Son dakika haber: Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakatın tam metni

Türkiye ile Rusya teröristlerin Tel Rıfat ve Münbiç'ten çıkması için anlaştı. Türkiye ile Rusya arasında mutabakat imzalandı. Görüşme sonrası anlaşmanın tam metni yayınlandı.

GİRİŞ 22.10.2019 20:19 GÜNCELLEME 22.10.2019 21:23
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mutabakat muhtırasını okudu. 

Çavuşoğlu, her iki tarafın, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ettiğini belirtti. 

Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılığın vurgulandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Bu çerçevede, Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir." dedi.

İki ülke arasında mutabık kalınan ‘Türkiye-Rusya Federasyonu Arasında Mutabakat Muhtırası’ yayınlandı. Yayınlanan muhtırada yer alan maddelere şu şekilde yer verildi:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

BARIŞ PINARI HAREKATI ALANI MUHAFAZA EDİLECEKTİR

3. Bu çerçevede,Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren,Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları,Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

SİLAHLARIYLA ÇEKİLECEKLER

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

ANAYASA KOMİTESİ 

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir

 

 

 

 

 

YORUMLAR 41
 • TürkTokatı 4 yıl önce Şikayet Et
  Zaten ne abd nede Rusya anlaşmaya uymayacaktır. Bu radan kazanımımız tüm PYD ve teröristler gebertilirken masada anlaşmaya rağmen hala bize orada biz varız giremezsiniz diyememelerini sağlamak ve bunu yazı altına almak. Ve alındı. Bu arada milli güvenliğimiz açısından Suriye'de tekbir PYD li kalmayana kadar temizlik yapılmalı. Ama öso ama başkasıyla.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 4 yıl önce Şikayet Et
  ABD'nin yıllardır PKK ile "IŞID'le mücadele eden sütten çıkmış ak kaşık olarak bize kabul ettirmeye çalıştığı PKK=PYD'ye dayalı politikalarını sünnet ettik amaaa bu bölgeye gelen 70.000 Tırlık silah nerde?? Suriye'de Anayasa komisyonunda siyasi olarak aynı tas aynı hamam olursa??
  Cevapla
 • Kara kedi 4 yıl önce Şikayet Et
  Rusya Afganistana neden sahip çkmadı neden Suriyeye sahip çıktı.Kafam karıştı.Kimin ne olduğunu iler ki günlerde anlayacağız.
  Cevapla
 • osman 4 yıl önce Şikayet Et
  kamışlı niye hariç acaba ypg kamışlı ve munbiçte yuvalanmış temizlenmeli oralarda kamışlı hemen sınırımız
  Cevapla
 • Sadık 4 yıl önce Şikayet Et
  Kamışlı neden hariç?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de tur penaltılarla gitti! Fenerbahçe yarı finalin kapısından döndü
Almanya'dan Türkiye açıklaması: Her zaman kolay olmayan bir ortak