İşte inanılmaz 'S-400' gerçeği! ABD bu yüzden...

F-16’larda kullanılan radar sinyalinin tasarımcısı Doç. Dr. Mehmet Kemal Özdemir, ABD'nin S-400 alımına neden karşı geldiği konusuna açıklık getirdi... Özdemir, ''S-400 yukarıdaki gözümüz olacak. Sistemin gözlem kabiliyeti sayesinde topraklarımızda bizden gizli hiçbir yapı ve tehdit kalmayacak.'' dedi.

İşte inanılmaz 'S-400' gerçeği! ABD bu yüzden...
İşte inanılmaz 'S-400' gerçeği! ABD bu yüzden...
GİRİŞ 20.07.2019 13:01 GÜNCELLEME 20.07.2019 13:01
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Milli askeri çip, İHA'ların birbiriyle haberleşmesi, 6G, milli radar ve yerli işlemci, elektromanyetik bomba üzerine çalışmaların sürdüğü Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin Dekan Yardımcısı Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kemal Özdemir, ABD'nin S-400 alımına neden karşı geldiği konusuna açıklık getirdi. Doç. Dr. Özdemir'e göre S-400 yukarıdaki gözümüz olacak. Sistemin birçok farklı frekans bantlarındaki gözlem kabiliyeti sayesinde topraklarımızda bizden gizli hiçbir yapı ve tehdit kalmayacak. 

''SİSTEM O KADAR HASSAS Kİ...''

Özdemir, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ''İstanbul Levent'teyseniz büyük binaları görürsünüz. Ancak Silivri'deyken Levent'e uçan sineği göremezsiniz. Yani büyük füzeleri tespit edebilirsiniz. Ancak önemli olan küçük olduğu kadar taktiksel uçan ve radara yakalanması çok zor olan F-22 ve F-35 gibi savaş uçaklarını da yakalayabilmektir. İşte S-400'ler bu alanda uzman. Türkiye S-400'lerle toprağının her karışının kontrolünün yanı sıra kendi hava sahasının güvenliğini de sağlamış oldu.

S-400'ün savunma kalkanı alanının şimdilik en iyisi. Sistemin ikinci artısı ateşleme kabiliyeti. Hedefte en ufak bir sapma yok. Mesela, havada farklı yönlerde ilerleyen saatte 10 bin kilometreden daha hızla giden iki cisim düşünün. Bir milimden az açı sapmaları bile sizi kilometrelerce öteye savurabilir. Sistem o kadar hassas ki mikro düzeydeki açıyı kaçırmıyor. Bu sayede füze sert rüzgarlarda bile rotasından sapmıyor.'' 

 

 

''TÜRKİYE'DE S-400 BAKIMI VE YAZILIMINI YÜRÜTECEK MİKRODALGA MÜHENDİS EKİBİ VAR''

F-16 ve benzeri jetlerin dış dünyayla haberleşmesini sağlayan transponder sistemiyle yerli bir pasif radarın tasarımcısı Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Ercüment Arvas, Türkiye'de S-400'lerin bakımı ve yazılımını yürütecek mikrodalga mühendis ekibinin olduğunu hatırlattı.

Medipol'de mikrodalga mühendisliği üzerine çalışan güçlü bir ekibin ve bölümün olduğunu açıklayan ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ercüment Arvas, ''Ekipte F-16 gibi uçaklarda kullanılan bazı hassas mikrodalga devrelerinin tasarım, imalat ve testlerinde bulunan değerli isimler var'' dedi. 

'DUVAR ÖTESİ RADAR' PROJESİ SONUÇLANDI

Prof. Dr. Ercüment Arvas, mikrodalga frekansları üzerindeki çalışmalarda Türkiye'nin geldiği noktayı şöyle açıkladı:

''Haberleşmede, sağlıkta, üretimde, rezerv çıkarmada ama en önemlisi milli savunmada mikrodalga frekansı kullanıyoruz. Görüntülü haberleşmenin süresi azalıyor. Pasif radar sistemiyle sinyal göndermeden hava araçlarının, yerini, rotasını ve niyetini tespit edebiliyoruz. Bunun yanı sıra ekibimle birlikte tasarımı tamamen bize ait olan duvar ötesi radar projesini sonuçlandırdık. Duvarın arkasında insan mı, silah mı var belirledik. Bu teknolojiler bize kendi sınırlarımızda daha rahat nefes aldıracak.'' 

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail abd oçakları izinsiz ve habersiz hava sahamızda cirit atamayacaklar..
  Cevapla
 • gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  süper bir sistem bu sistemi Rusya dan hariç kimse geliştiremez Abd ve Ab nin gizli uçuşlari pkk destegi bitecek sikinti orda rahatsizlik ordan bittiniz artik pek yakinda hazir duruma gelir bu yil inşallah
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Tepemizde gizli uçan bir şey yok ki. Amerikan hava araçları, kalktığı üsler de belli. Ayrıca uydu dururken havadan endişelenmek için çok geç. Google earth le her yerin uydu fotoğrafı zaten çekilmiş. Anlık olarak da askeri uydularla çekiliyor.
  Cevapla
 • uydular 1 yıl önce Şikayet Et
  bence en önemliside tepemizdeki casus uyduları engellemek
  Cevapla
 • Mehmet YILMAZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu çalışmaları yapan mühendis, tekniker ve diğer elemanları ifşa etmemek gerekir. ASELSAN CİNAYETLERİNİ UNUTMADIK ÇÜNKÜ!..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Canan Kaftancıoğlu'ndan ikinci skandal 'Atatürk' paylaşımı
KKTC'de Akıncı'ya soğuk duş! Bir dönem sona eriyor