Suudi Arabistan'a çağrı: Vahim hatadan geri dönün

Prof. Dr. Mehmet Görmez’in başkanlığını yaptığı İslam Düşüncesi Enstitüsü, Suudi Arabistan'da idamla yargılanan Alimler hakkında bildiri yayınladı. Yapılan açıklamada, ''Suudi yönetimini bu vahim hatadan dönme erdemini göstermeye davet ediyoruz.'' ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan'a çağrı: Vahim hatadan geri dönün
Suudi Arabistan'a çağrı: Vahim hatadan geri dönün
GİRİŞ 26.05.2019 21:47 GÜNCELLEME 26.05.2019 21:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yapılan açıklama şu şekilde;

Kamuoyuna; Yaklaşık iki yıldır Suudi Arabistan’da dünyaca tanınan bazı İslam âlimlerine yönelik yürütülen hakkaniyetten yoksun soruşturmaları İslâm Düşünce Enstitüsü olarak büyük bir üzüntüyle takip etmekteyiz.

Son günlerde uluslararası basın yayın organlarında çıkan Suudi Arabistan adli makamlarının sayıları yüzü bulan tutuklu âlimler arasından bazılarını idam edeceği haberleri üzerine konuya yaklaşımımızı kamuoyu ile paylaşma zarureti doğmuştur.

Soruşturmalara dair yayınlanan bazı raporlar “aileleriyle görüşmelerine ve avukat tutmalarına dahi izin verilmeyen ilim adamlarının cezaevlerinde işkenceye varan gayr-ı insani muamelelere tabi tutulduklarını; elleri ve ayakları bağlı olan tutukluların kapalı plastik kutularda verilen yemek kaplarını dişleriyle açmak zorunda bırakıldıklarını, ölümcül hastalıklara yakalanan tutukluların tedavi hakkından mahrum kaldıklarını” bildirmektedir. Öncelikle soruşturmaların hakkaniyetten uzaklığının ötesinde en temel insani düsturların dahi ihlal edildiğine işaret eden bu raporları kaygı verici bulmaktayız. Suudi yetkililerin soruşturmaların seyri ve tutuklu âlimlerin durumu hakkında herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınması kabul edilebilir bir durum değildir.

Her şeyden önce Haremeyn’i bağrında bulunduran bir ülkenin gündelik politikaların değişikliğini dikkate alarak iki sene önce her türlü desteği verdiği ilim adamlarını idama mahkûm etmesinin izah edilebilir hiçbir tarafı yoktur. İtiraz hakkını ortadan kaldırma, muhalefet etme biçimlerini kapatma, insan fıtratının en tabii taleplerini yok sayma ve âlimlerin sorumluluklarını bastırma çabalarının bir neticesi olan bu soruşturmaların gayr-ı İslami olduğu kadar insanlık dışı olduğu açıktır. Kaşıkçı cinayetinin insanlık vicdanında açtığı derin yaralar henüz kapanmamışken İslam adaletinin doğduğu topraklarda adaleti çiğnemek, İslami ilimlerin doğduğu şehirlerde ilmi ve âlimi suçsuz yere yargılamak ve idama mahkûm etmek bütün Müslümanları derinden sarsacak; telafisi imkânsız yaralar açacaktır. Gündelik politikalar uğruna Veda Hutbesinin okunduğu topraklarda Allah’ın koyduğu sınırları çiğnemek Haremeyn’in hadimlerine yakışmayacaktır. Bizce de her türlü aşırılıktan uzak mutedil fikirleriyle tanınan söz konusu âlimlerin bir an önce serbest bırakılarak Bayramda aileleri ve öğrencilerine kavuşmalarını temenni ediyor; Suudi yönetimini bu vahim hatadan dönme erdemini göstermeye davet ediyoruz. Saygıyla duyurulur.

İslâm Düşünce Enstitüsü

 

 

ETİKETLER
mehmet görmez
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • KAYSERİLİ HALİT 2 yıl önce Şikayet Et
  RABBİM O Mübarek TOPRAKLARDAN HZ. HAMZA NIN HZ. EBU BEKİRİN SAHABE EFENDİLERİMİZDEN BİR TORUN GÖNDERİR İNŞAALLAH DA BU BATI UŞAKLARININ SONUNU GETİRİR..!
  Cevapla
 • Necati 2 yıl önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • Necip Başar 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu samimî, ciddî ve hakperest duruşu sebebiyle Cenabı Hak Mehmet Görmez Hocam dan ebeden razı olsun.. Amin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray için tehlike çanları! İşte puan durumu
İlk defa göreceğiniz 1980'li yılların Türkiye'si...