Türk köyü iki günde dünya çapında ünlü oldu!

Uluslararası haber ajansı AP Anadolu'nun ortasındaki köyün fotoğraflarını servis etti, dünya 'Sarıoğlangiller' sülalesini konuşuyor.

GİRİŞ 27.07.2019 08:05 GÜNCELLEME 27.07.2019 09:38
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Ankara'ya geldiğinde gazetecilerin 'Çankırılı mısınız?' sorusu üzerine Türkçe 'Kalfatlıyım' yanıtını vermişti. Bu cümlenin üzerinden bir yıl bile geçmeden başbakan oldu.

Associated Press (APhaber ajansı, İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson'ın ata toprağı Çankırı Kalfat'tan bir haberi dünyaya geçti.AP'ye göre, Boris’in geldiği aile 'Sarıoğlangiller' olarak anılıyor. Başbakan’ın sarı saçlarının Türk kökeninden gelip gelmediği de merak konusu. 

 

 Köyden birçok kareyi servis eden uluslararası haber ajansının görselleri arasında, Kalfatlıların Johnson'la çekilmiş bir hatıra fotoğrafı da var.

2009-2014 yılları arasında Kalfat Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Bal, 2012’deki Londra ziyaretinde Johnson'la görüşmüş.

Reuters haber ajansı ise Türkiye'deki yankıları derlediği haberine 'Türkler Osmanlı Torunu'nun İngiltere lideri olmasından memnun' başlığını attı. Kalfat, Osmanlı Devleti’nin son kabinesi Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan ve Milli Mücadele’ye karşı çıktığı için askerler tarafından linç edilen Ali Kemal’in köyü.

55 yaşındaki İngiliz politikacı Johnson, Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu. 

 

 


Ahmet Rıza Efendi’nin doğduğu ev hala köydeki yerini koruyor. Şu anda Kalfat köyünde Hacı Ahmet Rıza Efendi’nin uzaktan akrabası olan en az altı aile var. Onlardan biri olan Satılmış Karatekin, İngiltere Başbakanı'nın uzaktan kuzeni. "Gurur duyduk. Bir Türk asıllı kişinin İngiltere’ye başbakan olması çok onur verici, çok önemli" diyen Karatekin, şöyle devam ediyor:

"Köyümüze, dedesinin memleketine onu bekliyoruz. Babası gelmişti buraya. Köklerine sahip çıkıyorlar. Boris de buraya gelirse böreğimizle höşmerim tatlımızla en güzel şekilde ağırlayacağız kendisini." Muhafazakar politikacı Johnson, 2005 yılında BBC’ye verdiği röportajda Türk kökeniyle ilgili soruyu yanıtlamıştı:

"Babamın dedesi Türk'tü, benim Türk yanım zayıf ama Türkiye'yi seviyorum. Bence Müslüman büyük büyükbabam, büyük torununun Dışişleri Bakanı olduğunu görse şaşkına dönerdi."

Gazetecilik kökenli olan Johnson, iki dönem Londra belediye başkanlığı yaparak dünya çapında tanındı. Ardından Theresa May’in kabinesinde iki yıl Dışişleri Bakanlığı yaptı, bitti denilen siyasi kariyerini yeniden canlandırdı. 

YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Vatan evladı 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz böyle milletiz yok barack hüseyin obama yok adam müslüman bilmem ne derken adam işidi üretti ve islama saldırdı yahu bırakin siyonist sarı kafayı bunlar bildiğiniz kafir ya bunlar haçlı tapınakçılari ve azılı siyonistler bu sadece kukla bizi bu hale getiren halifesiz birakan ve kendisi hala kraliçe ile yönetilen bir ingiltere krallığı anlayın artık bize gavutdan fayda olmaz.
  Cevapla
 • Zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Milli mücadeleye karşı olması soyunun göstergesi. TC de siyaset yapsaydı Hdp veya Chp Mv olurdu. Onlarda zaten milli olan herşeye karşılar
  Cevapla
 • Fransadan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamdan Türk olmaz
  Cevapla
 • Fuzul 1 yıl önce Şikayet Et
  doğduğu yerle adam olunmayacağını öğrenemedik 100 yıldır vesselam
  Cevapla
 • Wanli 1 yıl önce Şikayet Et
  Hey gidi zayıf garip saftirik müslümanlar ne zaman uyanıp adam olacaksınız? Peygamberimiz müslüman bir delikten iki kez ısırılmaz buyurmaktadır nr zaman kulak vereceksiniz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul için korkutan deprem uyarısı: Bu tarihe dikkat...
Kötü haberler peş peşe geliyor! Devlet başkanları bizzat açıkladı