İstanbul'da son durum: 11 ilçede sayım bitti!

31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin tamamlanmasının ardından partilerin önce ilçe seçim kurullarına, ardından da il seçim kurullarına yaptıkları itirazlar değerlendiriliyor. İstanbul'da AK Parti'nin itirazı üzerine 19 ilçede başlayan oy sayımı 11 ilçede tamamlandı. İstanbul nefesini tuttu, Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa, Ümraniye, Çatalca, Silivri ve Kartal'dan gelecek sonucu bekliyor.

GİRİŞ 04.04.2019 14:48 GÜNCELLEME 04.04.2019 17:18
Bu Habere 203 Yorum Yapılmış

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından 11 ilçede, itiraz edilen sandıklardaki geçersiz oyların sayımı tamamlandı.

Alınan bilgiye göre, AK Parti ilçe teşkilatlarınca ilçe seçim kurullarına yapılan geçersiz oyların sayılması yönündeki itirazlar ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), geçersiz oyların yeniden sayımının durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırmasının ardından ilçe seçim kurullarındaki sayım işlemleri devam ediyor.

SAYIMI TAMAMLANAN İLÇELER

Beyoğlu, Maltepe, Çekmeköy, Tuzla, Ataşehir, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Esenyurt, Üsküdar, Sultanbeyli ve Esenler'de itiraz edilen sandıklardaki geçersiz oyların sayımı sürerken, Adalar, Bakırköy, Bayrampaşa, Ümraniye, Fatih, Beykoz, Başakşehir, Sarıyer, Büyükçekmece, Eyüp ve Şile'de sayım tamamlandı.

4 İLÇEDE TÜM OYLAR SAYILIYOR

 

 

Çatalca, Silivri ve Kartal 1. Seçim Bölgesinde de itiraz edilen sandıklardaki tüm oyların sayımı ise sürüyor.

Sonuçlar için ilçelerde ıslak imzalı tutanaklar bekleniyor...

İSTANBUL'DA RESMİ SONUÇ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

31 Mart seçimlerini kazanan adayların 13 Nisan’da YSK tarafından açıklanması bekleniyor.

İLÇE SEÇİM KURULLARININ REDDETTİĞİ YERLERE İTİRAZ

İstanbul'da bazı ilçedeki sandıklarda oyların sayımına ilişkin yapılan başvuruların ilçe seçim kurullarınca reddedilmesi üzerine, AK Parti avukatları İstanbul İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. Avukatlar, bu ilçelerde de sayımın yapılmasını istedi.

AK PARTİ: BİNALİ YILDIRIM ÖNE GEÇMEK ÜZERE

İstanbul'da maddi hatalarla ilgili düzeltmeler ve geçersiz oyların yeniden sayılması sürerken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan önemli bir açıklama geldi. Dağ, makasın daraldığını, Binali Yıldırım'ın artıya geçmesine çok az kaldığını duyurdu.

YSK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul'daki seçim sonuçları henüz netleşmedi. Kimi ilçelerde oyların tamamı sayılırken, İstanbul'un büyük çoğunluğunda geçersiz oyların tamamının sayımı sürüyor. Süreçle ilgili bilgi veren YSK Başkanı Güven, "Süreç devam ediyor. Olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım" dedi.

KAYDIRMALARDAN VE GEÇERSİZ OYLARDAN SON GELEN BİLGİLER

BAĞCILAR:

Edinilen bilgiye göre; Bağcılar’da yapılan itiraz sonucu "kaydırma" olan sandıklarda düzeltmeler sonucu 1304 oy Binali Yıldırım'a yazılmıştı.

ARNAVUTKÖY:

Yine aynı şekilde Arnavutköy'de Binali Yıldırım'a 1221 oy yazılırken, bu oyların 676’sının Vatan Partisi adayına, 537’sinin ise Ekrem İmamoğlu’na kaydırıldığı belirlendi.

BEYKOZ:

Beykoz'da da, kaydırma yapılan ve halen devam eden geçersiz oyların sayımından 2827 oy Binali Yıldırım'ın hanesine yazıldı.

CHP PANİKLEDİ: SAYIMIN DURDURULMASININ İSTİYOR

CHP, oyların yeniden sayılması yönünde verilen karara itiraz etti. CHP İstanbul İl Hukuk Sorumlusu Avukat Doğuşcan Aydın Aygün sadece muhalefet şerhi olan geçersiz oyların sayılması gerektiğini söyleyerek, “Ancak şu an muhalefet şerhi olsun olmasın hepsi sayılıyor” dedi. Aygün İstanbul İl Seçim Kurulu’na verdiği dilekçede bazı ilçelerdeki geçersiz oyların, bazı ilçelerde ise oyların tamamımın sayılmasına tedbir kararı koyulmasını istedi.

ANKARA'DA İSE 11 İLÇEDE YENİDEN SAYIM KARARI

AK Parti'nin itirazıyla Ankara'nın 11 ilçesinde büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Yeniden sayım yapılacak ilçeler şu şekilde; Polatlı, Çubuk, Çamlıdere, Pursaklar, Altındağ, Gölbaşı, Keçiören, Çankaya, Şereflikoçhisar, Sincan ve Bala.

 

YORUMLAR 203
 • dadas45 3 yıl önce Şikayet Et
  istanbulu olarak diyoruz bizim oyumuz nerde chpe çalmısa zehir zıkkım haram olsun gerçi chpnin haramla helal asla işi olmaz biz istanbulu olarak ak partiye güvenimiz tamdır ALLAH istanbulu chpeye nasip etmesın gözlerinde kalır inşllah
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni kapı mitingi tuzu biberi oldu kâfirler için gördüler tehlikeyi ne yaparsak yapalım ak parti kazanacak sandikta darbe yaptılar oyları çaldılar öğretmen memur kimler işin içindeyse hepsinin cezalandırılmasını istiyoruz yeter artık nedir bu vatan hainlerinden çektiğimiz her seferinde bizi sırtımızdan vuruyor alçaklar bu milletin duasidir Allah türkiye düşmanlarını ıslah etsin pişman olacak olanlara hidayet nasip etsin inşallah Allah herşeyi hakkıyla bilendir
  Cevapla
 • çavuş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yapılan işlemleri duydukca akıllara zarar,herkes ayaktamı uyumuş, Bunu yapan,ve yaptıranlar ağır cezalandırılmalı.
  Cevapla
 • emk 3 yıl önce Şikayet Et
  Tüm Türkiye'de bütün oylar gerekirse canlı yayında tekrar sayılmalıdır. Madem iş çığırından çıktı bu zillet ittifakının ipliğini pazara çıkarmadan bu işin peşi bırakılmamalıdır.
  Cevapla
 • Gnl 3 yıl önce Şikayet Et
  Zafer biz inananların olacak inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal medyada gündem oldu! Mitinge kaç kişi katıldı? Erdoğan açıkladı
F-16’ları taklit eden İHA: Kamikaze Şimşek görücüye çıktı