Sivrisinekler hep sizi mi ısırıyor! İşte nedenleri

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aslı Gelincik, 'Sivrisinekler bazı mağdurları diğerlerine göre daha sık tercih ediyor. Erkekler, hamile kadınlar, fazla kilolu veya obez insanlar.' dedi.

Sivrisinekler hep sizi mi ısırıyor! İşte nedenleri
Sivrisinekler hep sizi mi ısırıyor! İşte nedenleri
GİRİŞ 09.09.2019 12:24 GÜNCELLEME 09.09.2019 12:24
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sivrisineklerin seçici olabildiğini ifade eden Gelincik, "Sivrisinekler bazı mağdurları diğerlerine göre daha sık tercih ediyor. Erkekler, hamile kadınlar, fazla kilolu veya obez insanlar. Özellikle 0 kan grubuna sahip bireyler ve yüksek miktarda ürik asit, laktik asit ve amonyak yayan insanlar onların en çok tercih ettiği gruplar içerisinde yer alıyor." diye konuştu.

Koyu renkli kıyafetler giyilmesinin sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığını artırdığını anlatan Gelincik, bunun ise koyu rengin ısıyı emmesi ve muhafaza etmesinde kaynaklandığını belirtti.

"SİVRİSİNEĞİN ISIRDIĞI YERE FİSKE VURUN"

Prof. Dr. Gelincik, sarımsak, B vitamini takviyeli gıdalar, vanilya kokularının da sivrisinekleri çeken etmenler arasında yer aldığına işaret etti.

Sivrisinek ısırıklarında kaşıntının o bölgedeki iltihabi reaksiyonu şiddetlendirdiğini bildiren Gelincik, şunları kaydetti:

"Bu yüzden mümkün olduğunca kaşınmaktan kaçınmak gerekiyor. Kaşınma yerine o bölgeye basit tokat tarzında fiskeler vurmanız faydalı olacaktır. Ayrıca bölgeye lokal buz tatbiki, ağızdan alınan antihistaminik ilaçlar, daha inatçı durumlarda ağızdan alınan ya da lokal tatbik edilen kortizon yararlı olur. Isırık sonrasında ateş, ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç bulanıklığı gibi ciddi bulgular gelişirse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • adsız 10 ay önce Şikayet Et
  Buz kalıplarına elma sirkesi koyup dondurun ve ısırılan bölgeye sürün Bu da iyi geliyor
  Cevapla
 • yorumcu 10 ay önce Şikayet Et
  elma sirkesi sıkın çok iyi geliyor
  Cevapla
 • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Kaşınan yeri hafif ıslatarak kalıp sabun sürün bir dakikada kaşıntıyı kesiyor.
  Cevapla
 • ferhat s 10 ay önce Şikayet Et
  isirilan yeri isitin ne kasinti kalir nede iz
  Cevapla
 • Ne diyek 10 ay önce Şikayet Et
  kizgin demir olurmu?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İmran Han dünyaya ilan etti! İşte yeni Pakistan haritası
İçişleri Bakanlığından yeni koronavirüs genelgesi!