Doğu Akdeniz'de Rum'ların hamlesinden sonra Yavuz o bölgeye gideblir

Doğu Akdeniz’de geçmiş dönemlere göre nispeten düşen tansiyon son günlerde yeniden yükseldi. Rum Yönetimi’nin 7 numaralı parsel için anlaşma imzalamasına Türkiye ‘Bu alanda arama yapılmasına izin vermeyiz’ yanıtı verdi. Türkiye’nin, Rum tarafının atacağı adıma göre Yavuz’u gerekirse ihtilaflı bölgeye gönderme kararı alması gündemde.

Doğu Akdeniz'de Rum'ların hamlesinden sonra Yavuz o bölgeye gideblir
Doğu Akdeniz'de Rum'ların hamlesinden sonra Yavuz o bölgeye gideblir
GİRİŞ 21.09.2019 13:18 GÜNCELLEME 21.09.2019 13:18
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin itidal çağrılarına rağmen Rum Yönetimi krizi tırmandıracak adımlar atmaktan geri durmuyor. Son olarak Türkiye’nin ‘itilaflı’ olarak nitelediği 7 No’lu parselde İtalyan ve Fransız şirketlerine arama izni veren Rum Yönetimi’ne Ankara’nın nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyordu.

 

 

Kıbrıs Rum Yönetimi: Blok 7 bizim egemenlik sahamızda

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, bu denklemde Yavuz Sismik Gemisi’nin yeni ve çok kritik bir rol oynayabileceğine işaret etti.

Yavuz’un bölgedeki ilk çalışmasını başarıyla tamamladığına ve Mersin açıklarına demirlediğini hatırlatan Kumbaroğlu, “Yavuz’un Mersin’e dönmesi Yunan Medyası tarafından adeta bayram havasında karşılandı. Türkiye’nin gaz bulamadığı ve Yavuz’u da masraflar nedeniyle görevden geri çektiği iddia edildi. Ancak gerçek hiç de öyle değil” şeklinde konuştu.

 

 

YAVUZ'U 3 NUMARALI ALANDA GÖREBİLİRİZ

 “Yavuz sondaj gemisinin ilk seferde Magosa körfezi Karpaz yarımadası açıklarında Türkiye Petrolleri’nin KKTC’den ruhsat aldığı bölgede sondaj yaptığını biliyoruz” diyen Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

Yavuz ilk görevini tamamladı ve Mersin’e döndü. Sismik gemimizin bakım, onarım ve personel değişimi gibi adımların ardından eskiden görev yaptığı alanın daha da güneyine gideceği medyada yer aldı.
Peki ‘daha güney’ derken neresi kast ediliyor olabilir? Bu bölgenin biraz daha güney kısmı Rum tarafının ruhsat verdiği sözde ruhsat sahaları ile örtüşmekte olan ihtilaflı alan. Burada ilk olarak 3 numaralı sözde ruhsat sahası var.

Yavuz sismik gemisi Mersin açıklarında görüntülenmişti.

SICAK ÇATIŞMA RİSKİ VAR

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kıta sahanlığı ile çakışan 7 numara sözde ruhsat sahası için anlaşma imzalayan İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketlerinin 3 numaralı sahada da sözde ruhsatları var. Hem Rum tarafının hem de Türk tarafının ruhsat verdiği bu sahanın neredeyse tamamı ihtilaflı. İhtilafın sıcak çatışmaya dönüşme ihtimalinin çok yüksek olduğu bir saha.

Akdeniz’de gerginliğin zirve yaptığı bir dönemde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz enerji kaynaklarına ilişkin meşru davasını uluslararası topluma anlatacak ve diyaloğu geliştirecek girişimlerin geliştirilmesi gerekiyor.”

YORUMLAR 18
 • R.o.y 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir tokatlık işi var
  Cevapla
 • Ergun 4 yıl önce Şikayet Et
  Yunan ve israil pkkyi desteklediyini bütün dünya biliyor. Suanda akdenizde yaşananlar sıf dikkati akdenize verdirip suriyede pkk ülke kurmasını ıstiyorlar.birlik ve beraberlik olalım düşmana karşı. Yarın akdenizde batan botlarda sizin bizim ailemiz boģulmasın
  Cevapla
 • Asım 4 yıl önce Şikayet Et
  Ah! şu gawur bir karşımıza çıksa, hiç emir komutaya gerek yok, ne yapacağımızı biliyoruz.
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Çatışalım.Asker lâzımsa Evde bekliyoruz.
  Cevapla
 • gurbetden 4 yıl önce Şikayet Et
  Nerde Pakistan, Azarbaycan? Ne Türkiye ne Kıbrıs yalnız değil ,Rabbimiz bize öyle yardım eder ki hic bir güç karşı gelemez.
  Cevapla
 • özmuşlu 4 yıl önce Şikayet Et
  Aynen evvelALLAH dediğin gibi bu yaşam eni sonu ölüm hele vatan için can vermek inşALLAH bizede nasip olur kim gelirse gelsin bizim için farketmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları: İsrail'e ait 23 askeri araç tamamen ya da kısmen imha edildi
Dilan ve Engin Polat'ın el konulan araçları görüntülendi