Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına Türkoloji Kongresi

"Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze" Ana Temasıyla 8. Uluslararası Türkoloji Kongresi başladı. VIII. Uluslararası Türkoloji Kongresi 8-10 Ekim tarihleri arasında İÜ Rektörlüğü Doktora Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına Türkoloji Kongresi
Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına Türkoloji Kongresi
GİRİŞ 08.10.2019 16:56 GÜNCELLEME 09.10.2019 09:34

Ahmet Yesevi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen kongrenin açılışı, 8 Ekim 2019 Salı Günü İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonunda yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından iki yılda bir Türkistan’da düzenlenen kongre bu yıl "Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze" temasıyla İstanbul’da yapılmaktadır.

Kongre, Kazakistan ve Türkiye milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmaları ile devam etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili  Prof. Dr. Cengiz Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesini Türkoloji’nin merkezi haline getirerek ileride burada Uluslararası Türkoloji Enstitüsü kurmayı hedeflediklerinin altını çizdiği konuşmasında üniversite hakkında da bilgiler verdi.

Daha sonra konuşan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal, Türk dünyasını çok iyi tanıyan biri olarak bu kongrede açılış konuşması yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Üniversitede Farabi Üniversitesi ile çift diploma programı uyguladıklarını aktaran Topsakal, kongrenin 2019’un Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi nedeniyle onun anısına yapılmasının önemini vurguladı.

Toplantıya katılan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, kongrede ilim dünyasını aydınlatacak, ileriye yön veren kararlar alınacağını düşündüğünü dile getirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da bundan önceki kongreleri 14 yıl boyunca Türkistan'da yaptıklarını anımsatarak kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Yıldız, İslam bilim tarihi araştırmacısı Fuat Sezgin anısına düzenlenmesinin de kongreyi daha anlamlı hale getirdiğini söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ise dünyada ilk ve en eski Türkoloji kurumunun 1924 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi olduğunu kaydetti. Dünyada bugün bu alanda birçok merkezin bulunduğunu belirten Develi, bilim insanlarının dünyanın her yerinde Türk dünyasıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Nazarbayev Üniversitesi Öğretim Üyesi, Türkolog Prof. Dr. Uli Şamiloğlu ise "Türk Yazı Dillerinin Tarihi Dönemleri: Yeni Bir Bakış" başlıklı bir sunum yaptı.

Kongre yedi faklı ülkeden 50’ye yakın Bilim insanın katılımıyla iki gün boyunca İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binasında devam edecek.


Programı görmek için tıklayınız

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kahramanmaraş bu kez 5.1'le sallandı! Dakikalar içinde peş peşe depremler
Asrın felaketinde 3. gün manşetleri!