İstanbul'da işten çıkarılanların sayısı 5 bini buldu

Geçtiğimiz pazar günü Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde CHP il ve ilçe teşkilatlarıyla yapılan toplantının ardından onlarca kişi daha işten atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) 27 Haziran’da görevi devralan İmamoğlu’nun, ekmeğiyle oynadığı işçi sayısı 5 bine dayandı.

İstanbul'da işten çıkarılanların sayısı 5 bini buldu
İstanbul'da işten çıkarılanların sayısı 5 bini buldu
GİRİŞ 30.08.2019 09:31 GÜNCELLEME 30.08.2019 09:32
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

İBB iştiraklerinden İSTAÇ A.Ş.’den 200, İstanbul Güvenlik A.Ş.’den 750, Metro İstanbul A.Ş.’den 200, Boğaziçi Yönetim A.Ş.’den 200, Park ve Bahçelerden 185, İspark A.Ş.’den 246, Beltur A.Ş.’den 175, Medya A.Ş.’den 72, Kültür A.Ş.’den 17 ve Belbim A.Ş.’den de 5 işçinin işine son verildi. Çoğu yıllardır İSMEK’te çalışan 2 bin 652 kişi de iş sözleşmesi yenilenmediği için fiili olarak işten çıkarıldı.

 

 

Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait şirketlerden atılan işçiler dün belediye önünde oturma eylemi yaptı. Gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldıklarını savunan 250’ye yakın kişi, İBB binası önünde saat 11.00 sularında toplanıp çeşitli sloganlar attı. İşlerine iade edilmek isteyen işçiler, yönetimden makul bir açıklama yapılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

İstanbul Güvenlik A.Ş.’de çalışan Yusuf Pınar, işten atıldığını SMS’le öğrendiğini anlattı. Kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan kapının önüne konulduklarını ifade eden Pınar, “Başkan İmamoğlu’dan bir açıklama duyana kadar burada beklemeye devam edeceğiz. Bizim tek isteğimiz işimize geri dönmek” dedı.

 

 

İstanbul Güvenlik A.Ş.’den çıkartılan Melih Yardımcı ise “Her zaman görevimizi en doğru şekilde yerine getirdik. Vardiyamı teslim almaya gittiğimde işten çıkarıldığımı öğrendim. Bu kadar emek verdiğimiz, hak ederek girdiğimiz işimizden bu şekilde atılmak bizi çok üzdü” şeklinde konuştu.

İspark A.Ş.’den çıkartılan Dinçer Töreli, “Bir mesajla işten çıkartıldık. Bu bizi son derece rencide etti. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Başkan İmamoğlu’na oy verdik, buna rağmen işten atıldık. O bizden oy istedi, biz de verdik. Yine de bizi işten çıkarttı. Verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. İşçi haklarından bahsediyordu, hepimizi kapının önüne koydu” dedi.

Yine İspark A.Ş.’den çıkartılan Taner Sürmez de şunları söyledi: “Güneşin altında saatlerce çalıştık, sesimizi çıkarmadık. Bize bankamatik memuru diyorlar. Ben bankamatik memuru değilim. Biz alın terimizle ekmeğimizin peşindeyiz.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Her şey çok güzel olacak diyenler nerde bir adım öne çıksınlar
  Cevapla
 • ARSLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM O BEŞ BİN KİŞİNİN BİR ÇOĞU İMAMOĞLUNU DESDEKLEMİŞLERDİR RABBİM HAKLARINDA HAYIRLISINI NASİP EYLESİN t
  Cevapla
 • vanli 1 yıl önce Şikayet Et
  İmamoğlunun lafına kanıp oy vermişler birde. ya adamın beylikdüzünde neler yaptığına bakmadınız mı? orada vaatlerini yerine getirmiş mi ki ibb de getirsin? gözü ayrı kaşı ayrı oynuyor. dün dediğini bugün demedim diyor. siz adamı şımartırsanız o da böyle basitlik yapar. kendi düşen ağlamaz ama yinede siyasi görüşü ne olursa olsun haketmediği sürece kimse ekmeğinden olmasın.
  Cevapla
 • Osman hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar karşılıksız kalmamalı kamuda nekadar chp li varsa işten atılmalı. özel şirketlerede analarından emdikleri süt burunlarından getirilmelidir.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İyide bunlar değilmiydi zaten biz İmamoğlu ile çalışmak istemiyoruz diye eylem yapanlar :) Ne güzel istedikleri olmuş işte :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump yine beyin yaktı! 'Korona iyi bir şey olabilir' (19 Eylül 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Bu haber bekleniyordu! Okullarla ilgili merak edilen detaylar açıklandı