Bakan Akar ABD'ye mesajı verdi: Yapmamız gerekeni yaparız

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD heyeti ile görüşmelere ilişkin, "Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti." dedi. Akar, ABD ile ortak bir çalışmanın olmaması durumunda Türkiye'nin tek başına güvenli bölge için gerekenleri yapacağını, bu konuyla ilgili bütün hazırlıkların yapıldığını söyledi.

GİRİŞ 07.08.2019 12:02 GÜNCELLEME 07.08.2019 13:08
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Akar, Büyükelçiler Konferansı'nın yapıldığı otele gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Bir gazetecinin ABD heyeti ile Milli Savunma Bakanlığındaki görüşmelere ilişkin sorusu üzerine Akar, şunları söyledi:

30-40 KİLOMETRELİK DERİNLİK

 

"5 Ağustos'ta askeri heyetler arasındaki görüşmeler başladı, şu anda da devam ediyor. Bu saatlerde bitmesini bekliyoruz. Bu görüşmeler sırasında bütün görüş ve taleplerimizi arkadaşlarımız muhataplarına ilettiler. Bu çerçevede bizim terör örgütleri DEAŞ ile YPG ile mücadele ettiğimizi ve bu mücadelenin sürmekte olduğunu, ayrıca ABD ile birlikte güvenli bölgeyi tesis etmeyi arzu ettiğimizi, bu manada taleplerimizi sıraladığımızda, 30-40 kilometrelik derinlik olması gerektiği, bu bölge içindeki YPG'lilerin tamamen buradan çıkarılması gerektiği, ayrıca YPG'nin elindeki ağır silahların toplanması ve bölge dışına çıkarılması, bunun dışında teröristler tarafından yapılmakta olan birçok tünel, tahkimat ve mevzilerin tahrip edilmesi ve bunları da Türk ve ABD askerlerinin birlikte yapması konusundaki taleplerimizi, isteklerimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk. Burada biz ABD'li dostlarımızdan müttefiklik ruhuna, stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde davranmalarını bekliyoruz. Başta silah, mühimmat olmak üzere YPG'lilere verdikleri destekleri sonlandırmalarını bekliyoruz."

"ABD İLE OLMAZSA KENDİMİZ YAPARIZ"

Akar, Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoruna izin vermeyeceklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ülkemizin güneyinde herhangi bir şekilde bir terör koridoru oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu konuda yapılması gereken neyse bunu mümkünse ABD ile birlikte, değilse kendi başımıza yapmaya kararlı olduğumuzu yine ifade ettik. Toplantılarda bütün güvenlik endişelerimizi dile getirdik. Bu dile getirdiğimiz endişeler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştıklarını memnuniyetle müşahade ettik. Toplantıların değerlendirmesini yaptığımızda, olumlu geçtiğini, oldukça yapıcı yaklaşım içinde olunduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır."

PLANLARIMIZ VE BİRLİKLERİMİZ HAZIR

Konuya ilişkin Bakanlık tarafından açıklama yapılacağını belirten Akar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da birçok kez dile getirildiği üzere biz bu konuda ABD'li müttefiklerimizle beraber hareket etmeyi, davranmayı, çalışmayı arzu ediyoruz. Eğer bu mümkün olmazsa bu konuda ülkemizin, milletimizin ve bölgedeki dost ve kardeş halkın da güvenliğini, huzurunu sağlamak bakımından yapmamız gereken neyse bunları da yapacağımızı defaatle söylemiş bulunuyoruz. Bu konudaki planlarımız, hazırlıklarımız, sahadaki birliklerimizin konuşu, duruşu hepsi tamamlanmış vaziyette. Ama biz dost ve müttefik ABD ile birlikte hareket etmeyi arzu ettiğimizi de söyledik, bu şekilde arzu ediyoruz."

YORUMLAR 52
 • Karabük'lü 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım bu SOYSUZ CONİ lere sakın güvenmeyin...Coni lere beraberiz deyip YPG lileri rastladığınız yerde yok edin..ABD liler bir zamanlar doğuda çekiç güç sizinle çalışıyor deyip PKK lılara malzeme yağdırıyuordu,siz de aynısını yapın , sizinleyiz deyip İT leri havada kapın...
  Cevapla
 • Haso 2 yıl önce Şikayet Et
  bizim istedigimiz sey suriyede teror sonuna kadar bitirmeli biz baska yerlere kaymasini istemiyoruz
  Cevapla
 • Burdayiz. 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun, Allah'ın aslanları sivillerin can güvenliği sizlere emanet olacak, terör yuvalarınıda yok edin.
  Cevapla
 • gece 2 yıl önce Şikayet Et
  Ansızın gireceğimiz gece çok yakın. Allah'ın izniyle
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Girelim suriyedeki güvenli bölgemizin adını koyalım çıkalım...Fırıldak abd ve müttefikleri ne halt yerse yesin, biz işimize bakalım.
  Cevapla
 • Ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  Dogru
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diyanetten fetva açıklaması: insanlık dışı bir davranış...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara çağrı: Vizyoner olun, 6 milyar doları aştı