Saatler geri alındı mı, şu an saat kaç? Bakanlık açıklaması

Saatler geri alınacak mı? Yaz saati uygulamasının sona ermesinin ardından Avrupa'da saatler geri alınıyor. Ancak Türkiye'de 2016 yılından bu yana yaz saati uygulaması sabit bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Vatandaşlar saatler geri alınacak mı, saat şu anda kaç diye merak ediyor. Enerji Bakanı Dönmez'den de yaz saati uygulamasıyla ilgili önemli açıklamalar geldi.

Saatler geri alındı mı, şu an saat kaç? Bakanlık açıklaması
Saatler geri alındı mı, şu an saat kaç? Bakanlık açıklaması
GİRİŞ 28.10.2019 09:31 GÜNCELLEME 28.10.2019 09:31
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Saatler geri alındı mı, saatler geri alınacak mı? Beklenen açıklama geldi. Türkiye'de 3 yıldan bu yana yaz saati uygulaması tüm yıl devam ederken Avrupa her yıl yaz saati ve kış saati uygulamasını devreye sokuyor. Bu yıl da Avrupa'da bu gece saatler 1 saat geri alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek. Bu nedenle Türkiye'de mobil telefonlarda ve masaüstü bilgisayarlarda saat ayarı otomotik olanların saati de 1 saat geri alınacak.

 

 

"ŞU AN SAAT KAÇ?"

Yaşanan bu kafa karışıklı sebebiyle sabah erken saatte yola koyulan vatandaşlar "Şu an saat kaç?" sorusuna cevap aradı.

BAKAN'DAN YAZ SAATİ AÇIKLAMASI

 Enerji Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk'te katıldığı programda yaz saati uygulaması ile ilgili olarak, "2016'da tek saat uygulamasına geçme kararı almıştık. Epey eleştiri konusu olmuştu. Bununla ilgili biz o dönem teknik çalışma da yaptırmıştık. Yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf etti Türkiye bu uygulama ile. AB de geçtiğimiz aylarda bir karar aldı ve üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde bir tavsiye kararı aldı." dedi.

 

 

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI?

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır'ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit'in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

SOSYAL MEDYADA 'SAAT KAÇ?' SORUSU SORULUYOR

Öte yandan bazı telefonların saatleri geri alması nedeniyle 'Türkiye'de saat kaç sorusu?' sosyal medyanın gündemine oturdu. Birçok kullanıcı akıllı telefonun azizliğine uğrayarak saatin kaç olduğunu karıştırdı.

YORUMLAR 35
 • CİHANGİR 4 yıl önce Şikayet Et
  Yaz saatinin kalıcı olarak uygulanmaya başlandığı 2016 ve 2017 yılının ilk aylarında bir önceki yılın aynı ayları ile karşılaştırıldığında elektrik tüketiminde azalma değil; tam aksine artış görülmüştür. Bu artış 2016 yılının Kasım ayında yüzde 6.66; Aralık ayında yüzde 5.97; Ocak 2017`de de yüzde 5.75 olmuştur. Artış oranı Şubat 2017`de yüzde 6.22, Mart 2017`de ise yüzde 6.43`e ulaşmıştır. Üstelik bu artışı sanayi üretimindeki artışla açıklamak da mümkün değildir; aynı dönemdeki sanayi üretimindeki artış yüzde 2-3 arasında kalmıştır.
  Cevapla
 • viyana 68 4 yıl önce Şikayet Et
  (2 gram beyninizi saati öne al geri alla harcamayın diye alindı )bu lafım hersene bu lakırdıyı yapanlara geride yaşayanlara . avrupada 2021 de saatleri öne alma uygulamasını kaldıracak
  Cevapla
 • görele 4 yıl önce Şikayet Et
  saatle oynayip durmayın bu işte kar yok zarar var tasarrufun nin yolu var. birakin böğle kalsın
  Cevapla
 • muhasebeci 4 yıl önce Şikayet Et
  yaw zaten oynanmadığı için bu haber yapılmış önce haberi okusaydın
  Cevapla
 • Fiko55 4 yıl önce Şikayet Et
  Bizim niye hiç normal işimiz yok ya
  Cevapla
 • Halit Eğridağ 4 yıl önce Şikayet Et
  Bunu hiç iyi yapmadılar okula ğiden cocuklar karanlıkda ğidiyor karanlığa kalıyor önce tasarrufu meçliş yapsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nedim Şener’den Özgür Özel’e: Atatürk görse suratına tükürür senin
Erdoğan'dan çok sert açıklamalar: İki parti gizli kapaklı anlaşmalar yaptı!