İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 04.11.2019 18:45 GÜNCELLEME 04.11.2019 19:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kalın'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

'SURİYE'DE OYNANAN OYUNLARI BİLİYORUZ'

Barış Pınarı Harekatı, Kuzey Suriye'de bir terör koridoru hatta bir terör devleti kurmayı hedefleyen amaçları ortadan büyük oranda kaldırmıştır. Bu terör koridoruna çok ciddi bir darbe vurulmuştur ama teyakkuz halimiz devam etmektedir. Teröristlerin niyetlerinden kolay kolay vazgeçmeyeceğini biliyoruz.

Suriye üzerine oynanan oyunları biliyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunu ifade etmiştir.


'BÖLGEMİZİ DEĞİL, DÜNYA SİYASETİNİ DE İLGİLENDİYOR'

Adalet Bakanlığımız uzayan davaların hızlandırılması, vatandaşın yargıya olan güvenin arttırılması noktasında hazırladıkları taslağı kabinede paylaştılar. Milli Savunma Bakanlığımızın sunumları oldu. Dışişleri Bakanımızın da Barış Pınarı Harekatı ve sonrasında bir sunumu oldu. Barış Pınarı Harekatı sadece bizim ve bölgemizi değil dünya siyasetini ilgilendirmesi hasebiyle önemini koruyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir terör unsurlarını temizlemek ve mültecilerin güvenli bir şekilde bölgeye dönecek şartları oluşturmak.

 

 

'BATIYI HAYRETLE İZLİYORUZ'

Terör örgütünün kara propagandasını görüyoruz. Mevzide alan kaybettikçe öfke ve paniğinin arttığını görüyoruz. Burada Batı'yı da hayretimiz bir şekilde izliyoruz. Sivillerin katledildiği, Kürtlerin hedef alındığı, hıristiyan azınlığın TSK'nın veya onların desteklediği birimler tarafından kaçırıldığı yönünde aslı astarı olmayan iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz. Bu saldırıların amacı bir karşı mukabeleyi harekete geçirmek. Bu saldırılar neticesinde bizim cevap vermemiz ve 'Bakın Türkler ve onların destekleri Suriye Milli Ordusu hıristiyanları hedef alıyor' diye bir oyun oynamaya çalışıyorlar. Kiliseleri dahi kullanarak yer yer bu atışların yapılarak tahrik unsuru olarak kullanıldığını ifade etmek istiyorum.

Barış Pınarı Harekatı'nın başarısını gölgelemeye yönelik kara propaganda faaliyetlerine karşı herkesin çok dikkatli olması gerekiyor.'SADECE TÜRKİYE'NİN MESELESİ DEĞİL'

Terör örgütüyle mücadelemiz devam edecek. Barış Pınarı Harekatı'nın ikinci hedefi mültecilerin gönüllü olarak evlerine dönmesiyle ilgili çalışmalar önem arzediyor. Bunun detayları üzerinde çalışıyorlar. Nitekim sayın Cumhurbaşkanımız BM Sekreteri ile yaptığı görüşmede bu konuyu tekrar gündeme getirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bu konuda bir çalışma yapması için de süreç başlamış bulunuyor.

 

 

İKİNCİ DEVRİYE YARIN

22 Ekim tarihli Soçi Anlaşması çerçevesinde ilk ortak devriye 1 Kasım günü gerçekleşti. Uzunluk olarak yaklaşık 87,5 kilometrelik bir alanda. 4 kirpi ve 26 personelimizin katılımıyla ortak devriye gerçekleşti. Bu süreçte YPG/PKK paçavrasına rastlanmadı. Ortak devriyenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade edebiliriz. İkinci devriyenin yarın yapılması planlanmaktadır.


ABD ZİYARETİ SORUSUNA CEVAP

Bu ziyaret Trump’ın daveti üzerine planlandı. Cumhurbaşkanımızın bir ziyaret talebi söz konusu olmamıştır. Ziyaretin olup olmayacağına dair değerlendirmemiz devam ediyor. Bu ziyaretten amacımız Washington’a gitmek değil tam tersine ülkemizin çıkarları doğrultusunda somut neticeler elde edebilmektir. Savunma sanayinden terörle mücadeleye, Suriye’deki gelişmelerden ikili ticaret hacminin artırılmasına kadar ABD ile yürüttüğümüz birçok konu var. Bunlarla ilgili somut adımların atılması neticelerin elde edilmesi bizim birinci önceliğimizdir. Ziyaretin sebebi de amacı da budur. Eğer bu hedefe ulaşabileceğimize dair tereddütlerimiz izole olmazsa bu ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür. Cumhurbaşkanımız bu konuda değerlendirmelerini hala yapıyorlar. Nihai olarak kararlarını yakın birkaç gün içerisinde verecektir. Bu ziyaret talebi bizden gelmemiş, Sayın Trump’ın daveti üzerine planlanmış bir ziyarettir. Olup olmayacağına dair değerlendirmelerimiz şu aşamada devam etmektedir”
 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Alp 8 ay önce Şikayet Et
  Fettoşileri ve Apocuları kollayan ve ülkesinde bu kadar imkan tanıyan ve bu iki kollu Akrebin bu kadar yayıldığı ve Yargı sistemininde kimlerin elinde olduğunun belli olmadığı Acziyet içinde olan bir ülkeye gitme Reisim gitme Allah aşkına
  Cevapla
 • Memo 8 ay önce Şikayet Et
  Madem Türkiye suriyeyi karistirdi ozaman ispatlasinlar. Ispatliyamazlarsa orta doguda hicbir söz haklari yoktur. Her davayi ispatlasinlar yoksa dava acilmali
  Cevapla
 • Altaylar 8 ay önce Şikayet Et
  Şayet deaş lı teröristleri kimse istemiyorsa, ab, abd veya BM hapishane yapsın. Bu gibi suçlulara oralarda bakılsın. Biz dünyanın ayakçısımıyız
  Cevapla
 • Serhan Mukan 8 ay önce Şikayet Et
  Amerika Kukla kanlı terör örgütü PKK=YPG= PYD beslemelerini Türkiye yi oyalayarak kurtardı
  Cevapla
 • Aslan 8 ay önce Şikayet Et
  Suruç belediyesine kayyum isterük
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunanistan şaşkına döndü: Ayasofya kararı sonrası 'boykot' çağrısı
Azerbaycan duyurdu! Ermenistan sınırında sıcak çatışma: Şehitler var...