İlkokul 1. sınıfa kayıtta velileri aydınlatacak tablo

Yeni eğitim sistemi ile birlikte kafaları karışan velilere, bilgilendirici bir tablo ile okula başlama yaşı anlatıldı.

İlkokul 1. sınıfa kayıtta velileri aydınlatacak tablo
İlkokul 1. sınıfa kayıtta velileri aydınlatacak tablo
GİRİŞ 27.07.2019 11:30 GÜNCELLEME 27.07.2019 11:30
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Okula yeni başlayacak çocuklara hatırlatma Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi.

 

 

Kendi Instagram sayfasından çocukların doğum yılına göre hangi kademe okullara gideceğine ilişkin paylaştığı videoyla velilere bilgilendirmede bulunan Selçuk, "Okula yeni başlayacak kuzuların anne babaları için ufak bir hatırlatma" notunu düştü.

BİLGİLENDİRİCİ TABLO

 

 

Paylaşılan videoda, yeni düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı yaş gruplarına göre okul kayıt durumuna ilişkin bilgilendirici tablolar yer aldı. Buna göre, Eylül 2019 itibarıyla 36-44 ay arasında olan 2016 doğumlu çocuklar boş kontenjan olması durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kaydedilebilecek.

33-35 AYLIK ÇOCUKLAR

33-35 aylık çocukların ise kreş ve gündüz bakım evlerine kaydı yapılacak. 2015'te doğan 45-56 ay aralığındaki çocuklar ise boş kontenjan olması durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kaydedilebilecek.

VELİNİN İSTEĞİNE BAĞLI

2014'ün ocak, şubat, mart aylarında doğan 66-68 ay aralığındaki çocuklar okul öncesi eğitim kurumuna gidebilecek ve bu velinin isteğiyle bir yıl ertelenebilecek. 57-65 aylık çocuklar ise okul öncesi eğitim kurumlarının aday kaydına alınacak.

72-80 AY ARALIĞINA DİKKAT

2013'te yılının ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında doğan ve dolayısıyla Eylül 2019 itibarıyla 72-80 ay aralığında olan çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak. Aynı yılın ekim, kasım, aralık aylarında dünyaya gelen 69-71 aylık çocuklar için de ilkokul 1. sınıfa kayıt zorunlu olacak ama bu velinin isteğiyle bir yıl ertelenebilecek.

"OKULA BAŞLAMA YAŞI HESAPLAMA ROBOTU"

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığınca "e-Okul" üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan "Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu"kullanıma açıldı. Uygulamayla veliler, çocuklarının doğum tarihi bilgilerini girerek hangi kademe okula kayıt yaptırabileceğini hesaplayabilecek.

ETİKETLER
öğrenci
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • mardini 1 yıl önce Şikayet Et
  BAKANA UYARI: 1.Sınıfa başlama yaşının bu şekliyle düzenlenmesine kesinlikle katılıyorum. ama bir açık verdiniz. . Ortaöğretim yani lise eğitimi 3 yıl a indirilmeli bu tabloya göre.aksi halde 20 yaşında anca mezun verebilecek liseler. bu da ağır gelir. gençlere. 18-19 yaşında lise mezunu olunacak şekilde düzenleme yapılmalı...
  Cevapla
 • bosisler 1 yıl önce Şikayet Et
  Egitim kafa karistirmaya devam ediyor
  Cevapla
 • mehmetçik 1 yıl önce Şikayet Et
  okumak boş.eğitim para vermiyor.para harcatıyor.akıllı olan okumaz.zaman kaybı 18 yaşına kadar zorunlu,daha sonra ne yapacak,iş yok.5 yıllık zorunlu eğitim daha iyiydi.biz bu eğitimle ileri gidemeyiz ne yazık ki, dengeyi bulmak lazım. yoksa işsizler ordumuz katlanır.
  Cevapla
 • ---- 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle reis . okuduk mühendis olduk iş bulamıyoruz . türkiyedeki üniversite sayısı azaltılmalı .
  Cevapla
 • kaplancengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  yas da sorun fakat okullarda alinan paralara hic kimse ses cikartmiyomu oglumun kaydinin ciktigi okuldan 2 cadde ustteki okula yazilmasi icin 3000 lira bide ogretmen secersek 2500 lira istediler bu nasil bi sistem
  Cevapla
 • Bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Boyle sacmalik olurmu yavvv
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakibi belli oldu
Korkutan açıklama: Antikor işe yaramıyor!