Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçti

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın arasındaki oy farkının iki katı kanunsuz oy tespit edildi. Bu bağlamda, 10 bin 418 sandıkta oy kullanan seçmen sayısına göre 16 bin 502 oy pusulasının eksik olduğu, bin 992 sandıkta ise 8 bin 811 oy pusulasının fazla çıktığı belgelendi.

Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçti
Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçti
GİRİŞ 03.05.2019 14:45 GÜNCELLEME 03.05.2019 14:51
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

İstanbul seçimlerine ilişkin gündeme gelen organize sandık usulsüzlüğü kapsamında sandık sonuçlarını etkilemek için deyim yerindeyse kullanılamadık yöntem kalmamış. AK Parti, YSK sistemine girilen oy oranları ile kendisindeki ıslak imzalı çeteleleri karşılaştırdığında ortaya çıkan büyük fark sonrası, 31 Mart 2019 seçimleri sonrası İstanbul genelindeki 31 bin 280 sandığın tamamını en ince ayrıntısına kadar inceledi. Tespit edilen kanunsuzluklar, 298 sayısı seçim kanununun 130'uncu maddesince seçimin iptali için YSK-Yüksek Seçim Kurulu’na verilen olağanüstü itiraz dilekçesinde tüm belgeleriyle yer aldı.

 

 

12 BİN 410 SANDIK SIKINTILI

298 Sayılı Seçim Kanunu’n 100. Maddesine göre, siyasi partiler ve bağımsız adayların aldıkları oyların, toplam geçerli oy sayısına eşit olması, aynı şekilde geçerli oy pusulalarının toplamı ile geçersiz sayılan veya hesaba katılmayan oy pusulası toplamının oy kullanan seçmen sayısıyla eşit olması gerekiyor. Ancak AK Parti’nin incelemelerinde 18 bin 174 sandıkta tutarlılık olduğu, 12 bin 410 sandıkta ise rakamsal farklılıklar bulunduğu saptandı.

 

 

(İstanbul seçim sonuçları 31 Mart 2019 - Aradaki oy farkı )

BİRDEN FAZLA PUSULA VERİLMİŞ

Bu doğrultuda, İstanbul'da seçim sonuçları sonrası 10 bin 418 sandıkta siyasi partilerin ve bağımsız adayların aldığı geçerli oy pusulalarının toplamı ile geçersiz sayılan veya hesaba katılamayan oy pusulası toplamının, oy kullanan seçmen sayısından 16 bin 502 oy pusulası eksik olduğu belirlendi. Öte yandan incelenen bin 992 sandıkta ise seçmen sayısından 8 bin 811 fazla oy pusulası olduğu gün yüzüne çıktı. AK Parti hukukçuları seçmen sayısı ile sandıktaki pusulaların arasındaki 25 bin 313’lük oy farkının, bir kısım seçmene fazla oy pusulası verilmesinden kaynaklandığı tezinin üstünde duruyor.

FARKIN İKİ KATI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile olan arasındaki farkı 29 bin 408 olarak duyurdu. Ancak İstanbul genelinde oyların yüzde 10’unun yeniden sayımıyla beraber Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım aralarında fark birleştirme tutanaklarına göre 13 bin 729’a kadar düştü. Usulsüzlüklerin tespitiyle yapılan kısmi sayılma Binali Yıldırım’ın 16 bin oyunun çalındığı belgelerken, 12 bin 410 sandıkta aradaki farkı geride bırakacak 25 bin 313 kanunsuz oyun bulunması dikkatlerden kaçmadı.

 

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI
YORUMLAR 31
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir ak partili sandığa gidipte mecliste ak partiye başkanlıkta chp ye vermez büyük hile var çooooook büyük
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bir Hırsızlık Tarihte yok! Ama CHP, liler hala utanmadan konuşuyorlar!
  Cevapla
 • seyrci 3 yıl önce Şikayet Et
  ne bekliyor yargi
  Cevapla
 • fidan.. 3 yıl önce Şikayet Et
  chp ve uzantıları yskda çalışanları bir şekilde oraya yerleştirdiler şimdi o kişiler akp taraf bir karar verdiklerinde o kişileri tehdit ediyorlar çözüm akp o kişilerin güvenliğini sağlıyarak görevden alıp yeni baştan kuruyan hastalıklı bir ağaçın yerine yeniden bir fidan ekerek YSK yenilemelidir..
  Cevapla
 • enver 3 yıl önce Şikayet Et
  chp bu usulsüzlüklere cevap vermiyor; YSK üyelerini tehdit ediyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika! Irak ve Suriye'de 22 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
'27 milyar dolar harcadık' diyerek isyan etti: Türkiye'ye bütün kapıları açmak istiyoruz