Genel af ne zaman çıkıyor? Denetimli serbestlik ve ceza indirimi için...

Binlerce vatandaşın seçim sonrası merak ettiği konuların başında olan genel af Meclis gündemine geldi mi? 01 Temmuz pazartesi günü itibariyle infaz düzenlemesi, denetimli serbestlik ve şartlı ceza indirimi ile ilgili son dakika gelişmeleri aktarıyoruz.

Genel af ne zaman çıkıyor? Denetimli serbestlik ve ceza indirimi için...
Genel af ne zaman çıkıyor? Denetimli serbestlik ve ceza indirimi için...
GİRİŞ 23.07.2019 10:39 GÜNCELLEME 23.07.2019 10:40
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Genel af seçim sonrası Meclis'e gelecek açıklamasının ardından 01 Temmuz itibariyle gündemin yine ana başlığı oldu. Yeni askerlik yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte genel af ile ilgili çalışmalar hızlanacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı programda af bekleyenlere müjde vererek, "Adalet Bakanlığı'mız çalışıyor. Affedilmesi mümkün olanlar görüşülecek. Ancak herkesi affetmek mümkün değil" demişti. Erdoğan'ın açıklamaları sonrası gözler Adalet Bakanlığı'na çevrildi. Peki infaz düzenlemesi, denetimli serbestlik ve şartlı ceza indirimi ne zaman yürürlüğe girecek. 2019 yılında çıkması beklenen genel af kimleri kapsayacak?

 

 

ERDOĞAN GENEL AFFI AÇIKLADI!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan programına vatandaşlardan gelen af talebine yanıt verdi. Başkan Erdoğan, "Adalet Bakanlığımızın bu konularla ilgili bir çalışması var. Temenni ederim ki bu çalışmada sizlerin yakınları da bunun içine dahil olur. Çünkü herkesi kusura bakmayın, herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımızın çalışması var. İnşallah bu çalışma neticesinde bırakılabilecek olanları, dediğim gibi inşallah seçimlerden sonra Meclis açıldığında tekrar oralarda bunlar görüşülecek." ifadelerini kullandı.

 

Genel Af Açıklaması

GENEL AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

İnfaz yasasında yapılacak değişiklikle, terör suçları hariç, cezasının yüzde 50'sini çeken serbest kalacak. Kadın ve çocuğa şiddet, tecavüz suçlarının cezası artacak. Suç işleyen bir gün dahi olsa cezasını çekecek. Terör, uyuşturucu, kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlar hariç olmak üzere, "kamuoyunun vicdanını sızlatmayacak" suçlarda ceza indirimine gidilmesine yönelik çalışmada sona gelindi. Bu kapsamda Ceza İnfaz Kanunu'nda (CİK) yapılacak değişikliklerin seçim sonrası Meclis gündemine geleceği, ancak yasalaşma sürecinin 1 Ekim'den sonraya kalacağı belirtiliyor.

CEZASININ YARISINI ÇEKENE TAHLİYE

Erdoğan'ın "Meclis'te görüşüleceğini" söylediği düzenleme af değil, bazı suçlarla ilgili ceza indirimini kapsayacak. AK Parti'nin hukukçu kurmayları ve Adalet Bakanlığı uzun zamandır cezaevlerindeki doluluğu düşürecek bir paket üzerinde çalışıyor. Seçim sonrası Meclis gündemine taşınması planlanan pakette, cezaevlerinde kalma sürelerinin düşürülmesi, bazı suçların para cezasına çevrilebilmesi gibi düzenlemeler de bulunuyor. Mevcut kanuna göre terör suçluları cezalarının dörtte üçünü, adli suçlular ise üçte ikisini çekiyor. Yeni çalışmada, terör suçlarına ilişkin hükümlere dokunulmayacak. Ancak cezasının yüzde 66'sını çeken adli suçlara ilişkin cezalarda değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50'ye çekilecek. Bu durumda örneğin 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken, bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50'sini çekenler şartlı salıverme hükümlerinden yararlanarak dışarı çıkabilecek. Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili değişikliklerin de bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi de planlanıyor.

Cumhurbaşkanı'nın en çok üzerinde durduğu konulardan biri olan kadın ve çocuğa yönelik şiddet, tecavüz, cinayet suçlarındaki ceza oranları ise artacak. Alt sınır, kadın cinayetlerinde en az 40, çocuk cinayetlerinde ise 50 yıl olarak yükseltilecek. Bu suçları işleyenler şartlı salıverme şartlarından da yararlanamayacak.

MHP'Lİ İSİMDEN GENEL AF AÇIKLAMASI

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyon Üyesi Feti Yıldız; infaz düzenlemesi, denetimli serbestlik ve şartlı ceza indirimi konusunda açıklama yaptı.

MHP'li Feti Yıldız, konuya ilişkin "Hükümlü ve tutuklular ile onlara biran önce kavuşmak isteyen mahkum yakınları,   toplumsal bir zaruret haline gelmiş olan infaz düzenlemesi,ds,şartlı ceza indirimi gibi iyileştirmelerin biran önce TBMM de yasalaşmasını bekliyor." ifadelerini kullandı.

GENEL AF NEDİR?

Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır.

Türk Ceza Kanunun 65 maddesinde genel af şu şekilde yer buluyor;

Genel af halinde, kamu davası düşer, hüküm verilen cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.

Özel af ile birlikte hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılması sağlanır veya adli para cezasına çevrilebilir.

Cezaya bağlı olan ya da hükümde belirtilen hak yoksunları, özel affa rağmen etkisini sürdürür.

YORUMLAR 66
 • Mustafa özdogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim ehliyetim trafik kazası sonucu 2 yıl alındı çıkacak olan af yasasında benim gıbı madur kişilere af kapsiyormu selâmlar
  Cevapla
 • Mahkum nişanlısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Nisanlim açık cezaevinde düğünümuz olacaktı herseyimiz hazırdı dgün kartlarmiz gelinligim evmiz hazırdı ama cezaevine girdi çok zor günlerden geçiyoz nolur af çıksın artık bizi umutlandırıp şimdi neden böyle yapılıyor sesimizi duyun nolur.
  Cevapla
 • Mahkum nişanlısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Nisanlim açık cezaevinde düğünümuz olacaktı herseyimiz hazırdı dgün kartlarmiz gelinligim evmiz hazırdı ama cezaevine girdi çok zor günlerden geçiyoz nolur af çıksın artık bizi umutlandırıp şimdi neden böyle yapılıyor sesimizi duyun nolur.
  Cevapla
 • Mahkum nişanlısı 1 yıl önce Şikayet Et
  nisanlim cezaevinde düğünümuz olacaktı düğün kartlarimiz gelinligim hazır ama nisanlim çıkamadı ordan umutla beklediğimiz af neden çıkmadı.
  Cevapla
 • erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  yorumları okudum hepinizin durumu içimi acıttı ama tayip baba buraya yazdıklarınızı okuyormu görüyormu bilmiyom sesini cimer e duyurmanızda fayda var diye düşünüyorum saygılarımla
  Cevapla
 • Necdet 1 yıl önce Şikayet Et
  suçluların mağdur ettiklerinin hayatlarına bak, için o zaman ne kadar acır hayal bile edemezsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan yeni görüntüler yayınladı! Yerle bir edildi
Ermenistan tarafından saldırıya uğrayan Azerbaycanlı vatandaşlara ait ilk kareler yayınlandı