Ünlü profesörden çok çarpıcı 'İstanbul depremi' açıklaması!

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İzmir ve Denizli’de meydana gelen depremlerin ardından akıllara gelen büyük İstanbul depremine ilişkin, "İstanbul’da bütün yanılgıların sebebi 17 Ağustos’ta kırılan fayın devamı olarak Adalar’dan Çekmece'ye kadar giden Marmara’nın kuzey kenar fayını esas alıyorlar. Ama İstanbul’da faylar Ege Denizi’nden çok daha rahat" dedi.

Ünlü profesörden çok çarpıcı 'İstanbul depremi' açıklaması!
Ünlü profesörden çok çarpıcı 'İstanbul depremi' açıklaması!
GİRİŞ 08.08.2019 18:47 GÜNCELLEME 08.08.2019 19:00
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, bugün İzmir ve Denizli’de meydana gelen depremlerin ardından açıklamalarda bulundu.

 

 

Prof. Dr. Üşümezsoy yaptığı açıklamada, ''Denizli'deki deprem, Acıpayam’da oluşan depremin doğu kenarında, Pamukkale fayının hemen doğusunda kalan fay hattı. Bunun anlamı, Ege, Bozdağ, Aydın Dağları gibi dağları baktığımızda bir Menderes öbürü de Gediz Vadisi boyunca saatin tersi yönünde dönüyor. Bunun sonucunda Ege Denizi'nin içine doğru dönme yapıyor Anadolu. Bu dönmenin merkezi de Acıpayam ve bahsettiğimiz Pamukkale fayının devamında olan bir nokta. Bu dönme İzmir’den başlıyor, oradan Denizli’ye gelen bir hat. Diğeri Aydın’dan birleşen bir hat. Bunların birleştiği hat boyunca Ege Bölgesi kendi içinde ikiye ayrılıyor. Bunların batı ucu da Urla’ya doğru giden fay hattında kırılmalar var. Sabah Kuşadası açıklarındaki fay bu sistemin en batı ucu. Diğeri ise bu sistemin merkezindeki bir açılma noktası. Acıpayam’daki depremin devamı olarak burası olmuştu. Ege Bölgesi’ndeki en aktif deprem kuşağının başlangıç noktası bu Acıpayam’dan Pamukkale’ye doğru giden hat başlangıç noktası olduğu için burada kırılmalar oluyor. Ege Denizi’ndeki sıcak suların oluşumu da bu sistemin sonucu derindeki sıcak suların faylar boyunca yukarı çıkması olarak yorumluyoruz'' dedi.

''İSTANBUL'DA FAYLAR EGE DENİZİ'NDEN ÇOK DAHA RAHAT''

 

 

İstanbul'da meydana gelmesi beklenen depremle ilgili konuşan Prof. Dr. Üşümezsoy, ''İstanbul’da bütün yanılgıların sebebi 17 Ağustos’ta kırılan fayın devamı olarak Adalar’dan Çekmece'ye kadar giden Marmara’nın kuzey kenar fayını esas alıyorlar. Ama bu fayın Tuzla ile Büyükçekmece arasındaki kesimi normal bir fay. Bunun aynı benzeri deniz içinde de var. Bu sırta biz orta sırt diyoruz. Orta sırt biz normal bir fay olduğu halde ona Kuzey Anadolu fayının devamı diye vurgulayınca o fayın iki tarafında istasyonlar yerleştirip de hareket ölçmeyince ‘eyvah burada büyük deprem olacak’ söylemine geliyor. Oysa iki hata var, biri o fay Kuzey Anadolu fayının devamı değil, iki o fay 1766 yılında kırıldı, o zaman bu fayda 250 yıllık stres birikmiş, yeni bir deprem olur tezi tamamen yanlış. Marmara’da 1894’te stres bitmiş, 1912’de Tekirdağ ve Silivri çukurundaki stres bitmiş, ve Japonların son yaptığı çalışmalarda Silivri ve Tekirdağ çukurlarında stres birikmiyor, sürekli yüzde 50’si akıyor. Ama Kumburgaz çukurundaki fayı tam net bilmiyoruz. O fay çok sığ ve potansiyel olarak 40 kilometre uzunluğunda, 6.5’i geçmez. İstanbul’da 99’da olan deprem son büyük depremdi. Ondan önce iki büyük deprem oldu Tekirdağ ve Silivri’de. O zaman bundan sonra olacak büyük depremler Kuzey Anadolu fayının devamı güneye gidiyor. Mudanya’ya, Mudanya’dan Bandırma’dan devam edersek Edremit Körfezi'ne doğru giden hatlarda söz konusu. Bu hatlar da 1952’de kırıldı. Bu boyutuyla bakıldığında İstanbul’da faylar Ege Denizi’nden çok daha rahat. Ama Kumburgaz’daki fay 6 buçukluk deprem yapabilir. Ama o bölgede heyelanlar olduğu için, heyelanlar o bölgede zeminleri çalıştırabilir ve zemini kötü olan bir bölge olduğu için iki kat dikkatli olmak gerekiyor'' diye konuştu. 

YORUMLAR 23
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  La ilahe illallah. Allah cc hu istemeden hiçbirşey olmaz ağaçtan kuru yaprak bile düşmez. Yahu kardeşim hala yok fay yok say hattı deyip milleti alfdatıyorlar. Kimse demiyorki biz dini yaşamaz olduk yaşadığımızı din zanneder olduk. Allah cc hu da bizi debremle sallıyor. Eğer Müslümanlar kurana sünnete uygun yaşarsa 5 vakit namazı dosdoğru kılan olursa Allahın emirlerine uygun yaşarsa inanın ne debrem olur. Nede sel felaketi. Ama biz böyle kurana sünnete uygun yaşamaz namaz kılmaz yaşadığımızı din zanneder sek çok daha debremler. Seller tufanlar musubetler görürüz.
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Once bir deprem nasil yazilir ofren
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Depremler herzaman oluyordu, bari su an ki uzmanlar 20 sene öncede vardi o zaman niye uyarilmadi....su deprem uzmanlarin dan slklldim...ben uzaman degilim ama biliyorum ki japonya ve türkiye deprem ping pongu oynuyor....japonya deprem olunca kisa zaman sonra türkiye ege marmara salaniyor...türkiyede olunca bir kac zaman sonra japonya salaniyor...
  Cevapla
 • Mehmet Ogun 1 yıl önce Şikayet Et
  Yer Küresinin derinliklerinde HİDROJEN ile KARBON birikiminin reaksiyon şartları oluştuğunda DOĞALGAZ, PETROL oluşumunun neticesinde çok büyük patlamayla DEPREMLER olur.
  Cevapla
 • düzceyi bildi 1 yıl önce Şikayet Et
  hiç unutmuyorum.1999 eylül ya da ekim ayında star gazetesinde DÜZCE TEHLİKEDE manşeti atılmıştı.o bölgede olduğumdan dikkatimi çekmişti.gazeteye o şekilde konuşan şener üşümezsoydu.bilmiyorum dediklerine biraz kulak kabartmak gerekir diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • 2019 1 yıl önce Şikayet Et
  Depremin ne zaman olacağını Allah' tan başka kimse bilemez
  Cevapla
 • Nurhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Fay hatlarındaki dalgalanmalara falan bakarak bi sonraki depremin nerde olacağını ve yaklaşık zamanını bi takım şeyleri hesaplayarak yakın bi şeyler bulabilirler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir Büyükşehir meclisinde gerginlik! AK Parti Grubu salonu terk etti
Koronavirüs tedbirlerine uyulmayınca 4 il peş peşe yasak kararlarını açıkladı