Diyarbakır'ın fethi kutlandı

Diyarbakır'ın İslam Orduları tarafından fethedilişinin 1380'inci yıldönümü, kentte Anadolu Gençlik Derneği'nin (AGD) düzenlediği etkinlikle kutlandı.

Diyarbakır'ın fethi kutlandı
Diyarbakır'ın fethi kutlandı
GİRİŞ 25.05.2019 23:46 GÜNCELLEME 25.05.2019 23:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İslam Ordularının, 27 Mayıs 639 yılında Diyarbakır'ı fethedilişlerinin yıl dönümü, Anadolu Gençlik Derneği tarafından Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camii önünde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Programda konuşma yapan Milli Gençlik Vakfı Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, 27 Mayıs 639’da fethedilen Diyarbakır’ın terörle, karpuzuyla, yemeğiyle gündeme geldiğini belirterek, Diyarbakır'da, Mekke ve Medine'den sonra en fazla sahabe kabrinin olduğu şehir olduğuna dikkat çekti.

Turhan, "Şehr-i Diyarbakır ya terörle, ya karpuzuyla, ya yemeğiyle gündeme geldi. Tatlısıyla, karpuzuyla gündeme gelmesine karşı değiliz. Ama bu Şehr-i Diyarbakır, şu anda huzurlarında bulunduğumuz şehir, Mekke ve Medine’den sonra sahabe sayısı açısından en fazla sahabenin merhum olduğu bir bedenin içerisindeyiz. Ayrıca şu anda bulunduğumuz havzada tam 27 şehit sahabemiz var. Buralar kime nasip olur? Bu güzel beldedeki insanımıza buralar nasip olmuşken, bu güzel ülkemize nasip olmuşken biz bunun neden kıymetini bilmeyelim" dedi.

Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında katılımcılara iftar verilmesiyle program son buldu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • tunctunc 5 yıl önce Şikayet Et
    chp neden yok yaff.! peki ya hdp neden yok.? böyle milli bir olayda yoklar:-)
    Cevapla
  • Tugra 5 yıl önce Şikayet Et
    Eee?kürtler kürtler diye o yöre icin boy gästeren hdp nerde?onlarin bayrami baska mi yoksa.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çocuklar yanmış kalıntılarda yemek arıyor! Refah'ta kıtlık
Kılıçdaroğlu'ndan olay açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...