İşte Suriye'de son harita! Türkiye dengeleri değiştirdi

Suriye'nin kuzeyinde teröristlerin işgal ettiği bölgeleri temizlemek, yerleşim yerlerini gerçek sahiplerine vermek ve Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen 'Barış Pınarı Harekatı' ile hem saha hem de masada büyük bir kazanım elde edildi. Suriye'nin kuzeyinde teröristlere ait kanton bir bölge oluşturulmak istenirken, Türkiye, yaptığı hamlelerle birlikte bu hayali yerle bir etti.

İşte Suriye'de son harita! Türkiye dengeleri değiştirdi
İşte Suriye'de son harita! Türkiye dengeleri değiştirdi
GİRİŞ 23.10.2019 17:29 GÜNCELLEME 23.10.2019 17:29
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin kuzeyini gerçek sahiplerine teslim etmek amacıyla başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı' ile birlikte terör örgütü YPYD/YPG'ye büyük bir darbe vurdu. 

 

 

GÜVENLİ BÖLGE İÇİN ZEMİN

Harekât kapsamında Tel Abyad ve Resulayn şehirleri terörden arındırılırken, 17 Ekim’de ABD'yle 22 Ekim’de de Rusya’yla imzalanan iki mutabakatla Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin oluşturulması için zemin hazırlandı.

 

 

BARIŞ PINARI HAREKATI İLE HARİTADA İLK DEĞİŞİM

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Tel Abyad ile Resulayn arasındaki bölge terör örgütü YPG/PYD’den arındırılırken, operasyonda 7 asker ile 93 SMO askeri şehit oldu, 257 SMO askeri de yaralandı. Harekâtta Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre, 775 terörist etkisiz hale getirilirken, 60 yerleşim yeri terörden temizlendi, 3 bin kilometrekare alan kontrol altına alındı ve Güvenli Bölge için ilk değişim gerçekleşti.

Barış Pınarı Harekatı'nın ardından ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatlar sonrasında Suriye'nin kuzeyindeki son görünüm

ABD İLE TARİHİ MUTABAKAT

Harekatın 9’uncu gününde ise önemli bir gelişme yaşandı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki ABD heyeti 17 Ekim’de Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili heyet ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pence ile 1 saat 40 dakikalık zirvesi hemen ardından 3 saate yakın süren heyetler arası görüşmenin sonunda 13 maddelik "Kuzeydoğu Suriye'ye İlişkin Türkiye - ABD Ortak Açıklaması" ile Barış Pınarı Harekâtı’na YPG/PKK'lı teröristlerin çekilmesi için 120 saat ara verildi.

HARİTA DEĞİŞTİREN 120 SAAT

Mutabakatın sağlanmasından itibaren 22 Ekim saat 22.00’ye kadar harekâta ara verildi. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, ABD ile varılan mutabakat sonucunda PKK/YPG'nin belirlenen güvenli bölgenin dışına çekilmesi, ağır silahların toplanması ve tahkimatların tahrip edilmesi için öngörülen 120 saatlik süre içinde yaşanan gelişmeleri aktardı.

HARİTANIN KADERİ SOÇİ'DE ÇİZİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan gittiği Rusya'nın Soçi kentinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Harekata verilen 120 saatlik aranın dolmasına kısa bir süre kala, Erdoğan ve Putin önce baş başa ardından da heyetler arası toplantı yaptı. Görüşmelerin ardından her iki ülke Dışişleri Bakanları 10 maddelik Türkiye-Rusya mutabakatını okudu.

Harita:Suriye Gündemi

Mutabakat kapsamında, terör örgütünün tamamen temizlenmesi için 150 saatlik süre verilirken, Türkiye ile Rusya güçlerinin Türkiye sınırının 10 kilometre mesafesinde devriye görevi icra etmesi kararı da alındı.

Harita:Suriye Gündemi

Son dakika:Türkiye'den tarihi açıklama! Rusya'ya cevap, o ülkeye rest!

TERÖR KORİDORUNUN SONU

9 Ekim’de başlayan 22 Ekim’e kadar 13 günlük sürede Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği güvenli bölge tezi büyük ölçüde başarıldı. Türkiye’ye yönelik terör tehdidi sıfır noktasından uzaklaştırılırken, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede bulunan yaklaşık 2 milyon mültecinin bölgeye yerleştirilmesi planlanıyor.

Barış Pınarı Harekatı ve ardından gelen iki mutabakat metniyle Suriye’nin kuzeyi yeniden düzenlendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları’yla terörden temizlenen Afrin, Azez, Cerablus ve El Bab’la birlikte listeye Tel Abyad ve Resulayn da eklendi.

AYN EL ARAB (KOBANİ) İÇİN GERİ SAYIM

Fırat’ın doğusundaki Cerablus ile Telabyad arasında kalan ve Türkiye sınırında güvenlik tehlikesi oluşturan terör örgütü YPG kontrolündeki Kobani (Ayn El Arab) ise Rusya’nın öncülüğünde terörden arındırılması planlanıyor. Ayrıca Münbiç ve Tel Rifat'ta da terör örgütünün çıkartılması hedefleniyor. Böylece Hatay sınırından Resulayn’a kadar olan bölge terörden arındırılmış olacak. Daha sonra ise Resulayn ile Irak sınırı arasındaki bölgenin terör örgütünden arındırılması gündemde.

Rusya ile yapılan mutabakatla birlikte terör örgütünün 150 saat içinde bölgelerden çıkarılması ve TSK ile Rus güvenlik güçlerinin Türkiye sınırından 10 kilometre mesafede güvenlik devriyesi atması kararı alındı. Böylece, Suriye’nin kuzeyindeki büyük önem taşıyan M4 karayoluna kadar olan bölge terörden arındırılarak Suriyeli mültecilerin yerleştirilmesi için hazırlanacak.
 

 

YORUMLAR 21
 • Önder S 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu adım adım işleyen bir süreçtir, Türkiye kaybetti diye yorum yapanlar yanılıyor, evvela Terör devleti engellendi... En büyük kazanım budur...
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 4 yıl önce Şikayet Et
  TABANI : Ortadoğuda emperyalizme hizmet için Batı tarafından yaratılan IŞID'le mücadele/ "TERÖRİZMLE MÜCADELE" kılıfı..//// ORTASI : IŞID'i manivela olarak kullanıp, Ortadoğuda SUNNİ-Şİİ savaşı körüklenmesi ve "MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMA" projesi //// TAVANI : Dünya çapında "TERÖRİST İSLAM" algısını yerleştirip, müslümanlara Ortadoğu potasında tarruzlar yapılarak, petrol sahalarına konmak ve YAHUDİ ırklarından ilan ettikleri Kürtleri kullanarak, "israil ile Kürtler arasındaki bölgenin İŞİD'den temizlenmesi kılıfını "uzun soluklu" tutarak "VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR" amacına yönelik birleştirilmesi amacına yönelik "HAÇLI SAVAŞII..!!!
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Suriye’nin kuzeyini Suriyeliler için teröristlerden temizleyecek ve oraya Barış Koridoru inşa edecek. İşte örneği Cerablus, El Bab, Afrin. ABD bölgeyi terk etmek durumunda kalacak. ABD’ye uyup gelen diğer ülkeler de çekip gitmek zorunda kalacaklar. Bu sonuç onların mağlubiyeti olacak. Trump’ın söylediğini yapsalardı şanlı şekilde döneceklerdi evlerine, şimdi kaybetmiş oldular..!!!!
  Cevapla
 • Yazik 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl kazanç Suriye sınırını komple 30 km derinliğe kadar kontrol Edip Suriyelileri yerlestirecektik ama 10 km derinliğe kadar Rusya ile ortak bakacağız geriye kalan 20 km derinliği Ruslar ve Esed kontrol edecek Esad'ın kontrol ettiği yere Suriyeliler gidermi neyi kazandık elimizdeki yeri rusyayla paylaş geriye kalan yerleri Esed'e bırak anlaşmanın sonucu bu kim kazandı düşünün karar verin
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  bu arada güvenli bölgede 3 yerde tıkandı patladı gitti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AB'den Türkiye açıklaması: 200 milyar avroyu geçti
Başıboş köpek tasarısı ne zaman Meclis'te olacak? AK Parti'den açıklama!