Diyarbakır'da kaçak elektrik için saldırdılar

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Bağıvar Mahallesi'nde konutlardaki elektrik sayaçlarının yapı dışına taşınmasını istemeyen bir grup, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (DEDAŞ) şantiyesine taşlı saldırıda bulundu.

Diyarbakır'da kaçak elektrik için saldırdılar
Diyarbakır'da kaçak elektrik için saldırdılar
GİRİŞ 22.04.2019 14:16 GÜNCELLEME 22.04.2019 14:18
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

DEDAŞ, kaçak elektriği kullanımını önlemek ve yeni yatırımlar gerçekleştirmek için Sur ilçesindeki Bağıvar Mahallesi'nde 3,5 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında, mahalledeki konutların elektrik sayaçları yapı dışına alınırken DEDAŞ ekibi saldırıya uğradı. Mahallede toplanan kişiler, DEDAŞ'ın yüklenici firmasına ait şantiye binasına gelerek, taşlı saldırıda bulundu. Ekiplerin ihbarı üzerine olay yerine çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Çok sayıda kişi şantiyenin binasını ve araçları taşlarken, bazıları ise merdivenle duvarı aşarak şantiyeye girmeye çalıştı. Saldırı anı binanın içerisinde mahsur kalan çalışanlar tarafından cep telefonları ile kaydedildi. İçerideki personel, polisin çabası sayesinde saldırılardan yara almadan kurtuldu. Polis, grubu basınçlı suyla müdahale edip, havaya ateş açarak dağıttı.

 

 

'EKONOMİK KAYIP AYLIK 2 MİLYON LİRA'

Dicle Elektrik yetkilileri, Bağıvar Mahallesi'nde kaçak elektrik kullanımı nedeniyle 2 milyon lira zararın olduğunu belirterek, şu bilgileri aktardı:  

 

 

"Bağıvar'a 23 trafo ile ayda yaklaşık 5,5 milyon kilowatt elektrik enerjisi veriyoruz. Burada2 bin kayıtlı abonenin dışında 600 de kayıtsız abone var. Özellikle kış döneminde kayıt dışı kullanım yüzde 95’e dayanıyor. Sadece buradaki aylık ekonomik kayıp 2 milyon lirayı buluyor. Şirket olarak 3,5 milyon liralık yatırım yaparak elektrik şebekesini yeniledik. Yatırım tamamlanıp sıra sayaçların yapı dışına alınmasına gelince bazı guruplar, organize biçimde sosyal medya üzerinden örgütlenerek, bunu engellemek için harekete geçtiler. Bu gruplar, halkı kışkırtmak için sayaçlar direk üstü panolara alınınca tüketimlerinin ne olduğunun bilinemeyeceğini iddia ediyorlar. Bu doğru değil. İsteyen abone, şirketimizden alacağı bir şifre ile internet üzerinden kendisine ait elektrik tüketimini anlık olarak takip edebilir. Şebeke altyapımız buna uygundur."

ETİKETLER
Diyarbakır
YAZDIR
YORUMLAR 73
 • İkra 2 yıl önce Şikayet Et
  Hakkımı helal etmiyorum. Haram zıkkım olsun kaçak elektrik kullanan herkese.
  Cevapla
 • İĞDİRLİ HALİL 2 yıl önce Şikayet Et
  Ey iman edenler çaldığınız elektrikte yetim hakkı var
  Cevapla
 • Osmanlı1453 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz 3-5 gün unutup ödesek yahut paramız olmasa ödemesek hemen ihtarname arkasınada kesersiniz. Ama haramilere gelince kaçak göçek güreşir biz namuslu vatandaşa yüklerseniz. İnsanlık batmış. Kafamıza taş yağmıyorsa içimizdeki evliyaların sabilerin yetimlerin şehitlerin kanı hürmetinedir diye düşünüyırum tabiiri caizse.
  Cevapla
 • SIFIR3 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaçak elektrik kullananlara bir vatandaş olarak hakkımı helâl etmiyorum,bu dünyanın ahireti de var,o haramzadelerden ahirette hakkımı alacağım inşaallah,ben her ay muntazaman kullandığım elektriğin parasını ödüyorsam onlar da ödesin zira kul hakkıdır,
  Cevapla
 • serhat 2 yıl önce Şikayet Et
  adamlar beleşe alışmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ve Merkel görüşmesinden çarpıcı kareler
MEB'den son dakika hamlesi! Resmen duyuruldu