Bülent İnal'dan Barış Pınarı Harekatı yorumu

"Payitaht Abdülhamid" dizisi oyuncuları, "TRT Akademi Söyleşileri" kapsamında Kırıkkale Üni̇versi̇tesi (KKÜ) öğrencileriyle buluştu. Dizide Sultan Abdülhamid'i canlandıran oyuncu Bülent İnal Barış Pınarı Harekatı sorusuna böyle cevap verdi.

Bülent İnal'dan Barış Pınarı Harekatı yorumu
Bülent İnal'dan Barış Pınarı Harekatı yorumu
GİRİŞ 11.10.2019 00:40 GÜNCELLEME 11.10.2019 01:19
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, KKÜ Mavi Salon'da düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Sultan Abdülhamid'in 1901 yılında İstanbul Boğazı'nın altından araçların geçmesi için bir proje yaptırdığını anlatarak, 112 yıl sonra torunlarının bu projeyi gerçekleştirdiği söyledi.

 

Sultan Abdülhamid'in çalışma şartlarını, stilini, hayat tarzını, hayata ve tüm ümmete bakışını "Payitaht Abdülhamid" dizisi ekibinin göz önüne serdiğini ifade eden Aslan, bu imkanı sunan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'e teşekkür etti.

Aslan'ın açılış konuşmasının ardından TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, "Payitaht Abdülhamid" dizisi senaristi Uğur Uzunok, oyuncular Bülent İnal, Hakan Boyav, Cem Uçan, Gülsim Ali, Ceyhun Mengiroğlu ile söyleşi gerçekleştirildi.

'UZUN YILLAR BİR ŞEY BİLMEDEN BÜYÜDÜM'

 

Dizide Sultan Abdülhamid'i canlandıran oyuncu Bülent İnal da 1980 yılında İstanbul'a geldiğini ve o dönem ülkenin şartlarının farklı olduğunu dile getirerek, çok uzun yıllar Sultan Abdülhamid'le alakalı bir şey bilmeden büyüdüğünü aktardı.


 

Dizi projesi sayesinde Sultan Abdülhamid'i anladığını ve kendilerine anlatılmayan, bilmedikleri, öğrenmelerini istemedikleri bir dönem olduğunu gördüklerini ifade eden İnal, şöyle devam etti:

"Payitaht Abdülhamid başlamadan önce Abdülhamid'le ilgili bazı şeyler kafamda olsa da, bir şeyler okusam da projeyle birlikte bu daha da yoğunlaştı. Abdülhamid'i anlamaya çalışıyorum ve hala buna devam ediyorum. Her seferinde şaşırıyorum. Neden öğretilmediğini merak ediyorum. Fakat bu projeyle birlikte ben de öğrendim, herkes de öğrenmeye başladı. Bu ülkenin çok uzun yıllara dayanan bir tarihi var. Dünyanın her yerini etkilemiş tarihi, kültürü var. Bunu öğrenmemizin bir zararı yok. İçerisinde ne olursa olsun."

BARIŞ PINARI HAREKATI YORUMU


İnal, bir öğrencinin "Sultan Abdülhamid olarak Barış Pınarı Harekatı hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, "Bunu pek yapmam ama Abdülhamid olarak cevap vereyim: Allah ordumuzu muzaffer eylesin." ifadelerini kullandı.

Oyuncu Hakan Boyav ise "Bizler oyuncu olarak bugüne kadar 'Kızıl Sultan' diye tanınan bir kişinin, aslında tarihi biz yazdığımızda 'Gök Sultan' olduğunu öğrendik. Bu da önemli bir şeydir." dedi.

YORUMLAR 17
 • ismail hakki efendi 11 ay önce Şikayet Et
  68 yasindayim 52 yildir bir avrupa ulkesindeyim turkiyede 16 yasina kadar okudum tarihimi tamamiyle ögrenemedim ssadece turkum dogruyum caliskani vesaire biliyorsunuz dinimide ögrenmedim avrupada ögrendim dinimi ve tarihimi acikli degilmi bunun sucu kim benmiyim devletimmi
  Cevapla
 • abdullah 23 11 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı eski gücüne dönmesin diye ecdadımız ile olan bütün bağımızı kopardılar ve ecdadımıza düşman ettiler bizi ve bunu yapanı da kahraman ilan ettik.ingilizleri tebrik ediyorum büyük iş başardılar.ama bir şeyi yok edemiyorlar o da ecdadımızın beslendiği kaynak ona güçleri yetmiyor.KUR'AN var oldukça ona sahip çıkanlar kazanacaktır.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  İçimizdeki mankurtlar temizlendikçe gerçek tarih ortaya çıkmaya devam edecek.
  Cevapla
 • Paşaoğlu 11 ay önce Şikayet Et
  Rabbim doğru yoldan ayırmasın. Seviyoruz sizi.
  Cevapla
 • HACI BURHAN ÇITAK 11 ay önce Şikayet Et
  hayatta dizi izlemem Payitaht Abdülhamit sayesinde ömrümde 1. bölümden sonuna kadar izleyeceğim tek dizi oyuncular harika özellikle Bülent inal hakkını veriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En güçlü hava kuvvetlerine sahip ülkeler belli oldu
Karadeniz'deki doğalgaz keşfi sonrası şanslı 12 il