Son dakika haber: Trump'tan 'görüşme' paylaşımı

ABD Başkanı Trump, Cumhurbakaşkanı Erdoğan ile Pence'nin görüşmesinin ardından yaptığı paylaşımda "Türkiye'den harika haberler var. Pence ve Pompeo az sonra basın açıklaması yapacaklar. Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtulacak." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 17.10.2019 20:34 GÜNCELLEME 18.10.2019 00:51
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin görüşmesinin ardından sosyal medyada açıklama yaptı.

Trump, yaptığı paylaşımda "Türkiye'den harika haberler var. Pence ve Pompeo az sonra basın açıklaması yapacaklar. Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtulacak." ifadelerini kullandı.

TRUMP'TAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Trump, daha sonra Teksas eyaletini ziyaretinde gazetecilere ABD ve Türkiye arasında Suriye konusunda bugün varılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. 

 

 

Türkiye'ye yönelik yaptırımlara ilişkin de yorumda bulunan Trump, "Yaptırımlar ve gümrük vergileri sert olacaktı ama bunu yapmak zorunda değiliz." değerlendirmesinde bulundu. 

Trump, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı diğerlerinin uzun süredir yapmaya çalıştığını vurgulayarak, "Ben alışılmadık bir insanım. Birçok insandan bunun için tebrik aldım. Bu Cumhuriyetçiler ya da Demokratlar ile ilgili değil, bizim milletimizle ilgili." ifadesini kullandı.

Suriye'nin kuzeyinde 5 günlük bir "ateşkes" sağlandığını anımsatan Trump, "Bu 5 gün içinde Kürtler ve diğerleri güvenli bölgenin dışına çıkabilirler. Bu güvenli bölgeyi Türkiye hep istiyordu." diye konuştu. 

"ASKERLERİMİZİ EVLERİNE GERİ GETİREBİLECEĞİZ"

Trump, ABD'nin tutukladığı DEAŞ'lıların da farklı grupların kontrolü altında olduğunu ancak ABD'nin de orayı izlemeye devam edeceğini belirterek, "Neyi hayal ettiysek elde ettik. Biz askerlerimizi evlerine geri getirebileceğiz." değerlendirmesinde bulundu. 

Suriye konusunda gelinen noktadan oldukça mutlu olduğunu belirten Trump, "Kürtlere de teşekkür etmek istiyorum. Bu sonuçtan onlar da memnun. Washington'daki herkese de teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

"YAPTIRIMLARA GEREK OLMAYACAK"

Trump, "(Türkiye'ye yönelik) yaptırımlara gerek olmayacak, çünkü Türkiye yapacağını, yaptı. Kongre'nin yaptırımlarına da gerek duymadım çünkü gerekirse Kongre'den daha ağır yaptırımlar uygulama hakkım var. Buna hazırdım. Sadece dostum Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Aramızda bir sorun olmamasından memnunum, çünkü o büyük bir lider." diye konuştu. 

Türkiye'nin doğru olanı yaptığını belirten Trump, "Türkiye'nin büyük bir askeri gücü var. Türkiye bizim dostumuz, komşumuz ve NATO üyesi." görüşünü paylaştı. 

Suriye'nin kuzeyine birçok grubun geldiğini belirten Trump, "Bu Türkiye'yi Kürtlerin karşısında durdurmayacaktı. Birçok grup oraya gelecekti ve biz muhtemelen dahil olmayacaktık. Ben hiçbir savaşa müdahil olmak istemiyorum." dedi. 

Varılan anlaşma ile "milyonlarca" hayatı kurtardıklarını kaydeden Trump, "Hatırlayın, Barack Obama kısa sürede yarım milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Aynı bölgede biz çok az can kaybı yaşadık." ifadesini kullandı. 

Trump, şu anda herkesin, 3 gün önce üzerinde mutabık olamayacağı bir noktada mutabık kaldığını kaydederek, "Kürtler de Türkler de şu anda yapılması gereken şeyi yapmaya daha meyilli durumdalar. İkisi de 3 gün önce bunu yapmazlardı. Bu, herkesin mutlu olduğu bir sonuç. Ben de mutluyum çünkü Amerikan askerleri savaşmadan ülkelerine geri dönecekler." ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇOK ZEKİ BİRİ"

Trump, varılan anlaşmanın geleneksel yöntemlerle değil ancak sıra dışı yöntemlerle mümkün olabildiğini savunarak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan çok zeki biri. Kendisi bu anlaşmanın uygulanmasını istiyor. Kendi halkının güvenliğini istiyor. Bu bölgeden (Suriye'nin kuzeyi) Türkiye'ye yönelik birçok kötü şey yapıldı, Türkiye'de birçok insan öldürüldü. Bu hiç adil değil, kimse bundan bahsetmiyor. O yüzden bu (anlaşma) Kürtler için de Türkiye için de herkes için de iyi bir şey."

ABD Başkanı, bu tür bir anlaşmaya varılmasının daha uzun zaman alabileceğini düşündüğünü, ancak bu kadar kısa sürede bu anlaşmaya varılmasının çok önemli ve değerli bir şey olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine Trump, gelecek ay Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'a geleceğini ifade ederek, "O bir lider, birçok kişi bu kararı veremezdi ama o bir lider ve bu kararı verdi. O çok zeki biri ve bu karar Türk halkı için iyi bir karar." dedi.

Trump, "DEAŞ savaşçılarının çoğu bu savaş bölgesinin (güvenli bölge sınırlarının) dışında. Bunlar bizim de desteğimizle oradaki Kürtlerin (YPG/PKK) kontrolünde olmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

Donald Trump sözlerini, "Şu anda Türkler mutlu, Kürtler mutlu, ABD mutlu ve biliyor musunuz uygarlık da mutlu." şeklinde tamamladı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 105
 • avcı 11 ay önce Şikayet Et
  milyonlarca insan ölmeyecekmiş lafa bak beri gel... Teröristlere binlerce tır silah arac gerec niye verildi. duyan da bir şey sanır Irak ta Afganistan da öldürülen katledilen binlerce insanın kanı ellerinizden yıkamayla gider mi sanıyorsun. Şu son yapılan anlaşmaya çok güvendiğimizi falan da sanma.
  Cevapla
 • Rıza 11 ay önce Şikayet Et
  Bura Türkiye. Bura tunus değil, cezayir değil, libya değil, mısır değil, ırak değil, suriye değil. Burası iran da değil, rusya da değil, avrupa da değil, burası Türkiye arkadaş o kadar basit. Anlamayacak ne var yani.
  Cevapla
 • Yavuz 11 ay önce Şikayet Et
  ABD ve AB basınını dikkatle takip edelim, gerçek niyetlerini daha iyi anlarız.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 11 ay önce Şikayet Et
  Derdim tasam amcam Hasan atasözünde olduğu gibi "ABD'nin 40 yıllık Türkiye ile PKK mücadelesinde saman altından PKK=PYD'yi tuttuğu ve onları korumak için ne taklalar atabildiği ortaya çıkmıştır.
  Cevapla
 • Rizeli 11 ay önce Şikayet Et
  Ya seve seve trumpcık, yada ... İsterseniz 5 gün içerisinde paralı köpeklerinizi çekmeyin oradan!!! Siz Türkleri ve bu beka meselesini şakaya mı alıyorsunuz, hayırdır!!! Biz bir sözü bir kere söyleriz, sizin gibi yanar döner davranmayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5. Arap ülkesi de açıklandı! İsrail'le ihanet anlaşması için sıraya girdiler
Son dakika: Bir ilimizden kritik karar! Valilik resmen duyurdu: Artık gerek yok...