Türkiye ve Rusya ortak devriyesi başladı

Rus askeri unsurları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınırında ilk ortak devriyesi başladı. Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA'ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat'ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı" denildi.

GİRİŞ 01.11.2019 11:56 GÜNCELLEME 01.11.2019 12:43
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Soçi Mutabakatı kapsamında YPG/PKK'ya verilen sürenin dolmasının ardından Rusya ile ortak devriye başladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA'ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat'ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı" denildi.

Fırat Nehri'nin doğusunda terör örgütlerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Soçi'de varılan mutabakat sonrası teröristlerin çekilmesi için verilen 150 saatlik sürenin dolmasının ardından Mardin'nin Kızıltepe ile Nusaybin ilçeleri karşısındaki Suriye topraklarında Türk-Rus ortak kara devriyesi başladı.


 

 

 

KAMIŞLI'DA FARKLI DURUM

Türk ve Rus askerleri daha önce İdlib ve Tel Rifat'ta koordineli devriye görevinde bulunmuştu. Fırat'ın doğusuna düzenlenecek bu devriye, iki ülke askerleri arasındaki ilk ortak devriye olma özelliğini taşıyor.

Ortak kara devriyesi öncesinde, sınır hattına zırhlı araç sevkiyatı da yapıldı. Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkan 15 araç Akçakale'ye gitti. Zırhlı araçlar Tel Abyad'daki askeri noktalara konuşlandırıldı.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
    Daha önce bizi Amerikalılar aylarca gezdirmişti, şimdi de Ruslar gezdiriyor.
    Cevapla
  • KASIM 2 yıl önce Şikayet Et
    Rusya'yı Suriye'nin Kuzeyine taşımakla yanlış yaptık. Bazılarının bunu anlaması biraz zaman alacak.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den petrol ve doğal gaz hamlesi! Eş zamanlı harekete geçildi
Ali Babacan yine sözünü tutmayınca yayında böyle protesto ettiler!