapla
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  imanlı kürt kardeşlerim bu din düşmanı hdp ye oy verilirmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronayı 1 günde iyileştiren mide ilacı!
Ali Koç: Nihat Özdemir'i ihraç edeceğiz!