Yılbaşı kutlamaları İslâm’a aykırı

İstanbul müftülüğü 2007 yılının son Cumasında camileri tıklım tıklım dolduran yüz binlerce vatandaşa yılbaşı kutlamalarının İslâm’da yerinin olmadığını ve Müslümanların bunlardan uzak durması gerektiği uyarısı yaptı.

Yılbaşı kutlamaları İslâm’a aykırı
Yılbaşı kutlamaları İslâm’a aykırı
GİRİŞ 29.12.2007 09:13 GÜNCELLEME 29.12.2007 09:13
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul’un bütün camilerinde okunan Cuma hutbesinde, yüz binlerce Müslümana Peygamber Efendimiz'in müminleri, toplumda ahlâkî çöküntüye neden olabilecek, birlik ve beraberliği bozacak başka milletlerin örf ve adetlerini benimsemekten sakındırdığı hatırlatıldı.
“İnsanların meşruiyet ölçüleri içinde eğlenmeleri tabiî ve insanî bir ihtiyaçtır; dinimiz açısından bunda bir sakınca yoktur” denilen hutbede günümüzde kutlanan birtakım günlerin İslâm’da yerinin olmadığı vurgulandı ve insanların körü körüne bunlara sarılmaması gerektiği kaydedildi.


MİLLİ VE DİNİ DEĞERLERLE BAĞDAŞMIYOR


Müslümanların, başka milletlerin birtakım kutlama ve özel günlerdeki eğlencelerinden hararetle uzak kalması gerektiği belirtilen hutbede, “Bugün, toplumumuzda yılbaşı kutlaması adı altında düzenlenen eğlence ve toplantılar kültürel ve geleneksel bir temele sahip değildir. Bu tür eğlencelerde aklı ve sağlığı tehdit eden içki içmeyi, aile bütçesini sarsan kumarı ve israf boyutundaki harcamaları millî ve dinî değerlerimizle bağdaştırmak asla mümkün değildir” denildi.


YILBAŞI KUTLAMALARI DİNİMİZLE ÇELİŞİYOR


Hıristiyanların adeti olan yeniyıl kutlamaları yerine geçmişin muhasebesinin yapılıp dinî ve millî değerlerin yaşatılıp yaygınlaştırılmasının önemine değinilen hutbede şu ifadelere yer verildi; “Ayrıca millî ve manevî değerlerimize ters bu tür eğlence ve adetler, kültürel tahribata yol açmakta, bizleri millî kimliğimizden uzaklaştırmaktadır. Bunun için kültürel mirasımızdan, dinî anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerlerimizi yaşatmaya gayret edelim ve bu değerlerimizi genç kuşaklara aktarmaya çalışalım. Dinî ve millî değerlerimizle çelişen başka kültürlerin örf ve adetlerini körü körüne taklit ve özentiden kaçınalım. Yılbaşı kutlamalarını vesile edinerek Allah ve Resulü'nün razı olmayacağı tavırlar yerine, geçmiş senelerde yaptıklarımızı gözden geçirerek ve gelecek yeni yılda hayatımıza daha iyi nasıl yön verebileceğimizi düşünelim”


(vakit)

YORUMLAR 8
 • Alperen Kuyt 16 yıl önce Şikayet Et
  . Yeni yıla girerken yeni temenniler dilemenin eğlenmenin nesi kötü. Hristiyanlara ait olan Noel denilen şeydir ve 24 aralıkta kutlanır zaten birbirinden ayrı şeyler.
  Cevapla
 • KARA_DAVUT 16 yıl önce Şikayet Et
  gerçek. gerçek müslüman yılbaşı kutlamaz hiristiyanların ermenilerin ve bilumum yahudilerin yılbaşını kutlamıyorum
  Cevapla
 • erdoğan çelik 16 yıl önce Şikayet Et
  hoşgörü. arkadaşlar dini islamın emirlerini bilen tebliğ etmekle yükümlüdür.tebliğden sonrası kişinin kendine kalmıştır.herkesin inancına ve örfüne saygı duyuyorum.allah rasülü\"menteşebbehe bi kavmin fehüve minhüm\" kim bir kavme benzerse,benzemeye çalışırsa onlardandır, buyuruyor.sadece hatırlatıyorum.
  Cevapla
 • yasemince 16 yıl önce Şikayet Et
  saygı duyun. yeni yıla girerken ailenle birlikte eğlenip sohpet muhabbet yada gezmek bunun neresi kötü müslümanlara özgü bişi olmayabilir ama bununda cılkını cıkarmaın ve eğlenin bence her olaya bi fitne sokmayın içmek yafa fuhuş demiş biri kendisi öylemi girio acaba nerden biliosun? yorumlarda hadddinizi aşmayın bence ve saygı duyun.
  Cevapla
 • mehmet selim polat 16 yıl önce Şikayet Et
  ÇOK GÜZEL BİR HABER. Hiç bir müslüman yılbaşını kutlamaz.Bu yılbaşının islamla alakası yoktur.İçkili,fuhuşlu pislikler içersinde yuvarlanmanın anlamı yoktur.Bir tek anlamı vardır.Yalancı Hıristiyanların geleneklerine uymak işte bunu müslüman olan yapamaz.Zalimler ile şenlik yapılamaz.Böyle kutlamaları sevmediğim gibi kınıyorumda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de en ucuz şey dolar! 'En az 37 TL olmasını istediler'
Son Dakika: Motokurye Ata Emre Akman cinayetinde karar!