Yeni askerlik yasasında son dakika gelişmesi

Milyonların beklediği yeni askerlik sistemi düzenlemesinde sıcak bir gelişme yaşandı. Söz konusu teklifinin bayramdan sonra TBMM’de görüşüleceği öğrenildi.

Yeni askerlik yasasında son dakika gelişmesi
Yeni askerlik yasasında son dakika gelişmesi
GİRİŞ 29.05.2019 10:24 GÜNCELLEME 29.05.2019 12:54
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerliği sürekli hale getiren, yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifinin görüşmeleri, Ramazan Bayramı sonrasına kaldı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Yasanın bayram sonrasına kalmasına muhalefet partilileri ile ortak karar aldık" dedi.

TBMM Genel Kurulu gündemine alınan ve Perşembe günü görüşmelerine başlanması planlanan, askerlik sisteminde değişiklik öngören yasa teklifi ile ilgili AK Parti ve muhalefet partilerin grup başkanvekilleri, dün gece Meclis’te bir araya geldi. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleri, görüşlerini paylaştı. Muhalefet partilerin grup başkanvekilleri, teklifin bayram sonrasına bırakılması ile ilgili önerilerini dile getirdi. CHP, askerlik sistemini tamamen değiştirecek önemli bir değişikliğin aceleye getirilmesinin yanlış olacağını, daha geniş değerlendirerek, muhalefetin de katkısı alınarak düzenlenin yasalaşmasını talep etti.

İYİ Parti ise teklifin yasalaşması halinde kışlada olan yaklaşık 130 bin askerin terhis olacağına dikkat çekerek, bunun güvenlik zafiyeti yaratabileceğine işaret etti. MHP deÿ130 bin askerin bir anda terhis edilmesinin bayram tatilinde artacak trafik yoğunluğunu daha da artırabileceğine dikkat çekti.

AK PARTİ’Lİ BOSTANCI: ORTAK KARAR ALDIK

Bunu üzerine teklifin görüşmelerinin Ramazan Bayramı sonrasına bırakılması kararlaştırıldı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Yasa teklifi Meclis’e sunulduğu gün komisyona havale edildi. Çok çabuk geçti. Temelde yasa değişiklikleri muhalefet partililerin değerlendirmeleri alınarak görüşülür. 1920’den beri askerlik kanunu ilk kez değişiyor, çok önemli bir değişiklik. Bütün bu değerlendirmeleri yaptığımızda, yasanın bayram sonrasına kalmasına muhalefet partilileri ile ortak karar aldık. Bu sürede muhalefet partileri de kendi değerlendirmelerini yapacaklar, ortak katkıları sunmak için hazırlık yapacaklar. 11 Haziran salı günü teklifi görüşmek üzere muhalefet ile uzlaşarak anlaştık" dedi.

31 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında bayram tatiline girecek olan Meclisin, İstanbul seçiminin yenileneceği 23 Haziran’a kadar çalışmalarına ara vereceği planlanmıştı. Bu durumda Meclis’in bayram sonrası yeniden çalışma kararı alacağı belirtildi. 

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Bozkurt 2 yıl önce Şikayet Et
  Askerlik düşmemelidir. Mevcut 12 aylık sistem gayet iyidir.
  Cevapla
 • Engin 2 yıl önce Şikayet Et
  Askerlik düşmeli Profosyonel olmalı...
  Cevapla
 • Dadas 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsallah geçme buyuk bir güvenlik zaafiyeti doğacaktır ce buda hiç iyi olmaz
  Cevapla
 • AskerlikDüşmemeli 2 yıl önce Şikayet Et
  Askerlik süresinin 6 aya düşürülmesi büyük bir hata olur askerlik düşmemeli illa dusurulcekse bu süre 2 ayın üstünde olmamalı izin kullanmayan asker 9ayda terhis edilmeli 6aya düşürülmesi büyük bir hata olur Belalı corafyadayiz .birde sözleşmeli er sözleşmeli uzman sözleşmeli asubuylarin %25 3 yıldan sonra Sözleşme yenilemiyor bu ciddi sorun bu oran giderek artıyor olması profosyonel askerligin oluşturulmasında ciddi problemler çıkarabilir sözleşme yapilirken enaz 6 yıl zorunlu olmalı bu şartı kabul etmeyen kişileri göreve alınmamalı bunu bir emekli general söylüyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklamalar
Son dakika: Çok sayıda ilde okullar tatil edildi!