İŞKUR'dan TYP kapsamında en az ilkokul mezunu personel alımı! Başvuru şartları..

İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında farklı illere ve farklı branşlarda en az ilkokul mezunu 7 bin kişilik personel alımı yapılıyor. Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

İŞKUR'dan TYP kapsamında en az ilkokul mezunu personel alımı! Başvuru şartları..
İŞKUR'dan TYP kapsamında en az ilkokul mezunu personel alımı! Başvuru şartları..
GİRİŞ 29.03.2019 09:09 GÜNCELLEME 29.03.2019 09:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İŞKUR’un Toplum Yararına Programı (TYP) tarafından yeni bir ilan yayınlandı. Buna göre, TYP kapsamında farklı illerde istihdam edilmek üzere Çevre Temizliği, Ağaçlandırma, Kamusal Altyapının Yenilenmesi, Erozyon Engelleme Çalışması, Park Düzenlemeleri, MEB Bakım Onarım ve Temizlik alanları için 7 bin civarı en az ilköğretim mezunu personel alımı yapılıyor. Peki alımlar hangi illerde olacak?

 

ALIMLAR HANGİ İLLERDEN YAPILACAK?

İŞKUR’un TYP kapsamında yayımladığı ilanlara göre, istihdam edilecek adayların aşağıdaki şehirlerden birinde ikamet etmeleri gerekmektedir. İşte o iller:

 

- İstanbul,

- Afyonkarahisar,

- Bayburt,

- Tekirdağ,

- Denizli,

- Kahramanmaraş,

- Kars,

- Edirne,

- Konya.

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin fazla olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

- TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

TYP MAAŞI NE KADAR?

İŞKUR’un TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.Bunun yanında vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri vardır.

TYP SÜRESİ NE KADAR?

Toplum yararına Program (TYP) uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER?

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR tarafından alımları yapılacak olan söz konusu pozisyonlara başvuru yapacak adayların ilk olarak İŞKUR’a kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonra yukarıdaki başvuru şartlarını taşıyan adaylar BURAYA tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sol üst köşede yer alan ‘’ARA’’ butonuna bastıktan sonra ilanları görebilir ve başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

YORUMLAR 1
  • Sevki 5 yıl önce Şikayet Et
    Kızıma.bir.is.allah.rizazi.icin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İngiltere’den İsrail’e sessiz ambargo: Silah ihracatı dibe vurdu
Siyonist İsrail'in tankını sıfır mesafeden imha ettiler! İşte o anlar...