S400'ler geldikten sonra neler yaşanacak? Kritik tarih belli oldu

Uzun zamandır konuşulan S400'ler artık Türkiye'ye getiriliyor. Türkiye'nin stratejik hamlesi sonra ABD'nin tepkisi ne olacak? Konunun uzmanları Abdullah Ağar ve Mete Yarar bundan sonra yaşanacakları Haber7.com'a değerlendirdi.

S400'ler geldikten sonra neler yaşanacak? Kritik tarih belli oldu
S400'ler geldikten sonra neler yaşanacak? Kritik tarih belli oldu
GİRİŞ 09.07.2019 16:41 GÜNCELLEME 09.07.2019 16:41
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Serkan Üstüner - Haber7.com

 

 

Dün Bosna Hersek ziyareti öncesinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400'lerin teslimatı konusunda bir sorun olmadığını söylerken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'ye Rusyayapımı S-400 savunma sistemi gönderilmesini içeren anlaşmanın, uygulama aşamasında olduğunu duyurdu. Peskov söz konusu sistemin Türkiye'ye sevkiyatının hangi aşamada olduğuna ilişkin ise net bilgi vermedi. Geçtiğimiz Pazar günü hava ve füze savunma sistemlerinin 2 kargo uçağına yükleneceği duyurulmuştu. Türkiye'ye gelecek S-400'leri taşıyan uçakların, bugün Rusya'nın Tver (Levsky) şehrinden kalkış yapacağı belirtiliyor. Haber7.com olarak S400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'yi gelişi ve sonrasında yaşanabileceklere dair bu konuda iki uzman isim olan Güvenlik ve strateji uzmanları Abdullah Ağar ve Mete Yarar'dan çok önemli görüşler aldık. Ağar, bu sistemle beraber çok önemli şeylerin yaşanacağını vurgularken, Yarar S400'ün 15 Temmuz'da Türkiye'de olacağını söyledi. 

Abdullah Ağar:

 

 

Amerikalıların Türkiye’nin S400’ü alması hususunda yaptıkları haksızlıklar ve baskılar vicdan yapmış gibi gözükmeleri kendi menfaatleri açısındandır. Yoksa Türkiye’nin tezini kabullenme anlamına gelmez. Sonuçta bu silah sisteminin ortaya koyacağı insiyatifler ve caydırıcılıklar bir şekilde ABD, Türkiye’yi bu noktaya iteklemiş ve bunun neticesinde Türkiye – ABD ilişkileri yıpranmıştır. Denge bu silah sistemi üzerinden yürütülecektir. Şu an silah sisteminin alınmasıyla beraber dengeler değişecek.

BUNDAN SONRA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANACAK

Sizin bir savunma sistemininiz oluşması lazım. Bizim alçak ve orta irtifada var olan sistemlerimiz yetersizdi. Uçak saldırısını F16’larla karşılayabilirsiniz. S400’ler birçok açığı kapaatacak. Sadece bu yeterli mi? Hayır. Alçak ve orta irtifayı da çözmeniz lazım. Kıyı ve ada emniyetini de almanız lazım. Bu noktada şu an Kıbrıs stratejik önem arz ediyor. Buralarda konuşlandırılacak balistik – taktik füzeleri A2’ler çok önem arz ediyor. Bunun alınmasıyla beraber Suriye ve Doğu Akdeniz’deki insiyatifimiz genişleyecek. Bu birilerini çok rahatsız etmiş durumda. Türkiye bunlardan mahrum bırakıldı. Şimdi bu sistemleri alınca çok farklı bir noktaya gitti iş. ABD bu süreci çok kötü yönetti. PKK – YPG sevdası yüzünden durumu bu noktaya getirdi. Bundan sonra çok önemli gelişmeler yaşanacak.  

Mete Yarar:

Başlangıçtan beri bunun bir yol haritası vardı ve ne olacağı da belliydi. Onlarca senaryoyu konuşarak tartışıyoruz. Aslında olması gereken oldu. Şimdi de geldikten sonraki senaryoyu konuşuyoruz. İki sistem dört batarya gelecek. Artık bu sistem alınmıştır ve uygun yerlere kurulacaktır. 15 Temmuz günü Türkiye’de olacaktır. Ülkeler kararlarını verirler ve bunun arkasında dururlar. Türkiye egemen bir devlet olarak kararı almıştır ve önemli olan toplum olarak bunun arkasında olunması gereklidir.

ETİKETLER
Abdullah Ağar
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • yunus 10 ay önce Şikayet Et
  5 seneye kalmaz kendi füze sistemimizi yaparız askeri alandaki gelişmeler o noktayı gösteriyor çok aşama kaydettik.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Her bilgiyi açıklamak istihbaratçıların işine yarar.Sistem gelsin, kurulsun, savunsun bize yeter.
  Cevapla
 • Fedai 10 ay önce Şikayet Et
  Parçaların bir çoğu hatta birkaç sistem çoktan geldi bile sadece 15 temmuz da sembolik açıklama olacak
  Cevapla
 • uğur54 10 ay önce Şikayet Et
  bu hükümet kaybederse bu s400 leri diğer gelecek partiler kullanmaz çöp olur. bu yüzden Türkiye anlaşma maddesine s-400 ün geliştirilmesi ile ilgili madde koyup aktif edilmemesi ve çalıştırılmaması durumunda rusyaya yüklü tazminat ödemek zorunda bırakılmalıydı. böylelikle gelecek hükümetler mecburen aktif olarak kullanmak zorunda kalırdı.
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya babamızın oğlu ya. Bir de sözleşmeyle kitleyelim kendimizi. Nasıl ki Amerikan sistemleri Amerikaya çalışıyorsa S-400 de Rusyaya çalıştığını bilelim ve unutmayalım.
  Cevapla
 • 1 isi 10 ay önce Şikayet Et
  Evet bu s4oo isi çok uzadı alalım yerleştirelim aktif kullanalım artık .bu iş TC nin nükleer sistem ve füze edinmesi kadar önemli ve hatta edinmiş sayılır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de olaylar korkutucu boyutlara çıktı! Minneapolis harabeye döndü
Bakan Kurum görünce çok sinirlendi! Elazığ'daki müteahhide fırça