Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri rahmetle anılıyor

Müslümanlara vebalı muamelesi yapılan, “Allah” diyenin idama gönderildiği CHP diktatörlüğü döneminde verdiği İslami mücadeleyle gönüllerde yer edinen Tunahan Hazretleri vefatının 60. yıldönümünde rahmetle anılıyor.

Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri rahmetle anılıyor
Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri rahmetle anılıyor
GİRİŞ 16.09.2019 13:37 GÜNCELLEME 16.09.2019 13:37
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

16 Eylül 1959 yılında Hakk’a yürüyen Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri vefatının 60. yıldönümünde rahmetle anılıyor. Müslümanlara vebalı muamelesi yapılan, “Allah” diyenin idama gönderildiği CHP diktatörlüğü döneminde verdiği İslami mücadeleyle gönüllerde yer edinen Tunahan Hazretleri’nin kabri Üsküdar’da bulunan Karacahmet Mezarlığı’nda bulunuyor.

 

 

Keskin zekasını islâm yoluna adadı

Münevver, vaiz ve ilim adamıSüleyman Hilmi Tunahan, 1888’de Silistre’de doğdu. Tunahan, Süleymaniye Camii medreselerinden Medresetü’l-Mütehassisîn’in tefsir ve hadis kısmına devam etti. Son derece parlak bir zekâya sahip olan Tunahan, 1919 senesinde birincilikle mezun olarak aynı sene Medresetü’l-Kuzati’ye başlayıp hukuk eğitimini de dereceyle bitirdi. Uzun müddet İstanbul’un önemli camilerinde halka vaaz ederek insanlara İslâmiyet’in emir ve yasaklarını anlatan Tunahan, 16 Eylül 1959’da Kısıklı’daki evinde vefat etti.

 

 

Tek parti diktasına karşı tek kişilik ordu

Ömrü zorluklarla geçen Tunahan, 1939 yılında ilim ve irşad vazifesini çekemeyenler tarafından ihbar edilerek CHP’nin tek parti diktatörlüğü vetiresinde ilk defa tutuklandı. Yapılan tüm baskılara ve takibatlara rağmen, ilim öğretmeye devam etti. Vaizlik maaşını talebelere vererek yüzlerce kişiyi okutup, ilim adamı olarak yetişmesini sağladı. 1944 yılında CHP iktidarında ikinci defa tutuklanarak Birinci Şube tabutluklarında, bu defa 8 günlük bir işkenceye tâbi tutuldu. Vaizlik belgesi, o günkü İnönü hükümeti tarafından, 1946 yılında resmen elinden alındı. 1949 yılında Kur’ân kurslarının açılmasına sınırlı da olsa müsaade eden kanun yürürlüğe girince, Süleyman Efendi’nin ilim öğretme faaliyeti bir nebze rahatladı. Günümüzde ise milyonlarca talebesi Kur’an ve iman yolunda ilerlemeye devam ediyor.

YAZDIR
YORUMLAR 96
 • conqueror 8 ay önce Şikayet Et
  üstadları chp ye karşı savaştı talebeleri de chp ye ortak oldular yazık yazık Süleyman efendi yerinden kalksa hepinizi defeder chp seviciler sizi
  Cevapla
 • aykut 8 ay önce Şikayet Et
  bu cemaatin başındaki şahısları iyi takip edin her an fetö gibi bir hainliğe kalkabilirler cuhurbaşkanlığı seciminde chp ye oy verdiler rahmetlinin kemikleri sızlıyordur o tarafdada sizi bekliyordur bence
  Cevapla
 • Arda 8 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Onun gibi insanlara ihtiyaç var din için harcayan yerine dinden beslenenler değil ...
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  ver chp ye gitsin SÜLEYMAN EFENDİNİN kemiği sızlasın
  Cevapla
 • maraşlı oğuz 8 ay önce Şikayet Et
  biran önce cemati yönetenler üstadımızın yoluna dönsünler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın 'İstanbul'un Fethi' ile ilgili tüyleri diken diken eden tarihi konuşması
Gizemli taşı bankada saklıyor